HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
19 Nisan 2021 Pazartesi Saat: 13:10

Tarihi Çayır Camisi restorasyonu tamamlandı

Çaybaşı ilçesinde tamamen ahşap kullanılarak imal edilen 154 yıllık tarihi Çayır Camisi Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek yeniden ibadete açıldı.
Tarihi Çayır Camisi restorasyonu tamamlandı

Ordu Büyükşehir Belediyesi, 1867 yılında yapıldığı tahmin edilen Çaybaşı ilçesi Çayır Ahşap Camisi için başlattığı restorasyon çalışmalarını tamamladı.

İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen çalışmalarda cami ve mektep restorasyonu ile çevre düzenlemesi işi kapsamında mevcut tuvalet yıkılıp yeniden inşa edildi. Çevre düzenlemesi kapsamında ayrıca caminin bahçe duvarları da yenilendi.

Tarihi aksamlar özenle onarıldı 

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen çalışmalar kapsamında cami ve mektebin ahşapları hassas bir şekilde sökülerek atölyede onarıldı. Özenle yapılan çalışmalarda cami aslına uygun bir şekilde restore edildi.

Muhtar Erkuş; Çalışmaları heyecanla takip ettik

Çayır Camisi’nin köklü bir geçmişe sahip olduğunu belirten Çayır Mahallesi Muhtarı Ferhat Erkuş, Büyükşehir Belediyesi tarafından çok özenli bir çalışma yapıldığını söyledi.

Mahalleliler olarak camide yapılan çalışmaları heyecanla takip ettiklerini ve bu tarihin daha uzun yıllar yaşayacak olmasından dolayı mutlu olduklarını ifade eden Erkuş, “Çayır Camimiz, tüm ilçenin heyecanla beklediği bir restorasyon sürecini geride bırakmak üzere, artık sona gelindi. Camimiz 2017 yılında yaşanan sel afetinde çok ciddi zararlar gördü. Tarihi geçmişi 1800’lü yıllara dayanan camimiz Büyükşehir Belediyemiz tarafından çok özel bir çalışma yapılarak tepeden tırnağa restore edildi. Camimizin restore edilmesinde emeği bulunan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler’e katkılardan dolayı çok teşekkür ederim” dedi.

Aslına uygun olarak restore edilen tarihi cami Ramazan ayı ile birlikte ibadete yeniden açılırken, cami bahçesinde ise şadırvan yapımı ve peyzaj çalışmaları devam ediyor. 

Ünye KENT Haber/Bülten

Bu haber toplam 381 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Tarihi, Çayır, Camisi, restorasyonu, tamamlandı

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler