HABER ARAMA
 • DOLAR5,6950
  % 0,16
 • EURO6,5963
  % 0,18
 • ALTIN224,4000
  % 0,05
 • BIST 10098.466,42
  % -0,17
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
 • Gayet Güzel
 • Kullanışlı
 • Beğenmedim
 • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
17 Ekim 2018 Çarşamba
Fındık Fiyatı


12.00TL
PUAN DURUMU

BAL LİGİ 4. GRUP PUAN DURUMU
NoTakımAAVP
01YOZGATSPOR 1959 FK12812
02ÜNYE 1957 SPOR8510
03LADİK BELEDİYESPOR659
041074 ÇANKIRI SPOR1146
05ALTINORDU BELEDİYESPOR5-26
06SUNGURLU BELEDİYESİ SPOR835
07KASTAMONU ÖZEL İDARE KÖY HİZ.SPOR725
08SİNOPSPOR924
09YENİ AMASYA SPOR204
10HAVZA BELEDİYESPOR3-24
11TURHALSPOR2-31
12ÇARŞAMBASPOR3-41
13SAFRANBOLU BELEDİYE SPOR2-180
14
NAMAZ VAKİTLERİ
8 Ağustos 2018 Çarşamba Saat: 20:39

Ordu turizmi iyi yönetilemiyor!

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi,Ordu turizminin iyi yönetilmediğini belirtti.
Ordu turizmi iyi yönetilemiyor!

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi, Ordu turizminin iyi yönetilmediğini belirterek bunun son örneğini ise ülke ve bölge genelinden misafir çekebilecek 3 büyük organizasyon ve Tarihi Kentler Birliği Buluşmasının aynı tarihlerde yapılması olduğunu söyledi.

Ordu turizminin özellikle Karadeniz’de parlayan bir yıldız olduğunu ifade eden Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi, “Ancak genel olarak bakıldığında yönetimsel olarak ciddi eksiklikler var. Bunun en canlı örneğini bu hafta yaşadık. Böyle bir ifadede bulunmamızın sebebi ise şu; Ünye’de federasyon kapsamında triatlon yarışı yapıldı. Bu Ünye ve bölgemiz açısından önemli bir yarıştı. Ancak il bazında sahiplenilemedi. Ne Ordu Valiliği ne de Ordu Büyükşehir Belediyesi etkinliği katılabildi. Temsil noktasında ciddi eksiklikler oluştu. Bunun sebebi ise ayrı tarih aralığında Aybastı’da Perşembe Yaylası Şenliklerinin ve Fatsa’da da Offroad yarışlarının olması. Bunun yanı sıra aynı tarihlerde Tarihi Kentler Birliği Buluşması da gerçekleştirildi.” dedi.

Aynı tarihte olmamalıydı

Üç büyük etkinliğin aynı tarihe denk getirilmesinin hata olduğunu ifade eden Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Sobi, “Genel olarak batığımızda bunlar bir ya da bir buçuk aya yayılarak yapılabilecek etkinlikler. Bu etkinlikler aynı zamanda Türkiye ve Karadeniz Bölgesi genelinde de ses getirebilecek etkinlikler. Ancak bakıyorsunuz etkinlikler Ünye, Fatsa ve Aybastı bazında kalmış oldu. Bu kadar büyük organizasyonların küçük ölçeklerde kalması üzücü bir durumdur. Bunun en büyük nedeni ise Ordu turizminin hep söylediğimiz turizm master planı çerçevesinde ele alınmaması. Buna göre hareket edilmemesi.” diye konuştu.

Ordu fırsatı kaçırdı

Etkinliklerin her birinin birbirinden ayrı özellikleri bulunduğuna değinen Sobi, “Perşembe Yaylası güreşlerinin yaklaşık bin yıllık bir geçmişi var. Kırkpınar’dan bile daha eski. Ama uygulamaya baktığımızda sadece Ordu için yapılan bir organizasyon gibi çekim gücünün zayıf olduğunu görüyoruz. Bunun en büyük nedeni de aynı tarihlerde iki büyük organizasyonun da Fatsa ve Ünye’de yapılması. Yine bu tarihlerde Altınpost Efsanesinin izinde Ordu’dan geçen yatlarımız oldu. Bunların hepsi bir çuvala girdiğinde maalesef etkisi saman alevi gibi çok kısa oluyor. İşte bu yüzden Ordu Valimizin, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımızın sezon öncesi kriz masası oluşturarak sezonu sezon öncesinde planlaması gerekiyor. Bu organizasyonları da ulusal tabanda yayarak daha güçlü bir şekilde, Ordu’nun da adını yansıtacak şekilde yapılması gerekiyor.  Bu yaz bu fırsatı Ordu kaçırmış oldu.” şeklinde konuştu.

Sezon öncesinde planlanmalı

Kriz masasının kurulması durumunda bu tür etkinliklerin her açıdan Ordu’ya daha çok şey kazandıracak şekilde yapılabileceğini dile getiren Sobi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu durum aynı zamanda turizm alanında Ordu’ya yatırım yapmak isteyen yatırımcının da iştahını artıracaktır. Çünkü bu organizasyonların sezona yayılması ve ölçeğinin büyük tutulması halinde yataklı konaklayan sayısı artacaktır. Ve bu artış da sezon boyunca canlı kalacaktır. Siz bir haftada bu kadar büyük organizasyonları sıkıştırırsanız konaklama talebi de bir hafta da biter. Bu manada Ordu turizminin yeniden planlanması, gözden geçirilmesi gerekiyor. Bunun içinde iyi bir ekibin kurulması gerekiyor.

Birliktelik de darbe alıyor

Önemli başka konu daha olduğunu belirten Sobi, sözlerini şöyle tamamladı: “Ünye’de yapılan bir organizasyonu 19 ilçe ve il merkezinin sahiplenmesi gerekir. Fatsa’da yapılan bir organizasyonu aynı şekilde 19 ilçe ile il merkezinin sahiplenmesi gerekir. Perşembe’de yapılan bir organizasyonu da bütün ilçeler başkanlarıyla, daire başkalarıyla sahiplenmelidir. Bu organizasyonlar aynı tarihe denk geldiğinde mahalli bir organizasyonmuş gibi organizasyonlar daha ileriye geçemiyor. Dolayısıyla ilçelerin birlikteliği de bozulmuş oluyor.” 

Ordu Olay

Bu haber toplam 161 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ordu, turizmi, iyi, yönetilemiyor!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler