HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
8 Ekim 2021 Cuma Saat: 15:43

“Ordu sıra dışı il olma yolunda!”

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ankara’da yaşayan Ordulular ile bir araya gelerek “Ordu ile gönül bağınızı koparmayın. Biz sizlerin her zaman yanında ve destekçinizim.” mesajı verdi.
“Ordu sıra dışı il olma yolunda!”

Gıda, turizm, yazılım ve enerji alanlarından Ordu’nun çığır açtığını ifade eden Güler, "Ordu sıra dışı bir il olma yolunda sağlam adımlarla hızla yürümeye devam ediyor. Bu ilerleme yolunda Ankara’da bulunan siz kıymetli Orduluların bu konuda bizleri desteklemenizi bekliyorum" dedi.

"Bizim şu an üst kimliğimiz Ordulu olmak. Ordulu olmanın bilinci ile hiçbir fikir ayrımı olmadan, görüş ayrımı olmadan, siyasi fark gözetmeden, inanç farkı gözetmeden Ordulu üst kimliği ile burada bir aradayız” vurgusu yapan Başkan Güler, “Müthiş bir gücümüz var. Ordu’nun bu denli büyük bir kabiliyeti var. Bunun bilincinde hareket edeceğiz. Yani gücümüze ve kuvvetimize inanacağız. Biz büyükşehir olarak Ordu olarak buna hazırız" dedi.

Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Ordu Kültür ve Sanat Derneği tarafından Ankara’da bir otelde düzenlenen programa Ankara’da yaşayan Ordulu bürokratlar başta olmak üzere, iş insanları, STK’lar ve birçok davetli katıldı.

30 Mart 2019 yerel seçimleri sonrası Ordu’da yapılan çalışmalarla ilgili olarak bilgi veren Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, görev süresinin ilk yarısını dolu dolu geçirdiklerini, geriye kalan ikinci bölümü ise daha fazla yatırım ve daha fazla çalışma ile tamamlanacağını söyledi.

“Ordu ile Ankara arasında gönül bağı kurmak istiyoruz”

Ordu ve Ankara arasında bir gönül bağı kurmak istediklerini ifade eden Başkan Güler, şunları söyledi:

"Bizim şu an üst kimliğimiz Ordulu olmak. Ordulu olmanın bilinci ile hiçbir fikir ayrımı olmadan, görüş ayrımı olmadan, siyasi fark gözetmeden, inanç farkı gözetmeden Ordulu üst kimliği ile burada bir aradayız. Amacımız bunu hem kurumsal hem geleneksel hale getirmek. Bu birlikteliği daha somut uygulanabilir projelerle Ordu ile Ankara arasında bir gönül köprüsü halinde bir araya getirmektir. Müthiş bir gücümüz var. Bu potansiyel bir enerji olarak gözüküyor, biz bunu kinetik enerjiye dönüştüreceğiz. Ordu’nun bu denli büyük bir kabiliyeti var. Mesela İstanbul’da ikinci nüfusuz. Ama bununla doğru orantılı olarak siyasete de bürokrasiye de bu yansımıyor. Bunun bilincinde hareket edeceğiz. Yani gücümüze ve kuvvetimize inanacağız. Bununla doğru orantılı olarak da iş yükleneceğiz. Biz büyükşehir olarak Ordu olarak buna hazırız"

-“Ordu, Dünya’nın en güzel şehirlerinden birisi” -

Ordu’nun dünyanın en güzel şehirlerinden birisi olduğunu vurgulayan Başkan Güler, açıklamasın şöyle sürdürdü:

"Ordu, dünyanın en güzel şehirlerinden biri. Bu güzel şehrin 19 tane birbirinden güzel kardeşleri var. Biz bu güzelliği kinetik enerjiye dönüştürmek istiyoruz. Ordu hem siyasette, hem bürokrasi de güçlü, ancak bunu dışa vuramıyor. Yapacağımız çalışma ile bunu ortaya çıkartacağız. 19 ilçenin 19’unda da çok farklı bir tabiat zenginliği var. Yayları, kanyonları, vadileri. Şelaleler şehri aslında Ordu. Kırsal yol ağı en uzun iliz. 27 bin 500 km yol var. Birkaç tane Davos var, sahilde birkaç tane Portofino var. Birkaç tane Monoco, birkaç tane İnsburg var. Yani Ordu’da yok yok. Bunların hepsi sizleri bekliyor. Gelin bunları değerlendirelim. Bizim komşularımız artık Giresun, Samsun, Sivas ve Tokat değil. Bizim komşularımız Rusya, Ukrayna, Gürcistan. Karadeniz-Akdeniz Yolu ile 6 saatte Mersin’e inebiliyorsunuz. Ordu ile Mersin arasında 41 vilayet var. Buralar ithalat ve ihracatını bu iki uçta yapacak. Biz Sivas’ın Kayseri’nin artık sahil kenti olduk."

-“Ordu’da değişim ve dönüşüm yapıyoruz” -

Başkan Güler, yaptıkları hizmetlerle Ordu’da değişim ve dönüşümün mimarı olduklarını ifade ederek, "ORBEL şirketimiz otoparklar ile uğraşıyordu. 15 milyon TL değeri vardı, şimdi 135 milyon TL. Şu anda iş yapıyor. Tarım şirketimiz ORTAR var. Biz tüm ürünleri deniyoruz. Bunun yanına halkı üretime dahil ettik. Bizim başından bu yana sloganımız, “Düşünen, Üreten, Yarışan Ordu” bu sloganla Ordu’da bir dönüşümü oluşturuyoruz. Tarım şirketimiz bu manada siyez buğdayı üretiyor, Mesudiye’de Salep üretiyor. Bunların dışında tıbbi aromatik bitkilere girdik. Bir dönüm fındıktan ortalama 2 bin TL kazanılıyor. Tıbbi aromatik bitkilerde bu oran 25-30 bin TL aralığına çıkıyor. Fındık bize Allah’ın bir lütfu, bu lütufların sayısı sınırsız Ordu’da var" dedi.

-“Tarım ve hayvancılığa ağırlık verdik” -

Klasik belediyecilik anlayışının dışına çıkarak önemli çalışmalara imza attıklarını söyleyen Başkan Güler, Ordu’da tarım ve hayvancılığın tekrar yaygınlaşması için çalışma yaptıklarını söyledi.

Başkan Güler, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Ordu’da tarım ve hayvancılığın tekrar artması için çalışma başlattık. Bunun için Mesudiye ilçemizde Hayvan Oteli ve İnek kiralama merkezini ilçe belediyemiz ile kurduk. Bu sayede vatandaşlarımız hayvanlarını buraya bırakıp il dışına gidebiliyor. Yazın geldiklerinde tekrar hayvanlarını alıp onu etinden veya sütünden yararlanabiliyor. Bunun haricinde atıl durumdaki arazileri tekrar tarıma kazandırdık. Seralar kurduk. Birçok ürünün tekrar ekilmesi için çalışma yaptık. Bu ürünleri yine belediye olarak üreticilerimizden satın alarak hem onların ev bütçelerine katkı sunduk, hem de ürün çeşitliliği sağladık. Ayrıca bu ürünlerin satışı için ilimizde satış noktaları oluşturduk. Ayrıca Akkuş ilçemizde üretimi yapılan Akkuş fasulyesinin satışı ve Mesudiye’de üretimi yapılan ürünlerin satışı için İstanbul’da mağazalar açtık. Damızlık kazlardan tutunda, yarka pilici, Halep keçisi, manda, damızlık koyun, bıldırcın ve daha birçok üretim ve hayvancılığı teşvik konusunda önemli çalışmalara imza attık. Bu yapılan çalışmalarla birçok hemşerimiz kendilerine ekonomik girdi sağlıyor."

-“Ordu’nun yolu açık” -

Ordu’da gece-gündüz yol çalışması yapıldığını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, 2,5 yıllık süre içinde önemli çalışmalara imza atıldığını vurgulayarak, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Ordu’da tabiri caizse cayır cayır yol çalışmaları yapıyoruz. Geride bıraktığımız 2,5 yıllık süre içinde 19 ilçemizde 1.360 km’lik yol çalışmasını tamamlayarak milletimizin hizmetine sunduk.  Bu sıcak asfalt ve diğer yol çalışmalarını da sadece kendi imkanlarımızla, kendi tesislerimizde üreterek yapıyoruz. Böyle olduğu içinde çok önemli bir parada belediyemizin kasasında kalıyor. Şu an yaptığımız yol çalışması ile normal bir seçim döneminde yapılabilecek çalışmanın çok çok üstündeyiz. Aynı şekilde içme suyu hattı çalışmasında da bu çalışma var. İçme suyu hattında şu anda 900 km geçmiş durumdayız. İçme suyu kaynaklarımızın çoğaltılması için de önemli çalışmaları ele aldık. Şu anda Ordu’da içme suyu konusunda çok iyi durumdayız."

-“Ordu sıra dışı bir il olma yolunda hızla ilerleme gösteriyor” -

Ordu’nun sıra dışı bir il olma yolunda önemli adımlar attığını söyleyen Başkan Güler, "Ben Ordu’nun geleceğini çok iyi görüyorum. Sizlerle başlattığınız bu birlikteliği her alanda devam ettirelim. Bunu sadece Ankara ile değil, İstanbul’da ve diğer şehirlerde bulunan Ordulularla yapalım. Bu toplantıyı birlik ve beraberliğimizin ilk adımı olarak görün. Daha sonra yapacağımız çalışmalarla ve toplantılarla daha kapsamlı çalışma yapalım. Çok güçlü bir kadromuz var. Burada dışardan gelen ancak bir Ordulu arkadaşımızdan daha Ordulu olan bürokrat arkadaşlarımız var. Biz bu toplantı ile farklı bir boyuta geçtik. Ordu sıra dışı bir il olma yolunda sağlam adımlarla hızla yürümeye devam ediyor. Bu ilerleme yolunda Ankara’da bulunan siz kıymetli Orduluların bu konuda bizleri desteklemenizi bekliyorum." dedi.

-“Su ve gıda konusunda önemli çalışmalar yaptık” -

Göreve başladıkları günden itibaren klasik belediyecilik anlayışının dışına çıktıklarını ve bu konuda eleştiride aldıklarını belirten Başkan Güler, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Pandemi döneminde yaşanan sıkıntılar bizim ne kadar doğru bir hamle yaptığımızı gösterdi. Göreve geldiğimiz günden sonra tarım alanında çok sayıda projeyi hayata geçirdik. Kazdan tutunda damızlık koyuna kadar her alanda tarım ve hayvancılığı canlandırmak için çalışmalar yaptık. İlk zamanlar bu çalışmalarımız eleştirilere maruz kaldı. Özellikle pandemi ile bu girişimlerin ne kadar doğru olduğunu, hele hele gıda alanında yapılan bu çalışmaların ne kadar yerinde olduğunu bizlere gösterdi. Çünkü tam kapanma dönemlerinde insanlar gıda ihtiyaçlarını karşılama noktasında sıkıntılar çektiler. Bu yaptığımız çalışmayı eleştirenler daha sonra ne kadar doğru ve yerinde bir proje olduğunu konusunda bizlere teşekkür ettiler. Bu çalışmalarımızı yine ORTAR şirketimiz marifeti ile gerçekleştiriyoruz. Yine aynı şekilde su alanında yaptığımız çalışmalarla Ordu’nun su ihtiyacını karşılama noktasında önemli çalışmalar gerçekleştirdik."

-“İştirak şirketlerimiz önemli çalışmalar yapıyor” -

30 Mart Yerel Seçimleri sonrasında kurdukları iştirak şirketlerinin Ordu için önemli çalışmalara imza attığının altını çizen Başkan Güler, “Her şirketimiz kendi alanında önemli çalışmalar yaptı. Bu çalışmalar Ordu’nun geleceği adına önemli çalışmalardır” dedi.

Başkan Güler, iştirak şirketleri ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"İştirak şirketlerimiz ORTUR, ORTAR, ORYAZ ve OREN şirketlerimiz ilimiz için önemli çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu şirketlerimizden birisi olan ORTUR şirketimiz, 19 ilçemizde tesisler yapıyoruz. Ordu’da 135 tane destinasyon noktası seçtik. Ordu’da yaylalar, kanyonlar, ırmaklar, dereler, şelaleler, obalar vs hepsi sizleri bekliyor. Bu çalışmaları sizlerle de yapabiliriz. En az 135 destinasyon noktasına 135 tesis kurulabilir. Bunu sizlerle yapabiliriz. Ordu’ya özgü gıdaları buralarda yerli ve yabancı turistlere satabilirsiniz. Bu şirketimizin amacı da ilimizin doğal ve yöresel güzelliklerini harmanlayarak en modern halini bizlere sunuyor. Yazılım şirketi de kurduk. Biraz önce de sizlere bahsetmiştim. Kurduğumuz yazlım şirketimiz ORYAZ’da çok iyi bir yazılım ekibimiz var. Çok önemli yazılım programları sayesinde belediyemize ve ilimize önemli katkılar sundular. Birçok Büyükşehir Belediye Başkanı beni bizzat arayarak yazılım ve tarım alanında yapılan çalışmalar için teşekkürlerini iletiyorlar. Enerji şirketimiz olan OREN’i kurduk.  Enerji konusunda uzman bir kişi olarak ilimizde nereden enerji sağlayabiliriz onu araştırdık. Şuan Akkuş ilimizde enerji santrali kuruyoruz. Çöpten elektrik üretimine başladık. Ünye, Fatsa ve Perşembe ilçelerin de çöpleri kaldırdık. Şu an Çaybaşı ilçesinde İlküvez de kurduğumuz tesiste elektrik üretimine başladık. Bu çalışmamız örnek oldu.  Dolasıyla bu dört konu çok önemliydi. Gıda, turizm, yazılım ve enerjidir."

-“Ordu ile gönül bağı kurun” -

Ankara’da yaşan Orduluların Ordu ile gönül bağı kurmalarını isteyen Başkan Güler, "Biz sizlerin emrinizdeyiz. Sizlerin her zaman yanında ve destekçininiz. Bizim de tabi sizlerden istediğimiz, Bakanlıklarda ve kurumlarda olmanız nedeniyle buradaki imkânlardan ve projelerden bizlerin haberi olsun. Hepiniz bizlerin buralardaki elçilerimiz olun. Ankara’da bulunan tüm bürokrat arkadaşlardan Ordu ile bir gönül bağı kurmalarını istiyoruz. Bizim çalışmalarımızda sizlerin de katkılarını bekliyoruz" diye konuştu

Ordu Kültür Sanat Derneği Başkanı Ayhan Cürebal ise konuşmasında düzenlenen etkinlik dolayısıyla Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’e teşekkürlerini iletti.

Programın son bölümü ise soru cevap şeklinde devam etti.

Ankara’da yaşayan Orduluların sorularına içtenlikle cevap veren Başkan Güler, aynı zamanda talep ve önerileri de dinledi.

Ünye KENT Haber/Bülten

Bu haber toplam 224 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : “Ordu, sıra, dışı, il, olma, yolunda!”

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler