HABER ARAMA
  • DOLAR5,8281
  • EURO6,5785
  • ALTIN239,2008
  • BIST 10097.026
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
18 Nisan 2019 Perşembe
Fındık Fiyatı


17,00 TL - 18.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
7 Ağustos 2018 Salı Saat: 19:48

“Kültür merkezinin ihalesi yapıldı”

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, belediye meclisinin ağustos ayı olağan toplantısında yaptığı açıklamada, kültür merkezinin ihalesinin yapıldığını ve yasal itiraz süresinin bekleneceğini ifade ederek, eylül ayı içinde yer tesl
“Kültür merkezinin ihalesi yapıldı”

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, ağustos ayı olağan belediye meclis toplantısı öncesi yaptığı açıklamada; Kültür Yolu İkinci Etap, Çekül Vakfı’ndan alınacak destek, Kefelinhan’ın ihalesi ve bundan sonra ki süreç, Ünye Esnaf Kefalet’in tarihi konak kamulaştırılması, Kültür Merkezi İhalesi, OSB, SGK Binası ve Üniversite ile ilgili açıklamalarda bulundu.

-“Kültür yolunda ikinci etaba geçiliyor”- 

Kültür Yolu Projesinde ikici etaba geçilmesi gerektiğini ve bununla ilgili çalışmaların başlatıldığını ifade eden Başkan Çamyar, “Kültür yolunda artık bu saatten sonra ikinci fasla geçmemiz gerekiyor. İkinci fasılda, restore edilen alanlarla ilgili binalara fonksiyon yüklemekle ilgili çalışma yürütmemiz gerekiyor. Yani dış cepheleri yaptık, binaları restore ettik, tamam çok güzel oldu. Ama turistler geldi, bu binalarda dolaşır iken hediyelik eşya alabilecekleri, yöresel ürünlerin tadına bakabilecekleri bir dizi yerler planlamamız gerekiyor ikinci aşamada. Bunun toplantısını eylül ayı içerisinde yapacağız.” dedi.    

-“ÇEKÜL Vakfı Ünye bir tarihi konağı restore ettirecek”-  

Ünye’de bir tarihi konağın restorasyonunu ÇEKÜL Vakfı’nın yaptıracağını ifade eden Çamyar, “Tarihi Kentler Birliği toplantısında ÇEKÜL Vakfı’ndan bir projeyle ilgili mali kaynak sözünü de almış olduk. Ev sahibi olmamız hasebiyle bir tarihi eserin restorasyonuyla ilgili proje maliyetinin tamamını ÇEKÜL Vakfımız karşılayacak. Bunun ne olacağı ile ilgili arkadaşlarımız şuanda çalışıyor. Projeyi hazırlayıp bize sunacaklar ya da kaynağını bize aktarmak suretiyle biz proje ihalesine çıkmış olacağız.” diye konuştu. 

-“Kefelihan’da 1 milyon 400 bin liralık ihale”-

Kefelihan ihalesinin 1 milyon 400 bin liraya yapıldığını ifade eden Çamyar, “Kefelihan’ın ihalesi 31 Temmuz itibariyle yapıldı. 1 milyon 400 bin liralık bir ihale. Bunun da restorasyonu Kültür Bakanlığımız tarafından yapılacak. Çok kısa süre içerisinde müteahhide yer teslimini yapıp çalışmalara başlanacak. Burası iki katlı olarak tasarlandı. Üst katı kafe gibi olacak. Alt katında beş tane 20’şer metrekarelik dükkân var. Bu dükkânları hanımlara özgüleyeceğiz. Çikolatası, gümüşü, el işi vesaire gibi kültür yolunda gezenlerin uğrak noktası gibi.” dedi.           

-Belediye kamulaştıracak, Esnaf Kefalet ödeyecek-

Ünye Belediyesi’nin tarihi bir konak kamulaştıracağını, Esnaf Kefaletinde bedelini ödeyerek kullanacağını ifade eden Belediye Başkanı Çamyar, “Esnaf Kefalet Kooperatifi başkanı Ümit Özkan’la bir toplantı gerçekleştirdik. Bir tarihi eseri Ünye Belediyesi kamulaştırma işlemlerini yapar ise esnaf kefaletin bedelini ödeyip kendilerinin kullanımıyla alakalı bir mutabakata vardık. Bir tarihi eseri daha kurtarmış olacağız. İşlemleri Ünye Belediyesi bürokratik işlemleri yürütecek, ekonomik bölümünü de onların karşılaması suretiyle iki tane kafamızda netleşen yer var. Nereleri kamulaştıralım anlamında arkadaşlara dün itibariyle talimatı verdik.” diye konuştu 

-“Kültür merkezi ihalesi yapıldı yasal süreç bekleniyor”-

Kültür Merkezi ihalesinin yapıldığını ve bundan sonra ki süreçte yasal sürenin bekleneceğini ifade eden Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Kültür merkezi ihalesi bu sabah sabah saat 10.00 itibariyle gerçekleştirildi. YİKOP ile henüz görüşemedim. Muhtemelen ihale yapılmış ve netleşmesiyle alakalı itiraz süresi bekleniyordur. Yargı süreci yaşanmasın diye umut edelim. Eylül ayı içerisinde yer teslimi yapılırsa seçime kaba inşaatın bir bölümü ortaya çıkar diye umut ediyoruz. Bu süreçte emeği geçen herkese başta önce ki dönem Kültür Turizm Bakanımıza, bürokrat arkadaşlarımıza,  milletvekilimize çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

-“OSB bedelleri ödenmeye başlanacak”-

Eylül ayı içerisinde organize sanayi bölgesinin 27 milyon liralık kamulaştırma bedelinin ödeneceğini ifade eden Çamyar, “Organize sanayiyle ilgilii değer tespitleri bitti eylül ayı içerisinde mahkeme bize bununla ilgili rakamı ödeyin diye bir süre verecek bu rakamda 27 milyonluk bir rakam. Yılbaşı itibariyle bütün imar plan çalışmalarımızı da bitirdik. Elimizde hazır şu anda 100 fabrikanın kurulacağı bir pozisyona işi getirmiş olacağız.” diye konuştu

-“Ünye SGK binası için ihaleye çıkılıyor”-

Ünye’ye yapılacak olan yeni SGK binası için ihaleye çıkacağını belirten Çamyar, “Sosyal Güvenlik Müdürümüzün tüm projeleri hazır. Projeyi belediye inceleyip cuma gününe kadar kendilerine okey vereceğiz. Sosyal güvenlik binasıyla ilgili Ünye Devlet Hastanesi yanında ki alan için ihaleye çıkılacak. “ dedi. 

-“Üniversite alanında bürokratik engel aşıldı”-

Üniversite alanında bürokratik engelin aşıldığını ifade eden Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, belediye olarak kendilerinin de ellerinden geleni yapacaklarını belirterek şöyle konuştu:

“Bürokratik bir engel vardı, bu engeli aştığımızı düşünüyoruz. Genel müdürümüzle yaptığımız görüşmede gerekli talimatlandırmaları yaptık. Yine burada da dernek yöneticilerimiz Mehmet Yaşar Sezgül ve Reşit Erol’a çok teşekkür ediyoruz. İnisiyatif almak, bir eserin ortaya çıkmasıyla ilgili mücadele etmek gerçekten ömür işi ve dirayetli bir şekilde durarak sonucu isteme işi. Herkes her şeyi yapmakla ilgili kafasından bir şey geçiriyor ama önemli olan onu icraata dökebilmek burada biz bu engeli de inşallah Reşit Erol kardeşimizin girişimleriyle aştık. Bundan sonraki süreçte önümüze bakarak inşallah temel atmakla ilgili adımları da hayata geçirmeyi umuyoruz. Bizde Ünye Belediyesi olarak elimizden geleni yapmaya, katkı sunmaya destek sağlamaya hazırız. Kamuoyunun da buna hazır olduğunu düşünüyorum.”

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 508 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : “Kültür, merkezinin, ihalesi, yapıldı”

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler