HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
19 Ağustos 2021 Perşembe Saat: 18:20

Okuş “Aşure; Bereket, paylaşma ve birliğin simgesi”

Ünye Müftüsü Hüseyin Okuş, Muharrem ayının 10. gününe tekabül eden "aşure günü" dolayısıyla yaptığı açıklamada, Aşurenin, Bereket, paylaşma ve birliğin simgesi” olduğunu ifade etti.
Okuş “Aşure; Bereket, paylaşma ve birliğin simgesi”

Aşure Gününün Önemine değinen Okuş, “10 Muharrem olarak bilinen Aşure günü ve Muharrem ayı, saygıya hürmete layık, fazileti bereketi bol olan anlamına gelmektedir. Aşure gününün mana ve muhtevası, Peygamber Efendimiz aleyhissalatu Vesselam'ın Mekke'den Medine'ye hicret ettiğinde oradaki Yahudilerin oruç tuttuklarını görür ve onlara sorar derki; Neden oruç tutuyorsunuz? Onlar da şu cevabı verirler; Hz Musa ve kabilesinin Firavun'un zulmünden ve boğulmaktan kurtulması sebebiyle Musa Musa Aleyhisselam her gün, her yıl bu zamanda oruç tutardı. Bizde o münasebetle Musa Aleyhisselam'ın şükretti gibi şükür orucu tutuyoruz. Peygamberimiz Aleyhissalatü vesselam da bunun üzerine der ki; Biz Hz. Musa'ya sizden daha yakınız. Biz ona sizden daha layıkız diyerek aşure gününün öncesinde ve sonrasında oruç tutmayı ümmetine tavsiye eder.” dedi.

Aşure Günü deyince akıllara gelen ikinci hadisenin Kerbela olduğuna dikkat çeken Okuş, “Tabii aşure günü deyince aklımıza önemli hadiselerden birisi de Kerbela olayı gelmektedir. Kerbela olayı Hz Hüseyin Efendimiz aleyhisselatu Vesselam'ın Kerbela'da şehit edilmesi hadisesidir. 70 ehlibeytten müminin ve Hz. Hüseyin'in Kerbela'da şehit edildiği günün adıdır. Peygamber Efendimiz S.A.V Hz Hüseyin için; ‘’O benim dünya çiçeğim, Reyhan'ım, cennette de gençlerin efendisi’’ diye anlattığı Hz Hüseyin'in Kerbela'da şehit edilme olaydır. Dolayısıyla 10 Muharrem hem Kerbela olayının hatırlanması hem de saygın hürmete layık bir zaman dilim olması sebebiyle oruç tutulması açısından önemlidir.” diye konuştu.

Müslümanların yaşanan bu olaylardan ders çıkarması gerektiğini ifade eden Okuş açıklamasında şunları kaydeti; “Bununla beraber bize bu olayların öğrettiği ve bizim yapmamız gereken nedir diye sorduğumuzda; Bu hadiselerden ders çıkarıp Müslümanların, müminlerin hırs ve dünya menfaatleri yüzünden birbirleriyle çatışmamaları birbirlerini öldürmemeleri birlik ve dirlik içinde yaşamalarıdır. Bugün bizim ülkemiz ve dünya insanlarının da en çok ihtiyaç duyduğu şey budur. Birliğimizi dirliğimizi muhafaza etmek, gerek kendi etrafımızda gerek İslam coğrafyasında yeni Kerbelaların yaşanmasına asla müsaade etmemektir. Bunun içinde irademizi ortaya koymak, yönümüzü Allah ve resulüne çevirmek, kalbimizi gönlümüzü müminlerle birleştirmektir”

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 158 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler