HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ordu reklam ajansı akıllı ev sistemleri akıllı ev
11 Haziran 2021 Cuma Saat: 14:59

Yusuf Bahri Efendi ve Haziresi yeniden düzenlenerek ziyarete açıldı

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonu ve çevre düzenlemesi yapılan Taslızade Şeyh’ül Müderris’in Yusuf Bahri Efendi ve Haziresi’nde bulunan 7 kabir ziyarete açıldı.
Yusuf Bahri Efendi ve Haziresi yeniden düzenlenerek ziyarete açıldı

Ünye merkez Ortayılmazlar Mahallesi Türbe Mezarlığı’nda bulunan Taslızade Şeyh’ül Müderrisin Yusuf Bahri Efendi’nin ve Haziresi’ndeki 7 kabrin Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonu ve çevre düzenlemesi yapıldı.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı ve beraberindekiler düzenlenen tören ile restorasyon ve çevre düzenlemeleri yapılan kabirleri ziyarete açtı.

Karayalman bilgilendirme yaptı

Yusuf Bahri Efendi Derneği Başkanı Mehmet Karayalman programın açılış konuşmasında, “Yusuf Bahri Efendi’nin geçmişi esasen 1000 yıllık bir geçmişe dayanıyor. 1021’de Alperenlerle başlayan bir hikaye bu.  Alperen Ocaklarının, Alperen dervişlerinin içlerinden, Bağdat civarlarından Ünye’ye kadar gelen muhteremlerdir.  Bu bölgenin İslamlaşmasında çok büyük emeği olmuştur. Yusuf Bahri Efendi Ahmet Yesevi’nin devamında İmam-ı Rabbani Hazretlerinden günümüze gelen Gümüşhanevi Dergahının şeyhlerinden ve halifelerindendir.” dedi.

Abdulhamit’in bölgedeki halifesi

Yusuf Bahri Efendi’nin Abdulhamit’in bölgedeki halifesi olduğuna işaret eden Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, “Taslızade Yusuf Bahri Efendi bölgemizin önemli alimlerinden biridir. Abdülhamit Han’ın bu bölgedeki halifesi gibi anılan ayrıca yüzlerce alim ve hocanın yetişmesine vesile olan, medrese ve mekteplerin açılmasına vesile olan Yusuf Bahri Efendi, döneminde yetişen hocalar tarafından denizler kadar derin ilme sahip olduğu ifade edilmiş bu nedenle kendisine Bahri unvanı verilmiştir. Böyle bir kıymetli, değerli, alim bir zatın Ünye’de yetişmiş olması kabrinin de Ünye’de bulunması bizim için önemli ve kıymetlidir. Bu değerli zatın isminin yaşatılması ve geleceğe aktarılması adına Ünye’de Yusuf Bahri Proje İmam Hatip Lisemiz var” dedi.

Tarihe şahitlik ediyoruz

Programda konuşan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler şunları söyledi; “Bugün tarihe şahitlik ediyoruz. Dua ederken Allah’ım iki cihan saadeti ver, diye dua ederiz. Dünyayı zaten yaşıyoruz. Ama unutmayalım ahiret var. Ahireti iyi düşünelim. Dünya ile ahiret arasında köprüleri Hz. Adem peygamberimizden günümüze kadar gönderilen peygamberler oluşturmuştur. Peygamberlerin yanı sıra örnek kişiler günümüze ışık tutmuştur. Bugün burada önemli şahıslardan biri olan Yusuf Bahri Efendi’nin kabri başındayız.

Ünye hep üniversite ister durur

Yusuf Bahri Efendi döneminde Ünye’de üniversite vardı. Kurulan üniversiteye biz gereğince sahip çıkmamışız. Ünye’den itibaren 16 yere üniversite kurulmuş. Taslızade şimdiki döneme göre profesör. Şeyh-ül Müderris. Müderrislerin Şeyhi. Rektörün de ötesinde. Ama sahip çıkmamışız. Bunu devam etmemişiz. Biz önce var olan üniversitelerimize sahip çıkmalıyız. Allah bunu bize nasip etti.”  

Program Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, AK Parti Ünye ilçe Başkanı Kenan Selim Argan, Yusuf Bahri Efendi Derneği Başkanı Mehmet Karayalman, Büyükşehir ve Ünye Belediyeleri birim amirleri, Belediye Meclis Üyeleri, yönetimi ve dernek üyeleri ile vatandaşların katılımı ile gerçekleşti.

 

 

Ünye KENT Haber 

Bu haber toplam 693 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler