HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
3 Haziran 2021 Perşembe Saat: 11:52

Çin mallarına boykot çağrısı!

Doğu Türkistan’a Sahip Çık, sloganıyla basın açıklaması düzenleyen Ünye İHH, Çin’in Doğu Türkistan Türklerine uyguladığı zulüm sona erene kadar Çin mallarını boykot etme çağrısında bulunuldu.
Çin mallarına boykot çağrısı!

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı Ünye Şubesi Ünye Cumhuriyet Meydanı’nda Doğu Türkistan’a Sahip Çık” sloganıyla basın açıklaması düzenledi.

Çin’in Doğu Türkistan Türklerine uyguladığı zulmü ellerindeki döviz ve pankartlarla protesto eden İHH Ünye Şubesi Çin’in bu zulmü sona erene kadar Çin mallarını boykot edilmesini istedi.

İHH Ünye Şube Başkanı Halil İbrahim Özkan açıklamasında şunları kaydetti;

Doğu Türkistan’da bir millet yok ediliyor

“İstanbul'da Çin Konsolosluğu önünde on yaşlarında küçük çocuğu gözyaşları içerisinde şöyle haykırıyor: "Sizin çocuklarınız yok mu? 4 yıldır babamı ve kardeşlerimi görmüyorum!" Oyun çağındaki çocuğun yaşadığı travmayı hiçbirimiz tarif edemeyiz. İşin aslı son dokuz yıldır Doğu Türkistan tam bir cinnet halini yaşıyor.11 Eylül sonrasında terörle mücadele bahanesiyle Doğu Türkistan'a yönelik artan baskılar bir yana, 2012 sonunda Xi Jinping ile başlayan sürecin apayrı acı bir öyküsü var. Dünya üzerinde yaşamanın en zor olduğu, "Uygur, Kazak, Kırgız olma suçundan" milyonların demir parmaklıklara mahkûm edildiği Doğu Türkistan, nesli yok edilen milletlerden biri olma yolunda!

Özgürlükten kitlesel men etme operasyonu

Dünya tarihinde bir milletin topyekûn gözaltına alındığı, kadın erkek, genç yaşlı toplama kampları, çocuk kampları ve hapishanelere doldurulduğu, kalanların da "aile olmak" projesi adı altında evlerde Çinli gardiyanların insafına terk edildiği, insanların sokaklarda dahi yüz tanıma sistemleriyle adım adım izlendiği başkaca bir dönem var mı bilemiyoruz. Fakat bildiğimiz 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana kitlesel olarak en büyük özgürlükten men etme operasyonunun Doğu Türkistan'da yürütülmekte olduğu!”

Dünyanın en ağır işkencesi yaşanıyor

2014 yılından itibaren Teröre Karşı Sert Darbe Operasyonu ve ilan edilen 75 Aşırılık Belirtisi’yle başlatılan keskin saldırılar, 2017 Nisan ayından itibaren Doğu Türkistan genelinde yoğun bir şekilde kurulmaya başlayan ve sayılarının 1.200'ü geçtiği belirtilen toplama kamplarıyla bambaşka bir noktaya taşındı. Evlerinden, çocuk ve eşlerinden, anne-babalarından, akraba ve arkadaşlarından, işlerinden, okullarından hasılı en sevdiklerinden kopartılan, dünyanın en ağır işkence ve mahrumiyetlerini yaşayan  yaş 3-8 milyon Doğu Türkistanlı Çin’in gönüllü mesleki eğitim kamplarında soykırıma uğruyor!”

Beyin yıkama operasyonları yapılıyor

Bir çadıra ya da pusulaya sahip olmak, mutfağında birden fazla bıçağa sahip olmak, pasaportu olmak, başörtüsü takmak, camiye gitmek oruç tutmak, okulda ve resmi dairelerde ana dili kullanmak bile bir kişinin toplama kamplarına alınması için yeterli sebep olarak görülmektedir. Çin'in genel hukuk ilkesi olarak bilinen masumiyet karinesini hiçe sayan suçu önceden önleme prensibine herhangi bir suçu bulunmayan ve mahkeme edilmeyen milyonlarca insan ayrımcılık aşırılık ve terör suçlamalarıyla toplama kamplarına dolduruldular. Burada kalabalık hücrelerde sırt üstü yatabilecek kadar bir yer bile bulamayan insanlar yoğun beyin yıkama faaliyetlerine ve işkencelere maruz kalıyorlar.”

İnsan haklarının tümden yok sayıldığı kaplar…

Toplama kamplarında keyfî güç kullanımı, özgürlüğün sistematik olarak kaldırılması, kültür ve inançların tahkiri, ideolojik baskılama, insanlıktan çıkarma, taciz, tecavüz, fiziki ve psikolojik işkence, cinayet ve soykırım suçlan işlenmektedir. Kısacası bu kamplar, tüm insan haklarının ihlal edildiği yerlerdir.”

Dünyanın Doğu Türkistan için söyleyecek sözü olmalı

Çin, BM İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinde ilan edilen tüm hakları gasp etmekte, BM Soykırım Sözleşmesinde bulunan beş maddenin tamamını ve dahi Roma Statüsünde düzenlenen "Soykırım Suçu ve İnsanlığa Karşı Suçların tamamını ihlal etmektedir. Bu insanlarla aynı gökyüzünün paylaşmak ve onların acı ve ıstıraplarına, yürek yangınlarına, kalp kırıklıklarına uzaktan da olsa şahitlik etmek, bizleri yaşadığımız çağın adaletten uzak düzeninde insanlığımızdan utandırıyor. Dünyanın insanlık adına Doğu Türkistan için söyleyecek bir sözü olmalı!

Türkiye bunun için öncülük etmeli

Doğu Türkistan'daki toplama kamplar, kayıtsız şartsız bir an evvel kapatılmalı, bölgede uygulanan tüm hak ihlallerine derhal son verilmelidir. İslam İşbirliği Teşkilatı ya İslam ülkelerini bu zulme karşı mobilize etmeli ya da kendini lağvetmelidir. Zira İİT'nin mevcut tutumu Çin'i daha da cesaretlendirmektedir. Türkiye bu zulmün bitirilmesi için öncü olmalıdır. Çin bu zulmü sonlandırıncaya kadar tüm dünya halkları Çin mallarını boykot etmelidir.”

 

Ünye KENT Haber/Yücel ARSLANTEKE

Bu haber toplam 320 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Çin, mallarına, boykot, çağrısı!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler