HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
14 Eylül 2021 Salı Saat: 19:20

Fındığın işi bitmez…

Üreticilerin verim ve kaliteyi artırmak için çalışmalarına devam etmesi gerektiğine işaret eden Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, hasat sonrası yapacağı işlerle ilgili açıklama yaptı.
Fındığın işi bitmez…

Üreticiler hasat sonrası bahçelerine girerek yeni dönem ile ilgili temizlik ve bakım işlerine başladı.

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, üreticilerin 2022 yılında verim ve kaliteyi artırmak için bahçelerinde yapmaları gereken çalışmalarla ilgili açıklama yaptı.

Külleme mücadelesi sonbaharda başlar…

Sarıkahraman yaptığı açıklamada, “Fındıkta 7-8 yıldır külleme ile mücadele ediyoruz. Külleme ile mücadele sonbaharda da yapılabilir. Ayrıca bu mevsimde dal kesimi, dalların uç budaması, çürük ve hastalıklı dalların bahçeden çıkarılarak imha edilmesi, gelecek yıla fındık dalı olacak filizlerin bırakılması, yapraklar döküldüğünde bordo bulamacı gibi dezenfektan uygulaması yapılabilir. Erken ilkbaharda da gerekli ilaçlarla birlikte mevsimine uygun ziraat mühendislerinin verdiği reçeteye göre uygulama yapılabilir.” dedi.

Gelişmeler sürekli takip edilmeli

Üreticilerin fındıkta tüm gelişmeleri takip etmesi gerektiğini belirten Sarıkahraman şöyle devam etti; “2021 fındık sezonu bitti ama 2022 hemen peşinden gelecek. Büyüklerimiz, fındık ağaçları 2 gün dinlenir derlerdi. Bu gerçekten böyledir. Şuanda arazide yaptığımız gözlemlerde fındık püsküllerinin bir hayli güzel olduğunu gördük. Bu da önümüzdeki sezonda ürünün iyi olacağının ilk işaretleri. Dolayısıyla anlamda üreticilerimizin bütün bu gelişmeleri iyi takip etmeleri, çalışmalarını buna göre yapmaları çok önemli. 

Biz her türlü bilgilendirme çalışmalarında üreticimizin yanındayız

Biz Tarım Danışmanı Ziraat Mühendisi arkadaşlarımızla birlikte Odamızda her türlü ama her türlü gerek arazide uygulama yönüyle gerek burada Oda’da teorik eğitimlerle onları bilgilendirmeye hazırız. Yeter ki üreticimiz bizden bilgi almak istesin.

Tarım kesinlikle beklemez

2022 yılının fındığında verim ve kaliteyi artırma çalışmalarımız bugünden başlıyor. Bunu her yıl bir döngü olarak düşünmemiz gerekiyor. Nasıl ki ÇKS işlemlerini her yıl güncelliyorsak aynı şekilde bu işleri de her yıl yapmamız gerekiyor. Tarım kesinlikle beklemez. Doğa şartlarına karşı bütün önlemleri de almamız lazım.”

Ünye KENT Haber/Yücel ARSLANTEKE 

Bu haber toplam 223 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Fındığın, işi, bitmez…

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler