HABER ARAMA
  • DOLAR6,0618
  • EURO6,7904
  • ALTIN250,7670
  • BIST 10086.128
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
27 Mayıs 2019 Pazartesi
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
8 Ağustos 2018 Çarşamba Saat: 19:58

ODÜ’den sürdürülebilir bir çevre için uluslararası iş birliği

Ordu Üniversitesi, gençlerin çevreyi koruma, aktif yurttaş olma, bölgesel, ulusal ve küresel düzeyde iklim değişikliği mücadelesi gibi alanlarda çalışmalar üretmelerini amaç edinen PLANETISE isimli proje toplantısına katıldı.
ODÜ’den sürdürülebilir bir çevre için uluslararası iş birliği

Ordu Üniversitesi, gençlerin çevreyi koruma, aktif yurttaş olma, bölgesel, ulusal ve küresel düzeyde iklim değişikliği mücadelesi gibi alanlarda çalışmalar üretmelerini amaç edinen PLANETISE (Practical Learning for Action & Networking via an Educational Tool, Inspiring Study of Environment) isimli proje toplantısına katıldı.

  Gençlerin sosyal değerler kazanarak çevreye duyarlı olmalarını teşvik eden ve çeşitli organizasyonlar ile bu alanda farkındalık oluşturulmasını ilke edinen PLANETISE projesinin mayıs ayında İtalya’nın Napoli kentinde gerçekleştirilen toplantısına Ordu Üniversitesi adına Uluslararası İlişkiler Birim Başkanı Doç. Dr. Şermin Tağ Kalafatoğlu katılarak projenin ilk aşamasına ilişkin bir sunum gerçekleştirdi. Sunumda proje ortaklarının gerçekleştirdikleri anketlerden elde edilen verilerin analizi tartışılarak katılımcı ülkelerin çevresel sorunlarının neler olduğu ve bu sorunlarla gençlerin nasıl bir birikim ile mücadele edecekleri konuşuldu.

-Altı ülke arasında iş birliği-

28 ay sürecek olan PLANETISE projesinin koordinatörlerinden olan Ordu Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi, gençlerin iklim değişikliği başta olmak üzere çevresel olaylara karşı sosyo-kültürel alanlarda organizasyonlar ve faaliyetler gerçekleştirmelerini hedefliyor. Türkiye, Almanya, Portekiz, İtalya, Romanya ve Yunanistan ortaklığında gerçekleştirilecek olan proje kapsamında her ülkeden 50 katılımcı bir araya gelerek seminer ve workshop çalışmaları düzenleyecek ayrıca farklı sivil toplum platformları da aktif olarak bu çalışmalarda yer alacak ve proje sonunda elde edilen kazanımlar 6 dilde yayınlanacak.

Tüm bunlara ek olarak projenin temelini oluşturan Planetbook oyunuyla da gençlere yönelik çevre eğitiminin daha motive edici ve etkileşimli hale getirilmesi planlanıyor. Bu tür yeni teknolojik pedagojik yöntemler ortaya konularak gençlerin işbirliği, ağ oluşturma, dijital okuryazarlık, deney, iletişim, problem çözme, karar verme ve katılım becerilerinin geliştirilmesi amaçlanıyor.  

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, üniversitede sadece ulusal değil uluslararası alanda da çalışmalara hız verildiğini ifade ederek, “Ordu Üniversitesi eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetlerinde milli kazanımların elde edilmesine yönelik ulusal hedeflere ilerlerken uluslararası iş birliği ve ortaklıklara azami düzeyde önem vermekle birlikte günümüzde ve gelecekte dünyanın karşılaşabileceği çok boyutlu problemlerin çözümünde yürüttüğü bu benzeri ortak araştırma faaliyetlerinde etkin rol alarak ulusal-uluslararası alanda tanınan öncü bir kurum olmayı kurumsal misyon edinmiştir. Bu bağlamda yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası bazda gerçekleştirilen ortak her proje ve araştırma faaliyetine üniversite yönetimi olarak tüm desteği sağlamakta ve bu çalışmalar ışığında yeni nesil üniversite olma yolunda emin adımlarla ilerlemekteyiz. Bununla birlikte Ordu Üniversitesi bu tür geniş kapsamlı, uluslararası ölçekli ve uzun soluklu projelerde kilit görevler üstlenmeyi sürdürerek toplum odaklı çalışmaların içinde yer almaya devam edecektir.  Avrupa ülkeleriyle ortaklaşa gerçekleştirilecek olan bu projenin bütün toplumlara önemli katkılar sağlaması temenni ediyorum.” dedi.

ODÜ Basın

 

Bu haber toplam 221 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler