HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
19 Mart 2021 Cuma Saat: 16:17

Gülyalı’dan Ünye’ye kıyılar halka açık kalmalı

Ordu Mimarlar Odası Başkanı Havva Güner Eriş, Gülyalı’dan Ünye-Terme sınırına adar tüm kıyının vatandaşın kullanımına açık olması gerektiğini belirterek;
Gülyalı’dan Ünye’ye kıyılar halka açık kalmalı

“Tüm alanın kendi bakir niteliğinin korunarak halkın kullanımına açılması lazım” dedi.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü Ordu, Giresun, Trabzon‘un Bütünleşik Kıyı Alanları Planlaması işini ihale etti.  İhale ile ilgili veri listesi çerçevesinde Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği’nin 8. Maddesi uyarınca TMMOB Mimarlar Odası Genel Merkezi’nden kurum görüşü istendi. Mimarlar Odası’nın Ordu, Giresun, Trabzon şubelerinin ortak çalışmasıyla bir rapor hazırlanarak ilgili bakanlığa sunulmak üzere Mimarlar Odası Genel Merkezi’ne gönderdi.

 

Sadece kıyıyı değil ilin tamamını kapsıyor  

Ordu Mimarlar Odası Başkanı Havva Güner Eriş konuyla ilgili olarak,  “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı daha önce Muğla, Balıkesir ve Çanakkale‘de de aynı çalışmayı yaptı.. Şimdi Karadeniz’de yapmayı tasarlıyor.  Bunun için kıyısı olan birkaç şehri birleştirerek ‘bütünleşik kıyı planı’ adı altında bir plan hazırlıyor. Burada aslında sadece kıyı aksını ele almıyor, daha geniş bir gözle olaya yaklaşıyor.

Tepki çeken plan örnekleri de var

Bu çalışma çök önemli. Bir anlamda kıyıların geleceği belirlenecek. Ancak bu şehirlerin de geleceğinin belirlenmesi anlamına gelecek.  Öyle plan çalışmaları var ki büyük tepki çekti. Muğla, Balıkesir ve Çanakkale’deki planlar gibi. Oralardaki mimarlar odası dava aşamasına geçti. Çünkü o planların birinde 50 kilometrekarelik bir dolgu alanı ön görülmüş ve burayı sanayi alanı olarak belirlemişler. Biz önce görüşümüzü bildiriyoruz  kayda alınmaz ise dava açıyoruz.         

Samsun-Trabzon gibi olmadık olmamalıyız

Bizim bu tür planlar karşısındaki ana felsefemiz şu; çevre korunmalı, doğal denge korunmalı, bütün insanların çevre şartlarından faydalanması sağlanmalı,  herhangi bir yer kapatılarak tekelleşme oluşturulmamalı. Ordu aksında bizi Samsun’dan ve Trabzon’dan, kısmen de Giresun’dan ayıran ve Rize’den tamamen ayıran en önemli özellik  Karadeniz sahil yolunun dolgu olmayışıdır. Dolayısıyla biz kendi coğrafik kıyı alanını kullanabilen bir ilin insanlarıyız.

Gülyalı’dan Ünye’ye kıyılarda tekel oluşmamalı

O nedenle bu durum planda göz önünde tutulmalı. Biz bu durumu tamamıyla iyileştirerek kullanıma açılması hedefi içinde olmalıyız. Altınordu için düşünürsek Turnasuyu’ndan Cumhuriyet mahallesine Ordu olarak düşündüğümüz zaman Gülyalı’dan Ünye-Terme sınırına adar tüm kıyının vatandaşın kullanımına açık olması lazım. Hiçbir şekilde dolgu  yapılarak üzerinde herhangi bir alan tasarrufunun yapılmaması lazım. Tüm alanın kendi bakir niteliğinin korunarak halkın kullanımına açılması lazım.

 

Betona boğulmayalım nefes alalım

Biz Ordu olarak turizm şehri olalım metropole asla dönüşmeyelim. Metropol demek fazla yoğunluk demek. Biz turizm şehri olalım, sakin şehir olalım, nefes alınabilen yaşanabilen bir şehir olalım. Dolayısıyla yapılacak olan bütünleşik kıyı planında bu kavram gözetlenerek, halkın kıyılara erişebilirliğinin daha kolay olmasını sağlamak gözetilmeli diyoruz. O nedenle yapılması gerekeni halkın kıyılara halka erişebilirliğinin daha kolay olmasının sağlanması, dolgu yapılmaması olarak özetleyebilirim. Teknik anlamda Ordu’nun bir turizm şehri olma potansiyeli çok yüksektir.  Başka bir tanıma girmeden kıyı planını ele alalım diyorum.” 

 Ordu Olay

Bu haber toplam 642 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler