HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
17 Nisan 2021 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
7 Nisan 2021 Çarşamba Saat: 14:51

Pandeminin faturası kurumlara kesiliyor!

Ordu Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Bahadır Baş, “Buna 15’lik kar dağıtım stopajını da eklediğimizde bu şirketler için çok yüksek bir vergi artışı.” dedi.
Pandeminin faturası kurumlara kesiliyor!

Meclis’te yeni bir torba yasa görüşmesi yapılacağını belirten Ordu Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Bahadır Baş, “Bu torba yasa AK Parti tarafından Meclis’e getiriliyor. Torba yasanın içinde kurumlar vergisi ile ilgili oran değişikliği öngörülüyor. 2021 yılı için vergi oranı yüzde 20’den yüzde 25’e çekiliyor. 2022 yılı için de vergi oranı yüzde 23 olarak öngörülüyor.  Bu şu anlamada geliyor. Türkiye’de yaklaşık 900 bin civarında kurumlar vergisi mükellefi var. Pandeminin (salgın) finansmanını şirketler çekmiş oluyor.” diye konuştu.

 

Sürekli aynı kazlar yolunmamalı

 

Türkiye’nin vergi yükünün sürekli aynı adreslere yüklemesinin hata olacağını aktaran Baş, “Biz sürekli kümesteki kazları yolmak yerine yeni alternatifler ortaya koymalıyız.  Kayıt dışılıkla mücadele etmeliyiz ve yeni vergi alanları bulmalıyız. Ama görüyoruz ki kolay olan seçiliyor. Kurumlar vergisi oranı arttırılarak gelirin artması bekleniyor. Oysaki bunun olumuz bir dizi sonuçları olacaktır. Üzerine fazladan yük binen işverenler işçi çıkarma yoluna gidecektir. Oysa bizim onların yeni yatırımlar var dünya ile rekabet için sermaye birikimi yapmalarına imkan oluşturmamız gerekiyor.” şeklinde konuştu.    

Azdan az çoktan çok vergi

Pandemide (salgın) gelirleri artan sektörler dışında vergi oranı değişikliği yapılmaması gerektiğini kaydeden Baş, “Yüzde 20 oranı makul bir oran. Zaten 2 yıldır biz bu yüzde 20’yi uygulamıyoruz. Yüzde 22 uyguluyoruz. Biz görüşümüzü açıklayarak kurumlar vergisinin yüzde 25’e çıkartılmasına alternatif sunuyoruz.  Meclis’te de bu şekilde kabul görmesini istiyoruz. Gerçekten doğru yaklaşım kar edenleri vergilendirmek olur. Bu oran artışından zarar eden firmalardan ayrı tutalım. Bir kısım bir firmalarda ise vergiyi düşürelim.

 

ORDU OLAY

Bu haber toplam 189 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Pandeminin, faturası, kurumlara, kesiliyor!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler