HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
17 Nisan 2021 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
6 Nisan 2021 Salı Saat: 14:03

Ağaç katliamı protesto edildi

Fatsa'da altın madenindeki hukuksuz ağaç katliamı Fatsa Doğa ve Çevre Derneği'nin, Fatsa Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen basın açıklamasıyla protesto edildi.
Ağaç katliamı protesto edildi

Fatsa Doğa ve Çevre Derneği’nin konuyla ilgili açıklaması şöyle; “İlçemizde siyanürlü maden için yeni bir orman katliamı başlatılmıştır. Siyanürlü madenin genişletilmesi için çevresindeki ormanlardaki ağaçların bütün tepkilerimize, karşı girişimlerimize ve hukuki mücadelemize karşın acımasızca yok edilmesi ve bu çerçevede yaşanılan hukuk tanımazlık bizleri derinden kaygılandırmaktadır.

Fatsa’nın geleceği çalınmaktadır.

Maden kaçak çalışıyor

 İlgili işletme 11.02.2013 tarihinde çalışmaya başlamış, ÇED raporunda taahhüt ettiği üzere madencilik faaliyetlerinin Eylül 2016 tarihinde biteceği ve yine maden sahasının Eylül 2018’de rehabilite edilip kapatılacağı taahhüt edilmiştir. Maden hala faaliyetlerine devam etmektedir

Bu ağaç kesimi katliamına olur verenler unutmamalıdır ki; Ordu ili ortalama 200 Bin Ton kabuklu fındık ile tüm Türkiye’de üretilen fındığın yüzde 30’nu ve yine tüm dünyada üretilen Bir Milyon Ton fındığın yüzde 20’sini üretmektedir. Siyanürlü madenin etki alanı içerisinde bulunan Ordu, Fatsa, Ünye, Kumru, Korgan havzası Ordu ilinde üretilen fındığın yarısını ve yine dünya fındığının yüzde 10-15 ini üretmektedir. Sadece Fatsa ilçesi 30 Bin Ton kabuklu ile dünya fındığının yüzde 3-5’ ini üretmektedir. Türkiye’de üretilen fındığın ülkemize getirisi 2,5 milyar dolar olup, sadece Fatsa’nın ürettiği ihraç geliri 100 Milyon Dolar seviyesindedir.

Ayrıca orman varlığımızın en büyük nimeti olan içme suyu kaynaklarımızın kaybını hiçbir maddi gelirle kıyaslamaksa mümkün değildir. Bölgede yapılacağı söylenen hiçbir rehabilitasyon çalışması temiz içme suyu kaynaklarının tahribatını gideremeyecektir.”

ORDU OLAY  

 

Bu haber toplam 125 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ağaç, katliamı, protesto, edildi

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler