HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
16 Eylül 2021 Perşembe Saat: 17:07

2021 sinek-sivrisinek yılı

Ordu’da önceki yıllardan çok daha fazla görülen kara sinek ve sivrisinekle ilgili olarak Ordu Tabip Odası Başkanı Uzman Dr. Ali Coşkun, bu durumun ilaçlamanın yeterli olmamasından kaynaklı olduğunu söyledi.
2021 sinek-sivrisinek yılı

Ordu bu sene önceki yıllardan çok daha farklı bir durum yaşadı. Hem

sinek ve sivri sinek artışı yaşandı hem de sinek ve sivrisinekler ısırdıkları yerde yoğun kaşıntı ve kızarıklık oluşturdu. Ordulular bu durum karşısında kimi zaman sağlık kuruluşlarına baş vurarak kimi zaman da eczanelerden hem kendileri için hem de onları ortadan kaldırmak için ilaç arayışına girdi. Durumun farkına varan bazı eczaneler de giriş kısımlarında bu tür ilaçları ön plana çıkardı.                 

Önceki yıllara göre artış var

Söz konusu durumu değerlendiren Ordu Tabip Odası Başkanı Uzman Dr. Ali Coşkun, “Ordu’da geçen yıla göre bir artış var. Geçmişte bu tür sinek artışı yoktu. Türkiye’de sinek artış olayını çok nadir hatırlıyorum. Kurutulmamış su birikintileri ve çöplerin özellikle etrafta olması ve ilaçlamanın yeterli olmamasından dolayı artış var. Önlemler alınırsa hiçbir sıkıntı olmayacaktır. İnsanlar da her şeyi belediyelerden beklemeyecekler hijyen konusuna dikkat edecekler.” dedi.  

Bulaşıcı hastalık yayan yok

Orduluların genellikle ciltte şişlik ve kızarıklık önleyici ilaçlar aldığını kaydeden Ordu Tabip Odası Başkanı Uzman Dr. Coşkun, “Aşırı şişlik ve kızarıklık olursa alerji ilaçları da alıyorlar. Ama zararsız bunlar. İnsanın genel sağlık durumunu etkileyici durumlar değil. Şuan da bulaşıcı hastalık yayan bir sinek yok. Bir artış var ama vücuda olumsuz bir durum rapor edilmedi. Bunların daha fazla çoğalmamasını sağlamak bizim elimizde. ” diye konuştu.

Belediyelerin mücadelesi yeterli olmadı 

Artışın ilaçlamanın yeterli olmamasından olabileceğini ifade eden Coşkun, sözlerini şöyle tamamladı: “Su birikintilerinin fazla oluşu bunların artmasına neden oluyor. Su birikintilerinin bir şekilde kurutulması lazım. İlaçlamanın da daha sık yapılması lazım. Bu gerçekten ilaçlamadan kaynaklanıyor. İlaçlama ve etrafta çöp birikintilerinin yok edilmesiyle bunun önüne geçilebilecektir. Bireysel olarak da yollara bir şeyler atmamalıyız. Herkes de kapısının önünde çöpü bekletmemeli.”

 

Ordu Olay

Bu haber toplam 174 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : 2021, sinek-sivrisinek, yılı

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler