HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
9 Eylül 2021 Perşembe Saat: 16:41

İhtiyaçları tespit ederek çalışıyoruz

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ordu’da klasik belediyeciliğin ötesinde bir çalışma gerçekleştirdiklerini belirterek, modern çağın isteklerine uygun hareket ettiklerini söyledi.
İhtiyaçları tespit ederek çalışıyoruz

İçişleri Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığının eş yararlanıcısı olduğu, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve UNDP (Birleşmiş Milletler) tarafından yürütülen Yerel Yönetim Reformu LAR III Projesi kapsamında “Yerel Hizmet Sunum Standartlarının Geliştirilmesi ve Hayata Geçirilmesi” konulu çalıştay Ordu Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Ordu’da gerçekleştirildi.

Bir otelde düzenlenen çalıştaya Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in yanı sıra Ordu Vali Yardımcısı Bayram Gale, Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkanvekili Prof. Dr. Şükrü Karatepe, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Eğitim Hizmetleri, Dış İlişkiler ve Koordinasyon Daire Başkanı Halil Şener, İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Üzeyir Aziz Özeren, ilçe belediye başkanları, il müdürleri, daire başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

Başkan Güler, “Cumhurbaşkanımız önderliğinde önemli bir belediyecilik çalışması ortaya koyduk” 

Halk Sağlığı, Tarımsal Destekleme, Önleyici ve Koruyucu İtfaiye Hizmetleri alanlarında standartların sağlanması amacıyla çalışmaların yapıldığı çalıştaya katılan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, burada yaptığı konuşmada Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak klasik belediyeciliğin ötesinde çalışmalara imza attıklarını belirtti.

90’lı yıllarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde belediyecilikte yenilikçi çalışmalara imza attıklarını ifade eden Başkan Güler, “Çok kıymetli bir toplantıda bulunuyoruz. Ordu’da böyle bir toplantının yapılması bizleri mutlu etti. Bizdeki belediyecilik UNDP’nin bu projesinden çok daha önce başladı 1994 yılında. Sayın Cumhurbaşkanımızın belediyeciliği sırasında. Bende o zamanlar önce İSKİ’de sonra İGDAŞ’ta görev almıştım. Bu programlar daha ortada yokken 3 başlık altında özetlemiştik. İnsan yönetimi, kaynak yönetim, para yönetimi” dedi.

“Modern çağın isteklerine göre hareket ediyoruz”

Ordu’da klasik belediyeciliğin ötesinde modern çağın isteklerini karşılayan çalışmalar yaptıklarını kaydeden Başkan Güler, “Belediyecilikte klasik belediyecilik ve klasik hizmetlerin yanı sıra modern çağın istekleri var. Avrupa Birliği’nin yerel yönetimler meclis üyesi olarak da çalışmaları yakından takip ediyorum. Biz Ordu’da şunu yaptık. Belediyenin normal teşkilat şeması dışında yeni bir ekip kurduk. Bu ekip projelerin zimmetlenmiş uzmanları ile yürütülen 4 adet şirket kurduk. Bunlar tarım şirketi ORTAR, turizm şirketi ORTUR, yazılım şirketi ORYAZ ve enerji şirketi OREN. Bu dört bacak üzerinde bir düzlem oluşturduk. Klasik belediyeciliği gerektirdiği yol, su, çöp, kaldırım bunlar işin farzları. Biz buradaki ihtiyaçları tespit edip Ordu’ya terzi işi elbise diktik” diye konuştu.

Karatepe’den; Yatırım ve hizmetlerde standart vurgusu

Programda konuşan Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkanvekili Prof. Dr. Şükrü Karatepe, belediyelerde yapılan hizmetlerin bir standardı olması gerektiğine dikkat çekerek; “Bütün belediyelerin ortalama yaptığı işler günlük olarak vatandaşın ihtiyacını karşılayan yol, alt yapı, kanalizasyon. Bunu belediyeler çok güzel yapıyor ama içinde yaşadığımız çağın imkanları, teknolojisi ve iletişimi hizmetlerin değişen şartlara göre sürekli olarak yenilenmesi ve yeni metotlarla yürütülmesi gerekiyor. Durum böyle olunca da standart çok büyük önem kazanıyor. Bu bakımdan standart çok değerli. Artık kaldırımın nasıl yapılacağı, bordür taşının nasıl konacağı, ne kadar genişlikte bir kaldırıma hangi ağacın dikileceği, hangi yokuşta yolun alt yapısının nasıl olacağı, bizim artık medeni bir toplum gibi o incelikleri görürsek bir medeniyet yolunda adım atmış olunur. En ciddi eksikliğimizin bir standartsızlık olduğunu görebiliyoruz. Malzemenin, ekipmanların bunların hepsinin bir standardı var ama henüz hizmetin bir standardı yok. Bu nedenle bu toplantılar, standart malzeme ile standartlı işler yapmamıza yol açacak. Bu nedenle çok önemli ve değerli bir çalışma. Emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.

 

Ünye KENT Haber/Bülten

Bu haber toplam 155 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : İhtiyaçları, tespit, ederek, çalışıyoruz

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler