HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
8 Eylül 2021 Çarşamba Saat: 18:49

Güler: Gözümüz, kulağımız olun

Ordu basınına ‘gözümüz kulağımız olun’ çağrısı yapan Belediye Başkanı Hilmi Güler, “Çatışma ortamından değil, sevgi ortamında paylaşarak yapalım. Muhalefet olsun, yaptıklarımızı eleştirin. Hatalarımızı gösterin.
Güler: Gözümüz, kulağımız olun

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Altınordu ilçesinde bir otelin toplantı salonunda, Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Alp, Canik Ünye Gazeteciler Derneği Başkanı Ali Öztürk, Ordu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Recep Aydın, Ordu 19 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erdoğan Erişen, Ünye Radyo Yayıncıları Derneği Başkanı Hakan Korkmaz ve Ordu ilinin 19 ilçesinde görev yapan ulusal ve yerel basın temsilcileri, daire amirleri ile bir araya geldi.

Başkan Güler, toplantıda yaptığı açıklamada, Ordu’yu bir bütün olarak ele aldıklarını ve bir cazibe merkezi yapmak istediklerini söyledi.

Yaptıkları hizmetlerle Ordu’nun değerini arttırmayı hedeflediklerini ifade eden Hilmi Güler, “Bizim şu anda yaptığımız çalışmalar verim açısından çok önemli. 1 yıllık bütçe ile 2 yıllık iş yapıyoruz. Tüm Ordu ilinde bu hizmetleri gerçekleştiriyoruz. Yaptığımız bu çalışmalarla Ordu’nun katma değerini artırıyoruz. Tüm bunları yaparken Ünye’siyle, Fatsa’sıyla, Akkuş’uyla, Gölköy’üyle birlikte yapıyoruz. Bizim buradaki temel amacımız sadece Ordu değil komşu illerinde bize akışını sağlamak” dedi.

-“Biz 5. vitese 1. yılda geçtik” -

Yerel yönetimlerdeki alışılmış düzenin dışına çıktıklarını ifade eden Başkan Güler, “Yerel yönetimlerde klasik usul şöyleymiş, ‘1. yıl 1. vites 2. yıl 2. vites, 3. yıl 3. vites 5. yılda ise 5. vitese atıp bitirecekmişsin’ ben öyle yapmadım. Biz 5. Vitese 1. yılda geçtik ve bin 200 km yol yaptık. Şu anda Trakya’da bütün yıl yapılan toplam yolu biz bir ayda yapıyoruz” diye konuştu.

“Suyun sağlıklı taşınmasını sağlıyoruz”

Ordu’nun su sorunlarına neşter vurduklarını ve 2.5 yıllık sürede önemli yatırımları hayata geçirdiklerini vurgulayan Başkan Güler, bu kapsamda en önemli çalışmayı kayıp kaçakların önlenmesi hususunda yaptıklarını belirtti.

Kayıp kaçakta önlenen rakamın Fatsa ilçesinin kullandığı su miktarına eşit olduğuna değinen Başkan Güler, “OSKİ’nin biz göreve geldiğimizde kayıp kaçak oranı yüzde 56 idi. 100 suyun 56’sını kaybediyor, 44’ünü taşıyorduk. Şuan bu rakamı yüzde 36’ya düşürdük. Bunun karşılığı 5 milyon metreküp su. Bu da sadece Fatsa ilçemizin tek başına kullandığı su. Bu su kayboluyordu ve bu durumu önlemiş olduk. Ordu’da sadece üst yapı değil alt yapı da geleceğe hazırlanıyor” diye konuştu.

“Hayvan oteli büyük ilgi gördü”

Hayvan Bakım Oteli ve Kiralama Merkezi’nin Türkiye çapında bir model olduğuna değinen Başkan Güler, nitelikli tarım ve hayvancılık çalışmaları kapsamında Mesudiye’de kurulan Hayvan Bakım Oteli ve Kiralama Merkezi’nin üreticilere kolaylık sağladığını ifade etti.

“Ordu’nun ürün yelpazesini genişletiyoruz”

Ordu’da üretimine başlanan tıbbi aromatik bitkilerle fındığa alternatif gelir elde etmek için çalışma yaptıklarını ve Ulubey ilçesinde kurdukları Biyoinavasyon merkezi ile de bu ürünleri işlemeyi amaçladıklarını ifade eden Başkan Güler, şunları kaydetti:

“Fındık dönümünde 2-3 bin TL kazandırıyor. Tıbbi aromatik bitkilerle bir dönümde 25-30 bin TL arası para kazanılıyor. Bu sebeple bu çalışmalara ağırlık verdik. Fındığa ilaveten fındık altı yapılabilecek bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Bu ürünleri kurduğumuz Biyoinavasyon Merkezinde işleyerek farklı alanlarda da kullanılmasını sağlıyoruz”

“İhalelerimizi canlı yayınlıyoruz”

İhaleler üzerine sorulan bir soruya da cevap veren Başkan Güler, şeffaf bir belediyecilik örneği sergilediklerini belirti. Başkan Güler, “Bütün ihalelerimiz canlı olarak yayınlanıyor. Herkes istediği zaman takip edebilir” dedi.

“Karadeniz-Akdeniz yolu ile Mersin’e 6 saatte ulaşılabiliyor”

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı döneminden bu yana Karadeniz-Akdeniz Yolu ile yakından ilgilendiğini vurgulayan Başkan Güler, “Karadeniz-Akdeniz yolu 160 yıllık bir mesele. Bu yol yapılana kadar Mesudiye’den Ordu merkeze 4 saatte geliniyordu. Şimdi 1 saat gibi bir zaman diliminde gelinebiliyor. Bakanlığım dönemimde bana bağlı olan DSİ’nin Topçam Barajına ulaşım için yaptık. Süreç içerisinde hukuki süreçler yaşasak da hepsini atlattık ve yolu açtık. Şuan aktif olarak kullanılıyor. Şuanda 6 saatte Mersin’e inilebiliyor. Çok az bir yer kaldı. Bir tünel işi var, oralarda tamamlandığında çok daha rahat bir ulaşım sağlanacak. Yolu Karayolları yapsa da biz takip ediyoruz” diye konuştu.

“Otoparkla uğraşan bir şirketi dev bir şirket yaptık”

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin iştirak şirketi ORBEL A.Ş’yi dev bir şirkete dönüştürdüklerin kaydeden ve asfaltı, yolu, kaldırımı kendi bünyesinde yaptıklarını aktaran Başkan Güler, şunları söyledi:

“ORBEL olarak maden yatağı satın aldık. Şimdi orada üretim yapmaya başlayacağız. Otoparkla uğraşan bir şirketi biz dev bir şirket yaptık. Şuanda asfaltını yapıyor, maden işletecek. 15 milyon TL’lik bir şirket şuanda aktif değerini 10’a katladı. Asfalt, kaldırım, yol, çöp bunlar zaten yapılıyor. 19 ilçemiz ile çok iyi anlaşıyoruz. Hepsi bir biri ile güzel anlaşan bir ekibiz biz”

“Çatışma ortamından değil, sevgi ortamında paylaşarak yapalım”

Ordu basınına ‘gözümüz kulağımız olun’ diyen Başkan Güler, “Biz burada yeni bir anlayışla Ordu basını olarak neler yapalım bunu konuşalım. Daha farklı bakalım. Çatışma ortamından değil, sevgi ortamında paylaşarak yapalım. Muhalefet olsun, yaptıklarımızı eleştirin. Hatalarımızı gösterin. Gözümüz kulağımız olun” diye konuştu.

Basın toplantısı sorulan soruların ve yemeğin ardından sonra erdi.  

Ünye KENT Haber/Bülten

Bu haber toplam 166 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Güler:, Gözümüz, kulağımız, olun

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler