HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
29 Eylül 2021 Çarşamba Saat: 14:13

Tarihi taş köprünün akıbeti ne oldu?

Gölevi Mahallesi’nde yol yapım çalışması esnasında 3 yıl önce bulunan ve yerinden kaldırılarak Çamlık’ta kurulması kararlaştırılan tarihi taş köprü nerede?
Tarihi taş köprünün akıbeti ne oldu?

ÜNTİD Başkanı Adnan Sobi, gerek Gölevi’nde bulunan tarihi köprü, gerekse Güzel Kale Mahallesi’ndeki Ümmü Gülsüm Hanım tarihi çeşmesi ile ilgili yapılacağı ifade edilen çalışmaların bu zamana kadar yapılmadığını hatırlattı.

Sobi; “Ordu Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Dairesi Başkanlığı tarafından konu ile ilgili acilen bir cevap ve tarihi köprünün birlikte uygun gördüğümüz bir alana aslına uygun olarak acilen taşınmasını bekliyoruz.” dedi.

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği (ÜNTİD) Başkanı Adnan Sobi, dernek olarak, kente ait tarihi, turistik ve doğal değerlerin korunması, restorasyonu ve taşınması ile ilgili çalışmaları devam ettirdiklerini söyledi.

Gölevi Mahallesi’ndeki yol yapım çalışması esnasında 3 yıl önce bulunan, Osmanlı Döneminin Batılılaşma devri özgün mimari özelliklerini veren tarihi taş köprü ve Güzel Kale Mahallesi’nde Ümmü Gülsüm Hanımın hayrat çeşmesinin şu an ne durumda olduğunu soran Başkan Adnan Sobi, şu açıklamayı yaptı:

-Taş köprünün akıbeti ne oldu? -

“200 yıllık olan bu köprünün yerinde rölövesi yapılmış, toprak dolgu ile güçlendirilerek numaralandırma sistemiyle sökülmüş ve Ünye Çamlık Mesire alanında uygun bulunan noktaya yerleştirilmek üzere kaldırılmıştı. Taşıma esnasında problem yaşanmaması ve tahrip olmaması için taş bloklar numara sırasına göre paletlere yerleştirilip Ordu Arkeoloji ve Etnografya Müzesi tarafından kayıtlanarak Ordu Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Daire Başkanlığı tarafından kaldırılmıştı. Ancak pandemi döneminin ardından tarihi taş köprü Çamlık Mesire alanına getirilmemiş veya yerleştirilmemiştir. Üstelik aynı dönemlerde Çamlık Mesire alanındaki Osmanlı Mezarlığının konservasyonu ve sergilenmesi hususunda da girişimlerde bulunulmuştu. Ne yazık ki 3 yıldan bu yana hem taş köprünün akıbeti belirsizdir, hem de mezar alanıyla ilgili girişimler hakkında olumlu gelişmeler kaydedilmemiştir. Ünye Turizm İşletmecileri Derneği olarak, Ordu Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Dairesi Başkanlığı tarafından konu ile ilgili acilen bir cevap ve birlikte uygun gördüğümüz alana aslına uygun olarak acilen taşınmasını bekliyoruz.”

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 282 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Tarihi, taş, köprünün, akıbeti, ne, oldu?

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler