HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
28 Temmuz 2021 Çarşamba Saat: 14:34

Büyükşehir tarihi yapıları geleceğe taşıyor

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in göreve gelmesinin ardından hız kazanan restorasyon çalışmalarıyla il genelindeki tarihi ve kültürel yapılar geleceğe taşınıyor.
Büyükşehir tarihi yapıları geleceğe taşıyor

Ordu Büyükşehir Belediyesi kentin tarihi ve kültürel mirası olan yapıları geleceğe taşımaya devam ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in göreve gelmesinin ardından artan restorasyon çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.

Bu kapsamda çalışma gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi il genelinde 27 ayda her biri önemli tarihi geçmişi olan 3 adet cami, Osmanlı dönemine ait 5 adet çeşme, 2 adet türbe ve 2 adet kilisede restorasyon ve çevre düzenleme çalışması gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediyesi ayrıca 2 bin 300 yıllık tarihi Kurul Kalesi kazılarına da katkılar verirken önemli eserlerin çıkarılmasını sağladı.

3 tarihi cami aslına uygun restore edildi 

Büyükşehir Belediyesi tarafından 27 aylık süre zarfı içerisinde tarihi 3 cami restore edilerek çevre düzenlemeleri ile birlikte ibadete açıldı. Bu kapsamda İkizce ilçesinde bulunan Laleli Ahşap Camii, Gülyalı ilçesinde bulunan Kestane Camii ve Çaybaşı ilçesinde bulunan Çayır Ahşap Camii restore edilerek çevre düzenlemeleri ile birlikte tarihi dokusu korunarak modern bir görünüm kazandı.

Asırlık çeşmeler akmaya devam ediyor

Büyükşehir Belediyesi geçmişi yüzyıllara dayanan birçoğu Osmanlı dönemine ait kültürel miras olan çeşmelerde de bakım ve onarım çalışması gerçekleştirdi. Ulubey ilçesinde bulunan Karakoca Çeşmesi, Uzunmahmut Çeşmesi, Kıranyağmur Çeşmesi, Güzelyurt Çeşmesi ve Gülyalı ilçesinde bulunan Kurtlu Çeşme aslına uygun bir şekilde restore edilerek geleceğe taşındı.

Kurul kazılarına büyük destek

Mülkiyeti Ordu Büyükşehir Belediyesine ait olan ve Karadeniz Bölgesi’nin ilk bilimsel arkeolojik kazısı olma unvanına sahip Kurul Kalesi’nde tarih gün yüzüne çıkarılmaya devam ediyor. 2 bin 300 yıllık tarihi Kurul Kalesi’nde devam eden kazılara da büyük destek veren Büyükşehir Belediyesi tarihe ışık tutan bu kazılarda birçok tarihi eserin gün yüzüne çıkmasını sağladı.

Yason’a Büyükşehir dokunuşu

Büyükşehir Belediyesi, Ordu’nun tarihi ve doğal güzellikleri ile ün kazanan Yason Burnu’nda hayata geçirdiği restorasyon ve çevre düzenlemeleriyle de adından söz ettirdi. Yason Burnu’nda yapılan restorasyon ve çevre düzenlemeleri bölgeyi ziyaret edenlerinde beğenisini kazandı.

Taşbaşı Kilisesi kültür sanata katkı verecek

Ordu’nun kültür ve sanatına önemli katkılar sunan Büyükşehir Belediyesi, tarihi Taşbaşı Kilisesi’nde hayata geçirdiği düzenlemelerle kiliseyi sanat alanına dönüştürdü. Birçok sanatçısının eserinin sergilendiği bir törenle açılan alan sanatçılardan ve sanatseverlerden büyük takdir topladı.

Ordu’nun değerleri yaşatılıyor 

Başkan Güler’in geride kalan 27 aylık görev süresi içerisinde ayrıca Ordu’ya hizmet etmiş ve manevi iklimine katkıda bulunmuş kişilerinde türbe ve kabirleri restore edildi. Altınordu ilçesi Selimiye Mahallesi’nde bulunan Buharalı Şeyh Şakir Efendi Türbesi ve 7 adet kabir, Ünye ilçesinde ise Yusuf Bahri Hz. ve Talebelerinin Kabirlerinin restorasyonu ve çevre düzenlemeleri yapılarak ziyarete açıldı.

 

Ünye KENT Haber/Bülten 

Bu haber toplam 274 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler