HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
12 Nisan 2021 Pazartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
11 Eylül 2018 Salı Saat: 08:15

“Hicretten; günahlardan tövbeye, kötülüklerden iyiliğe hicreti anlamalıyız”

Ünye Müftüsü Vedat Başsan, hicri yılbaşının başlaması dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Bizim hicretten anlamamız gereken hicretin detayları, yolculuk değil.
“Hicretten; günahlardan tövbeye, kötülüklerden iyiliğe hicreti anlamalıyız”

Ünye Müftüsü Vedat Başsan, hicri yılbaşının başlaması dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Bizim hicretten anlamamız gereken hicretin detayları, yolculuk değil.  Yani günahlardan tövbeye, kötülüklerden iyiliğe hicret etmeliyiz.” dedi.

 Peygamber Efendimizin Mekke’den Medine’ye hicreti ile başlayan Hicri Takvim’e göre bugün 1 Muharrem yani yeni hicri yılın ilk günü.

Ünye Müftüsü Vedat Başsan, yeni hicri yıl başlangıcı dolayısıyla gazetemize yaptığı özel açıklamada, yeni hicri yılın hayırlar getirmesini dileyerek, günahlardan tövbeye, kötülüklerden iyiliğe vesile olmasını temenni etti.

-“Peygamberimizin Mekke’den Medine’ye hicreti baz alınarak başlatılmış”-

Hicri Takvim’in Peygamber Efendimizin hicretiyle başladığını ifade eden Başsan, “Türkler yıllardan beridir değişik takvimler kullanmışlar, şuanda da biz Miladi Takvim’i kullanıyoruz. Tabi Hicri Takvim diye de bir takvim ve hesaplanma şekli var. Hicri Takvim’in başlangıcı Peygamberimizin Mekke’den Medine’ye hicreti baz alınarak başlatılmış. Bu Hz. Ömer zamanında Hz. Ali’nin teklifi ile Peygamberimizin Mekke’den Medine’ye hicreti başlangıç kabul edilerek takvim oluşturulmuş. Dolayısıyla Hicri 1439 yılını geride bırakıyoruz ve 1440 yılına inşallah adım atmış olacağız.” dedi.

-“Günahlardan tövbeye, kötülüklerden iyiliğe hicret etmeliyiz”-

Müftü Başsan, hicretten insanların neler anlaması gerektiği konusunda şu açıklamalarda bulundu:

“Peygamberimiz Mekke’de yaşayamaz hale geldi, dini anlatamaz hale geldi. Dolayısıyla Allah’ın emri ile Mekke’den Medine’ye hicret etti. Ama bizim hicretten anlamamız gereken hicretin detayları, yolculuk değil. Hicretten şunu anlamamız lazım, Peygamberimiz bir hadisinde, ‘Müslüman elinden ve dilinden kimseye zarar gelmeyen insandır buyuruyor. Hemen devamında ise hicret eden kötülüklerden hicret edendir’ buyuruyor. Yani hicreti; günahlardan tövbeye, kötülüklerden iyiliğe hicret eden şeklinde anlamalıyız.”

-“Peygamber efendimiz barış ortamında yaşamaya çok önem veriyordu”

Peygamber efendimizin barış ortamında yaşamaya çok önem verdiğini belirten Ünye Müftüsü Vedat Başsan, “Hicretten, Peygamberimiz hicret ettiğinde Ensar ile kurduğu kardeşliği anlayacağız. Kuran’ı Kerim’de Allah, ‘Müslümanlar bir birlerinin dostlarıdır’ buyuruyor. Eğer siz bu dostluğu yapamazsanız aranızda fitne olur, fesatlar çıkar buyuruyor. Dolayısıyla biz hicret deyince Peygamber Efendimizi Mekke’de kendine inanan ashabı ile Medine’deki Müslümanların kardeşliğini, birlik ve beraberliklerini anlamamız gerekiyor. Peygamber efendimiz Medine’ye hicret ettiğinde orada gayri Müslimlerde yaşıyorlar. Peygamber efendimiz önce onlarla bir antlaşma imzaladı. ‘Gelin bir birimize ihanet etmeden huzur ve barış içerisinde burada yaşayalım’ dedi. Yahudi ve Müşrikler bu antlaşmayı bozmadıkları müddetçe Peygamber efendimiz hep o antlaşmaya bağlı olarak orada yaşadı.  Yani Peygamber efendimiz Gayri Müslimlerle bile barış ortamında yaşamaya çok önem veriyordu.” diye konuştu.

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 722 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler