HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Nisan 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
1 Mart 2021 Pazartesi Saat: 18:23

“Ünye, Yunus Emre şehridir…”

Vefatının 700. yılında, 2021 yılının UNESCO tarafından Yunus Emre’yi anma, Türkiye tarafından da ‘Yunus Emre ve Türkçe Yılı’ olarak kabul edilmesi Ünye Yunus Emre Derneği tarafından memnuniyetle karşılandı.
“Ünye, Yunus Emre şehridir…”

Yunus Emre Derneği Başkanı Yaşar Argan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Yunus Emre’yi anma programının, bu sene dernek olarak 6.sını yapacakları Uluslararası Yunus Emre’yi Anma ve Anlama programı kapsamında Ünye’de yapılması için çalışma başlattıklarını söyledi.

Mezarı Ünye’de bulunan Yunus Emre’yi “Bizim Yunus” kabulüyle sahiplenen Ünyelilerin, 700. anma yılı kapsamında sergiledikleri Yunus Emre sevgisinin kendilerinde derin bir heyecana dönüştüğünü ifade eden Başkan Argan, “Bütün bunlar gösteriyor ki, Ünye Yunus Emre şehridir” dedi.

Ünye Yunus Emre Derneği Başkanı Yaşar Argan, vefatının 700. yılında 2021 yılı içinde dernek olarak yapacakları çalışmalara değindi.

Yaşar Argan, Oney Flash FM’deki Haftanın Yorumu programında Gazeteciler Musa Özgür Kıroğlu, Ali Öztürk ve Hakan Korkmaz’a canlı telefonla bağlandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Yunus Emre’yi anma programının, bu sene dernek olarak 6.sını yapacakları Uluslararası Yunus Emre’yi Anma ve Anlama programı kapsamında Ünye’de yapılması için çalışma başlattıklarını açıklayan Dernek Başkanı Argan, şunları söyledi:

“Yunus deyince durmak ve düşünmek lazım”

“Yunus deyince insanın gönlünden sevgi, aşk, muhabbet geliyor. Ayrıca insanlarla güzel öz bir Türkçeyle konuşmak geliyor. Pandemi döneminde herkesi kucaklamak gerekiyor. Yunus deyince durmak, düşünmek lazım.

2021 yılı Yunus Emre’nin vefatının 700. Yılı. UNESCO bu yıl kapsamında anma kararı aldı. Ayrıca Sn. Cumhurbaşkanımız da bu yılın ‘Yunus Emre ve Türkçe Yılı’ olarak anılacağını açıkladı. Bu uluslararası ve ulusal kararlardan ziyadesiyle memnuniyet duyduk.

“Bakanlığın Ünye’de anma programı yapması için çalışma başlattık”

Yunus Emre ve Türkçe Yılı kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bazı etkinlikler yapılacak ve anma programları düzenlenecek. Biz Ünye Yunus Emre Derneği olarak Büyükşehir Belediyemizle 5 yıldır Uluslararası Yunus Emre’yi Anma ve Anlama programları düzenliyoruz. Geçtiğimiz yıl 6.sını yapacaktık, ancak pandemi kısıtlamaları buna mani oldu. Bu sene umutluyuz, Mayıs ayı sonunda ya da Haziran ayında yapmayı planladığımız programımızı Kültür Bakanlığı’nın Yunus Emre’yi Anma programı kapsamında yapmak istiyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımızı başlattık. Eğer biz Ünye’de Yunus Emre var diyorsak, bunu kalıcı eserlerle insanların gönlüne işlememiz lazım. Bunu da her sene yaptığımız gibi bu seneki Yunus Emre etkinliklerini Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte yaparak daha yukarıya taşıyacağız.

“Yıl içinde neler yapmak istiyoruz?”

Derneğimizin Yunus Emre Türbesi ve Külliyesindeki çalışmaları devam ediyor. Bu sene Ünye’de bir Yunus Emre Vakfı kuracağız. Yunus Emre Külliyesine, Yunus Emre adı altında bir dolmuş hattının kurulmasını planlıyoruz. Bunlar olmazsa olmazımız. Çünkü gün içinde türbeyi çok sayıda insan ziyaret ediyor. Orada iki ticari işletme var, son derece hareketliler. İnsanlar hem Yunus Emre’yi ziyaret ediyor, hem de tesislerde oturup dinleniyor. Bu nedenle dolmuş çok gerekiyor. Bir diğer çalışmamız ise Ordu Büyükşehir billboardlarına en az 3 ay kalmak üzere Yunus Emre ve Türkçe Yılı tanıtım posterleri koymak için çalışma başlattık. 

Ayrıca ‘Yunus Emre ve Türkçemiz’ konulu ilimizde tüm öğrencilerimizi kapsayan kompozisyon yarışmaları düşünüyoruz. Ordu Üniversitemizde Yunus Emre Enstitüsü kurulmasını istiyoruz. Buradaki amacımız ise Yunus Emre Enstitüsü üzerinden Ünye’de bir Uluslararası Yunus Emre Üniversitesi kurulmasıdır. 

Bu yılın anısına Ünye Belediyemiz ile beraber Yunus Emre ile alakalı bol fotoğraflı İngilizce ve Türkçe bir kitapçık hazırlamak istiyoruz. Bu kitapçığı da dünyada faaliyet gösteren 47 Yunus Emre Enstitüsüne göndermek suretiyle Yunus Emre’nin Ünye’deki varlığını tanıtmak istiyoruz. 

“Ünye, Yunus Emre şehridir”

Derneğimizin Yunus Emre konusunda verdiği mücadele halkımız tarafından paylaşılıyor. Herkes Yunus Emre ile ilgili bir çalışma içerisinde. Bu da bizleri memnun ediyor. Mezarı Ünye’de bulunan Yunus Emre’yi “Bizim Yunus” kabulüyle sahiplenen Ünyelilerin, 700. anma yılı kapsamında sergiledikleri Yunus Emre sevgisi bizlerde derin bir heyecana yaratıyor, çalışma şevkimizi artırıyor. Bütün bunlar gösteriyor ki “Ünye, Yunus Emre şehridir.”

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 409 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : “Ünye, Yunus, Emre, şehridir…”

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler