HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
13 Nisan 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
8 Mart 2021 Pazartesi Saat: 11:36

“8 Mart, Emekçi Kadınlar Günü’dür”

Eğitim İş Sendikası Ordu Şubesi’nce, 8 Mart’ın kadınların günü olduğunu belirterek, “Bu gün, kadınların erkek egemen sisteme ve kadınları eve mahkûm eden anlayışa karşı kadınların birlik ve mücadele günüdür” denildi.
“8 Mart, Emekçi Kadınlar Günü’dür”

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada şöyle denildi; “Türkiye’de kadınlar, ev içinde emeği yok görülen, çalışma hayatında ayrımcılığa maruz kalan, toplumsal gericilikle kuşatılan, her gün cinayetlere kurban giden bu karanlık sistem içerisinde yurttaş olabilmenin mücadelesini vermektedir.

Sayı olarak ifade etmekten üzüntü duymakla birlikte 2002’de 66 kadın katledilmiştir. Sonraki 19 yılda bu rakam 8 bine dayanmıştır. Bu rakamlar bile kadının toplumsal düzeyde nasıl bir değer yitimine uğradığının göstergesidir

6284 sayılı Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunun yürürlüğe girdiği 2013 yılından 2020 Ocak ayı sonuna kadar 448 bin 409 kadın şiddete maruz kalırken,1 milyon 608 bin kadın ise koruma talebinde bulunmuştur.

Kadının toplumdan soyutlayıp eve hapsetmeye çalışan zihniyet; kadına karşı şiddet ve cinayet sicili bu denli bozukken, şimdi de İstanbul Sözleşmesini tartışmaya açmakta, kadının adından dahi rahatsız olan gerici ve yobaz bakış açısıyla kadınların daha fazla şiddete maruz kalmasına ve katledilmesine ön ayak olmaktadır.

Kadınlar iş hayatında da sürekli ayrımcılığa maruz kalmış, aynı işi yapmalarına rağmen kadınlar erkeklerden yüzde 31,4 daha az gelir elde etmiştir.

Ücretlerde toplumsal cinsiyet eşitsizliği artarken, 2006 yılında yüzde 12 olan eşitsizlik 2020'de yüzde 20,7'ye yükselmiştir.

Kısacası son yıllarda kadınlar çalışma hayatında daha fazla sömürülmüş, daha fazla baskıya maruz kalmıştır.

Eğitim-İş olarak altını çizerek vurguluyoruz: Kadın-erkek eşitliği, sadece kadınların sorunu değil, uygar dünyada yer edinmede bir eşiktir. Kız çocuklarının okumalarına ayrıca önem veren, onları sosyal hayata katan, onlara dünya ülkelerinin birçoğundan önce seçme ve seçilme hakkı vererek eşit bireyler olduğunu ilan eden Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarının kurduğu Cumhuriyet’e yakışmayan tabloyu değiştirmek, Cumhuriyet devrimlerini pusula olarak gören her yurttaşın görevidir.

Cumhuriyet Devrimleri, kadınlarımızın katledilmesine, sömürülmesine karşı adaletin ve demokrasinin adıdır.

Sömürüye ve baskıya, iş cinayetlerinde katledilmeye, cinsel şiddete ve ayrımcılığa, gerici kuşatmalara karşı yaşasın “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” Yaşasın Cumhuriyet’imiz ve Cumhuriyet devrimlerimizin adı olan kadınlarımız.”

Ünye KENT Haber/Bülten

Bu haber toplam 163 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : “8, Mart, Emekçi, Kadınlar, Günü’dür”

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler