HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
14 Eylül 2021 Salı Saat: 10:22

Ordu’da önemli çalıştay…

Bahçeşehir Üniversitesi ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından ortaklaşa düzenlenen ”Yöresel Ürünler, Gastronomi, Kültür, Kadın ve Kooperatifçilik Çalıştayı Ordu’da yapıldı.
Ordu’da önemli çalıştay…

Altınordu ilçesindeki Bahçeşehir Koleji’nde gerçekleştirilen ”Yöresel Ürünler,  Gastronomi, Kültür, Kadın ve Kooperatifçilik Çalıştayı’na, Vali Tuncay Sonel, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, BAU Global Başkanı ve Cıfal İstanbul Unıtar Başkanı Enver Yücel, Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şirin Karadeniz, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu, Vali Yardımcıları Zafer Karamehmetoğlu, Bayram Gale, Gökhan İkitemur, İlçe Kaymakamları, Belediye Başkanları, Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, kadın kooperatif üyeleri katıldı.

 

Bahçeşehir Üniversitesi ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından Türkiye’nin her bölgesinde, eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak ve sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunmak amacıyla yapılan ”Yöresel Ürünler,  Gastronomi, Kültür, Kadın ve Kooperatifçilik Çalıştayı’nda  bir konuşma yapan Vali Tuncay Sonel, “Bugün, özellikle Bahçeşehir Üniversitemize, BAU Global Başkanı ve Cıfal İstanbul Unıtar Başkanı Enver Yücel'e, Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şirin Karadeniz'e, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü(FAO)'ne, emeği geçenlere ve asıl hanım kardeşlerimize teşekkür ediyorum” dedi.

 

Vali Sonel: Karadeniz insanı çalışkandır

19 ilçede son bir yıl içerisinde 13 kadın kooperatifinin kurulduğunu belirten Vali Sonel,”Karadeniz insanı çalışkandır. Ordu’muz, misafirperver, çalışkan insanlarıyla, doğal güzellikleriyle hem Karadeniz’in, hem de ülkemizin en nadide köşelerinden biridir. Ben inanıyorum ki; hanım kardeşlerimiz bu kooperatif konusunda başarılı olacaklar ve orada ürettikleri ürünleri sadece ülkemize değil dünya pazarına sunacak, hem aile ekonomisine hem de ülke ekonomisine katkıda bulunacaklar. Çünkü, toplumumuzun en önemli değerlerinden bir tanesi kadınlarımızdır. Kadınlarımız güçlü olduğu takdirde aile de güçlü olur, aile güçlü olduğu takdirde toplum güçlü olur” diyerek, konuşmasını tamamladı.

Başkan: Kadınların üretime katılması çok önemli…

“Hanımlarımız kooperatiflerini kuracaklar zaten kurulanlar var bizler de onlara destek olmaya çalışıyoruz” diyerek, konuşmasına başlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, ”El birliği ile üniversitenin akademik önderliğinde ve Sayın Valimiz bütün enerjisiyle bu çalışmaların içinde. Biz de burada örnek bir birlikteliği sağlıyoruz. Öyle bir birliktelik ki yapamayacağımız iş yok. Burada hanımların özellikle üretime katılması son derece hayati Türkiye’nin kalkınması açısından. Dışa bağımlılığı kaldırıyorsunuz. Kendi ürünlerinizle bu işe katkıda bulunuyorsunuz. Büyükşehir olarak ORTAR’ı kurduk. Bununla ilgili dükkânlarımızı açtık, mağazalarımızı açtık. Dolayısıyla bütün güzelliklerimizi, sizin de hanımların becerilerini, zekâlarını ve farklılıklarını da bütün dünyaya tanıtıyoruz. Ayakta durmayı, sürdürülebilir olmayı mutlaka oluşturmamız lazım” şeklinde konuştu. 

 

Karadeniz: Çalıştay tanıtım için çok önemli

Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şirin Karadeniz ise yaptığı konuşmada, Vali Tuncay Sonel’in kadın kooperatiflerine çok önem verdiğini ve bu noktada Ordu’da da ”Yöresel Ürünler, Gastronomi, Kültür, Kadın ve Kooperatifçilik Çalıştayı yapılmasına öncülük ettiğini hatırlatarak, ”Yerelde alın teriniz, emeğinizle ürettiklerinizi bir dünya markası haline getirmek, ürünleri dünyanın her yerine pazarlayabilmek çok önemli. Sosyal medyanın, e-ticaretin, iş geliştirmenin, dijital pazarlamanın ve marka oluşturmanın detayları paylaşılacak. Destekleri için Sayın Valime ve Sayın Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

İki gün sürecek olan çalıştayda, sürdürülebilir gıda sistemlerinin önemli bir bileşeni olan kadın kooperatiflerine, tarım ürünlerinin saklanması, depolanması tarımsal girişimcilik, tarımdaki iyi pratikler ve bunların aktarımı, topluluk oluşturma karar alma, yerel mutfaktan iş geliştirme, yaratıcı iletişim teknikleri, yerel tarım ürünlerinin dünya pazarına ulaştırılması konularında uzmanlar tarafından eğitim verilecek. Kadın kooperatifçilerin farkındalıklarının artırılması amaçlanıyor.

Ünye KENT Haber/Bülten

Bu haber toplam 106 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ordu’da, önemi, çalıştay…

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler