HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
13 Ekim 2021 Çarşamba Saat: 14:21

Sözleşmeli Tarım Modeli ile yüzler gülüyor!

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler tarafından başlatılan “Sözleşmeli Tarım Modeli” üreticilerin yüzünü güldürmeye devam ediyor.
Sözleşmeli Tarım Modeli ile yüzler gülüyor!

Ordulu üreticilerin sadece kendi ihtiyaçları için ürettiği ürünlerin yaygınlaştırılması ve fındığa ek gelir sağlanması amacıyla Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler tarafından 19 ilçede başlatılan ve Türkiye’ye örnek olan “Sözleşmeli Tarım Modeli” ile üreticilerin pazar sıkıntısı ortadan kalkıyor.

Büyükşehir Belediyesi ve Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü iş birliğinde yürütülen “Atıl Tarım Arazilerinin Değerlendirilmesi Projesi” ile atıl arazilere ekilen tohumlar ücretsiz dağıtılırken üretilen ürünlerde Ordu Büyükşehir Belediyesi iştiraki ORTAR A.Ş. tarafından satın alınarak üreticilere önemli bir gelir kapısı oluşturuluyor.

Başkan Güler: Üretenin yanındayız

Dünyada enerji güvenliği kadar gıda güvenliğinin de önemine vurgu yapan Başkan Güler, “Günümüzde gıda güvenliği ile enerji güvenliği dünyanın en önemli konuları arasında yer alıyor. Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak gıda güvenliğini en yüksek seviyeye çıkartmak için başlattığımız çalışmalar kapsamında üreticilerimize destek verdik. Büyükşehir Belediyesi ve Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü iş birliğinde yürütülen ‘Atıl Tarım Arazilerinin Değerlendirilmesi Projesi’ ile atıl arazilere ekilen tohumları ücretsiz dağıtımını yaptık. Bu arazilerde üretimi yapılan ürünleri yine Belediyemizin iştiraki olan ORTAR A.Ş. tarafından satın alınarak hem üreticilerimizin pazar sorununu ortadan kaldırdık hem de ek gelir elde etmelerine vesile olduk” dedi.

“19 ilçede bu çalışmayı yapıyoruz”

19 ilçede bu çalışmanın yürütüldüğünün altını çizen Başkan Güler, “Proje kapsamında öncelikle fındık tarımının az yapıldığı Akkuş ve Mesudiye ilçelerimiz başta olmak üzere 19 ilçemizde bu çalışmalarımızı yapıyoruz. Dağıtımını yaptığımız bu ürünleri hasat döneminde satın alarak üreticilerimizin pazar sorununu da ortadan kaldırmış oluyoruz. Bu bağlamda şu ana kadar nohut, yeşil mercimek, siyez buğdayı, fasulye ve daha birçok ürünün ekimini yaparak hem üretimi artırdık hem de üreticilerimize ek gelir kapısı oluşturduk” diye konuştu.

Üreticilerimize destek vermeye devam edeceğiz

Yapılan bu çalışma ile üreticilere her alanda verdikleri desteğe devam edeceklerini belirten Başkan Güler, sözlerini şöyle tamamladı:

“Yoğun ilgi gören bu çalışmalarımızla tarımda sürdürülebilirliği sağlayarak gıda güvenliğini de korumaya devam edeceğiz. Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak yapmış olduğumuz bu çalışmalarımızı artırarak üreticilerimize destek vermeyi sürdüreceğiz.”

Ünye KENT Haber/Bülten

Bu haber toplam 135 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Sözleşmeli, Tarım, Modeli, ile, yüzler, gülüyor!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler