HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
4 Ekim 2021 Pazartesi Saat: 14:05

Daha ne bekleniyor?

Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, Ticaret Borsaları ve Rekabet Kurulunu göreve çağırdı. Öztürk, ayrıca Toprak Mahsulleri Ofisi’nin de katı kuralları esneterek üreticiye destek olmasını istedi.
Daha ne bekleniyor?

Fındık üzerinde büyük oyunlar oynandığına dikkat çeken Ramazan Öztürk “Bunun muhatabı fındık üreticisinin ve Türk fındığının içine adeta bir kurt gibi yerleşmiş Ferrero firmasıdır. Üreticilerimizin alın terini ve bir zaman kendisine tanınan imtiyazları kullanarak bugün tekel olan bu malum firma, kurmuş olduğu sömürü düzeniyle dünyanın en zengin firmaları arasında yerini almıştır. Bu firmanın üreticilerimize adaletsiz ve ticari ahlaka sığmayan sömürüsünün önüne acilen geçilmelidir. Bu firma haddini aşmakta, bilinçli bir şekilde fındığımız ve üreticilerimiz başta olmak üzere, tüccar, fabrikacı, ihracatçı ve nihayetinde devletimiz üzerine baskı kurmaya çalışmaktadır” dedi.

Rekabet Kurulunu göreve çağırdı

Ticaret Borsaları Rekabet Kurulunu göreve çağıran Öztürk şöyle devam etti: “Bunu ifade etmekten hiç memnun olmamakla birlikte tüccarlarımızı, ihracatçılarımızı baskı altına alarak adeta kendisinden habersiz ticaret yapmalarına engel olma çabası içerisine girerek iç piyasadaki alıcıları üreticinin ürününü almaktan korkar hale gelmiştir. Acilen Ticaret ve Sanayi Odaları, Ticaret Borsaları rekabet kurulunu göreve çağırmalı ve bu firmanın ülkemizdeki ürün alımı ve ihracat yapma yetkisini iptal için girişimde bulunmalıdır. Yetkililerimiz artık devletimizi hiçe sayacak kadar ileriye giden tekel olan bu firmaya gerekli yaptırımı acilen uygulamalıdır.”

Katı kurallar esnetilmeli

TMO’nun bu süreçte üreticiye daha yakın olması gerektiğinin altını çizer Ramazan Öztürk konulan katı kuralların esnetilmesini isteyerek “TMO Toprak Mahsulleri Ofisi bu süreçte üreticilerimize karşı daha yakın olmalı, koymuş olduğu katı kuralları esnetmeli tüm üreticilerimizin TMO’nun imkanlarından daha çok yararlanmasını sağlamalıdır. Dekar başına verime dayalı kota uygulamasından acilen vazgeçilmelidir. Üreticilerimizin Toprak Mahsulleri Ofisine ulaşmaları  kolaylaştırılmalı fındık üretimi olan her ilçede alım yapmalıdır. Üreticinin yaşadığı bu zor süreçte alım kriterlerini tekrar gözden geçirmeli kapısına gelen üreticiyi katı kriterleri ile geri göndermemelidir. Bir firma tarafından baskı altına alınmış piyasada üreticin yanında olduğunu net bir şekilde göstermelidir. Almış olduğu ürünün parasını en kısa sürede ödemelidir. Ziraat odaları olarak bu konuda beklentimizi ve ısrarımızı sonuna kadar sürdüreceğimizin kamuoyu tarafından bilinmesini istiyoruz” diye konuştu.

Düzce Damla

 

Bu haber toplam 239 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Daha, ne, bekleniyor?

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler