HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
22 Nisan 2021 Perşembe Saat: 16:04

Ziraat Odası’ndan ‘Tarım Hafızası’ çalışması…

Ünye Ziraat Odası, ilçede 7 dönümlük alanda 700 metrekare kapalı sera ve geriye kalan açık alanda yöresel meyve fidesi üretimi, atalık tohum geliştirme çalışmaları, meyve ve sebze üretimi ile bölgenin Tarım Hafızasını oluşturuyor.
Ziraat Odası’ndan ‘Tarım Hafızası’ çalışması…

Ünye Ziraat Odası Devlet Sahil Yolu Yüceler Mahallesi’nde bulunan Ünye İlçe Tarım Müdürlüğü’ne ait 7 dönümlük alanda 700 metrekare kapalı sera ve geriye kalan açık alanda yöresel meyve fidesi üretimi, atalık tohum geliştirme çalışmaları, meyve ve sebze üretimi ile bölgenin tarım hafızasını oluşturuyor. 

Ziraat Odası aynı alanda öğrenciler ve üreticilerin eğitimine katkı sağlıyor. Oda, seralardan elde ettiği ürünü Ünye’deki hayır kurumları için kullanmayı amaçlıyor.

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, buradaki çalışmaların asıl amacının ilkokul ve ortaokul öğrencilerine tarımı öğretmek ve sevdirmek olduğunu söyledi.

Pandemi nedeniyle kendilerinin üretime devam ettiğini, merak eden, görmek isteyen kişilerin ise gelip gördüklerini belirten Sarıkahraman, seralarda çilek, fidan, fide ve sebzeler yetiştirerek hem üretimi, hem de üretilen ürünün eğitimini Ünye çiftçisine zaman zaman gösterdiklerin ifade etti.

-Hedef; çocuklara tarım ve toprağı öğretmek ve sevdirmek -

Sarıkahraman, öğrencilere tarımı öğretmek ve sevdirmek için çalışmalar yaptıklarını belirterek, “Özellikle ilköğretim çağındaki çocuklarımıza yönelik eğitimler vermeyi amaçlıyoruz. Pandemi koşullarından dolayı çocuklarımıza çok fazla eğitim veremedik. İlçe Tarım Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, Ünye Belediyesi ve Ziraat Odası ile yaptığımız tohum, ‘Toprak, çocuk’ diğer adıyla ‘Toprağımla büyüyorum’ projemizi gerçekleştirmemize pandemi koşulları müsaade etmedi. Ama her ne olursa olsun biz burada üretime devam ediyoruz.” dedi. 

-Trabzon Hurması kurutma tesisi…-

Yüceler Mahallesindeki bu alana DOKAP desteği ile Trabzon hurması kurutma tesisi kazandırmayı hedeflediklerini belirten Sarıkahraman, “Ünye İlçe Tarım ve Orman Müdürümüz Ferda Yıldırım bey ile bu konuyu değerlendirdik. İl Müdürümüz elinden gelen tüm desteği verebileceğini söyledi. Kaymakamımızın fikirleri ile Trabzon hurması kurutma tesisi projesi yaptık, bunu DOKAP’a göndereceğiz. Projemiz kabul görürse bir sera daha kuracağız. Bu serada da Trabzon hurmasının doğal ortamda kurutmasını sağlamaya çalışacağız. Dünya artık doğal ürüne yöneldi. Pandemi koşulları bize doğal ürün yemenin gereğini öğretti.” dedi. 

-Yerli ürün çeşitleri burada hayat bulacak -

Bu alanda yaptıkları çalışmalara ilişkin Sarıkahraman, şunları kaydetti:

“Burada brokoli, karnabahar, Trabzon hurması köklendirmeleri, kivi çeliklemesi, gül fide ve fidanları yetiştirirken atalık tohumlar geliştiriyoruz. Çilek fidelerini çoğaltıp vatandaşımızın isteği doğrultusunda onlara veriyoruz. Tüm yöresel meyvelerimiz, karpuz elma, sinap elma, kavak elma, tatlı Amasya elmamız, kış armudumuz, Mustafa bey armudumuz akla ne geliyorsa tüm yöresel meyvelerimizi burada çalışan iki personel arkadaşımızla birlikte üretmeye çalışıyoruz. Bu yıl çilekte 2. senemiz ve bu sene hasadımız daha çok olacak. Buranın cari giderleri oluyor. Çok pahalı olmasa bile bazen satmaya çalışıyoruz. Sattığımız ürünle arkadaşlarımız burada günlük giderlerini karşılıyorlar. Bu yıl iyi miktarda biber hasat edeceğiz. Eğer çok miktarda sebze elde edersek Ünye’deki yardım kuruluşlarına vermeyi düşünüyoruz.  Burada hiçbir ürün atık olmayacak.”

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 475 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler