HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
13 Nisan 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
7 Eylül 2018 Cuma Saat: 19:06

“Ünye, kent kültürü oluşmuş bir ilçemiz”

Türkiye Kent Konseyleri Birliği Karadeniz Bölge Toplantısı Ünye Kent Konseyi’nin ev sahipliğinde yarın başlıyor.
“Ünye, kent kültürü oluşmuş bir ilçemiz”

Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Türkiye Kent Konseyleri Birliği üyelerini toplantı öncesinde kabulünde yaptığı konuşmada, “Birçok il ve ilçede görev yapmış biri olarak net şekilde ifade edebilirim ki; Ünye, birçok ille kıyasla kent kültürü oluşmuş ve bunu her alanda hissettiren bir ilçemiz.” dedi.

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar da konsey üyelerini ağırlayarak, Kent Konseyini Ordu’da ilk kuran ilçe olduklarını ifade ederek, “Aykırı fikirleri de bünyesinde barındıran, desteği belediyenin verdiği ancak fikir ayrılıklarının tartışıldığı, olgunlaştırıldığı bir yer olarak kent konseyi çok farklı bir şekilde görevini icra etmeye devam ediyor.” diye konuştu.

Türkiye Kent Konseyleri Birliği Karadeniz Bölge Toplantısı Ünye Kent Konseyi’nin ev sahipliğinde yarın başlıyor. Toplantı öncesi Ünye’ye gelen yürütme kurulu üyeleri Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney’i, Belediye Başkanı Ahmet Çamyar’ı ve Ünye Kent Konseyi’ni ziyaret ettiler. Yürütme kurulu üyeleri ilk ziyareti kaymakamlığa gerçekleştirdi.

-“İlçemizi gezdik, tanıtmaya çalıştık”-

Ünye Kent Konseyi Başkanı Musa Özgür Kıroğlu, ziyarette yaptığı konuşmada, toplantıya ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek, “Türkiye Kent Konseyleri Birliği’nin Karadeniz Bölge Toplantısı öncesi misafirlerimiz Ünye’ye geldiler. İlçemizi gezdik, tanıtmaya çalıştık.” dedi.

-“Gönüllü insanlarız”-

Türkiye Kent Konseyleri Dönem Başkanı ve Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy, Kent Konseylerinin gönüllü çalışanları olduklarını belirterek, “Bizler çeşitli illerden Ünye’ye geldik. Ünye’de bölgesel toplantı düzenleyeceğiz, Ünye bizi misafir etti. Kent konseyleri olarak kıymetli miraslarımıza sahip çıkan gönüllü insanlarız. Kent konseyleri, kentlerinin yasal mevzuatları içerisinde kurulan kuruluşlardır. Her ilin kent konseyi olsun istiyoruz. Yılda 4 bölgesel toplantı yapıyoruz. Bir akademik toplantımız oluyor.” diye konuştu.

-“Kent konseyleri doğru kararların alınması üzerine birikim sağlarlar”-

Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, kent konseylerinin başlangıçta belediye meclisleriyle karıştırıldığını ifade ederek şöyle konuştu:

“Kent konseylerin de belediye meclisleriyle karıştırıp imara ilişkin kısa vadeli kararları bağlayıcı sonuçları var mıdır? Şeklinde değerlendiren yaklaşımlar olmuştur. Kent konseylerinin ne belediye meclisinin ne de oradaki idari erkanın kararları üzerinde ne bir vesayet ne bir bağlayıcı herhangi bir kararı yoktur. Kent konseyleri oluşturacakları ortak hafızayla, ortak birikimle belediye meclisinin de, idarenin de yapacağı işlerde direkt olarak bir bilinç, bir algı, bir kanaat oluşturarak doğru kararların alınması yönünde birikim sağlarlar.  Bizler hukuken her türlü yetkiye sahip olabiliriz, çoğunluğa sahip olabiliriz, seçilmiş, atanmış olabiliriz ama bir şehir eğer ortak bir akıl oluşturabiliyorsa, ortak paydada buluşabiliyorsa bunu toplumun geniş kesimine yayabiliyorsa o şehir için hangi yetkiyle dolatılmış olursanız olun muhakkak ortak aklı o şehrin önceliklerini, o şehrin değerlerini göz önünde bulundurmak durumundasınız. Bütün idareciler, bütün çalışanlar şehri mutlu edebilecek, şehrin mutlu olacağı işleri yapmak isterler. Doğru kararlar verip geniş kesimleri memnun etmek isterler. Kent adına derdi olan kent adına heyecanı olan herkesi o şehrin hafızasını oluşturan kent konseyleri aslında istifade etmesini bilenler için son derece elverişli fırsatlar sunuyor. Kent konseyleri yön göstericidir. Kent konseyleri şehrin geniş kesimlerini, şehrin değişik kesimlerini kucaklaması ve onları temsil etmesi ve ortak hafızaları olması noktasında bağlayıcı karar alamazlarsa da, karar alanları doğru yönlendirme ve o şehrin önceliklerini iyi anlatabilme noktasında son derece önemli bir rol üstleniyorlar.”

-“Ünye, birçok ille kıyasla kent kültürü oluşmuş ve bunu her alanda hissettiren bir ilçemiz”-

Ünye’nin kent kültürü oluşmuş bir ilçe olduğunu belirten Kaymakam Güney, “Kent kültürü olan illerle kent konseyinin güçlü ve aktif olduğu iller arasında bir korelasyon var. Ben aynı doğru orantıyı basınla da kent kültürünün ilintisi olduğunu ve bu ilişkiyi her daim ifade etmişimdir. Kent kültürü olan şehirlerde basında, kent konseyleri de aktif ve güçlüdür.  Bunun tamamen kentlilik kültürüyle ilişkisi vardır. Çok büyük olabilirsiniz, nüfusunuz çok olabilir ama bu büyüklük bir ortak kültür bir ortak paydayı getirmemiş olabilir. Büyümeyle gelişme arasındaki farkı hepimiz biliyoruz. Gelişmiş kent kültürü oluşmuş il ve ilçelerde çok güzel çalışmalar yapan toplumu aydınlatan ve ortak amaçlar hedefler doğrultusunda hareket edebilen kent konseylerimiz var. Birçok il ve ilçede görev yapmış biri olarak net olarak ifade edebilirim ki; Ünye birçok ille kıyasla kent kültürü oluşmuş ve bunu her alanda hissettiren bir ilçemiz.” dedi.

Türkiye Kent Konseyleri Birliği Yürütme Kurulu Üyeleri, Kaymakam Güney’i ziyaretlerinin ardından Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar’ı ziyaret ettiler.

Başkan Çamyar, ziyarette yaptığı konuşmada, Kent Konseyini Ordu’da ilk kuran ilçe olduklarını ifade ederek, “Bu kenti birlikte yöneteceğiz cümlesiyle başlattığımız süreç bugüne kadar gayet başarılı şekilde devam ediyor. Aykırı fikirleri de bünyesinde barındıran, desteği belediyenin verdiği ancak fikir ayrılıklarının tartışıldığı, olgunlaştırıldığı bir yer olarak kent konseyi çok farklı bir şekilde görevini icra etmeye devam ediyor. Böyle bir toplantının yapılacağını başkanımız bize ilettiğinde seve seve her türlü desteği verebileceğimizi ifade ettik. Sizleri burada ağırlamaktan son derece mutluyuz.” diye konuştu.

Başkan Çamyar, katılımcılara ilçenin tarihi ve sosyoekonomik durumu hakkında bilgiler de verdi.

Birlik üyeleri son ziyaretlerini Ünye Kent Konseyi’ne gerçekleştirerek çalışmalar hakkında fikir alışverişinde bulundular.

Ziyaretlerde, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Ortadoğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG) Genel Sekreteri Mehmet Duman’da hazır bulundu.

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 591 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : “Ünye, kent, kültürü, oluşmuş, bir, ilçemiz”

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler