HABER ARAMA
 • DOLAR5,4789
  % 0,05
 • EURO6,2198
  % 0,04
 • ALTIN229,8877
  % -0,11
 • BIST 100104.862
  % 0,26
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
 • Gayet Güzel
 • Kullanışlı
 • Beğenmedim
 • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Mart 2019 Çarşamba
Fındık Fiyatı


14 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
10 Ağustos 2018 Cuma Saat: 15:42

TZOB Heyeti sel bölgesinde

TZOB Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri Arslan Soydan ve Hasan Kozoğlu, selin büyük hasar oluşturduğu Ünye ilçesinde tarım arazilerinde incelemelerde bulundu.
TZOB Heyeti sel bölgesinde

Kozoğlu ve Soydan, Cevizdere havzasında selden zarar gören dere kenarındaki arazilerde inceleme yaparak bilgi aldılar.

Basın mensuplarına yaptığı açıklamada, tarım arazilerindeki hasarın boyutunun görülenden çok olduğunu vurgulayan Soydan, “Bölgemizde özellikle Perşembe, Fatsa, Ünye, Çaybaşı ve İkizce ilçelerimizde yağan yağmurlardan dolayı büyük bir sel afetini yaşamış durumdayız. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu üyesi arkadaşımız Hasan Kozoğlu ile beraber oda başkanlarımızla, sel olan alanlarda incelemelerde bulunuyoruz. Gerçekten gördüğümüz şu ki hasar boyutu çok yüksek. Baktığımız zaman topraklarımız tamamıyla denize inmiş, fındık ağaçlarımız denize inmiş ve bahçede yere dökülmüş, dalda olan fındıklar da denize inmiş. Denizlerde adalar haline gelmiş. Bunu açıkça görüyoruz. Zararın boyutu oldukça yüksek.”

Soydan, fındık ürününü yanı sıra diğer tarımsal ve hayvancılık alanında zararın da olduğunu belirterek, “Serası olan vatandaşların seraları gitmiş. Tavuk kümesleri olanların kümesleri gitmiş, tavuklar telef olmuş. Hayvanlarına zarar gelenler var, işyerlerine su basanlar var, çok ciddi bir zarar var.” dedi.

Zarar gören çiftçilerin desteklenmesi gerektiğini aktaran Soydan, kredi borç ertelemesinin üretici açısından yeterli olmayacağını ifade ederek, şu değerlendirmede bulundu:

“Zarar boyutunu tespit etme çalışmalarımız şu anda devam ediyor. Devletimiz burada, bütün bakanlıklar burada, bizler de buradayız. Tabi ki zararın boyutu tespit edilecek ama öncelikle bölgemizde zarar gören çiftçilerimizin Tarım Kredi’ye ve Ziraat Bankası’na olan borçların muhakkak ertelenmesi gerekiyordu. Bununla ilgili karar alındı. Sadece Tarım Kredi ve Ziraat Bankası borçlarının ertelenmesi yetmez, burada ki üreticilerimize zarar gören halkımıza muhakkak farklı ödenekler yapılması lazım, yoksa mağduriyeti gidermek zor olacaktır.”

Soydan, selden etkilenen bölgenin üretici açısından afet kapsamına alınması gerektiğinin altını çizerek, “Muhakkak bu bölgeye maddi ek yardımların yapılması ve bu bölgenin zarar gören yerlerin afet kapsamına alınması gerekiyor. Genel başkanımız da bu konuda açıklama yaptı. Şu anda da Fatsa, Ünye ve İkizce bölgelerini dolaşıyoruz. Biz bu zararın, bu afetin en iyi şekilde Ziraat Odaları olarak takip edeceğiz. İlgililerle görüşeceğiz, raporlar sunacağız. Vatandaşımız tabi ki üzgün, katlanmak kolay değil. Şu anda gördüğünüz manzara da bunu gösteriyor.” diye konuştu.

Sarıkahraman, sel hasarının rakım yükseldikçe artığını belirterek, “Bu afet yukarıya çıktıkça genişliyor, öyle bir şekil var. Yukarılardan kopan fındıkların tarım alanlarının denize gitmeleri insanın canını acıtıyor. Ama esas benim canımın acıdığı nokta topraklarımızın gidişi, yaşam alanlarımız tükeniyor. Devletimiz burada, Sayın Bakanlarımız yaptıkları açıklamalarda vatandaşlara umut verdiler. Bu umutların aşılanması gerektiğini düşünüyorum. Biz söylenen sözlerin takipçisi olacağız. Genel merkezimiz de burada gerekli açıklamaları yapıyor.” ifadelerini kullandı.

Soydan ve Kozoğlu’na incelemeleri sırasında Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, Fatsa Ziraat Odası Başkanı İbrahim Ethem Kibar eşlik etti.

İncelemeler sırasında mahsulüyle birlikte hayvanları ve evi zarar gören vatandaşlardan Turan Şahin ve Mustafa Alp, “Durum ortada, devletimizden destek bekliyoruz” diyerek durumlarını anlattılar.

 

 

 

Bu haber toplam 302 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : TZOB, Heyeti, sel, bölgesinde

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler