HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
13 Ekim 2021 Çarşamba Saat: 16:07

Öğrenciler sanat ve spor etkinliklerine yönlendirilmeli

Destekleme ve Yetiştirme Kurslarının sadece akademik derslerle belirli sınıflarla sınırlandırılmasını doğru bulmadıklarını belirten Eğitim İş Ordu Başkanı Neşet Sayman, öğrencilerin sanat ve spor etkinliklerine yönlendirilmesini is
Öğrenciler sanat ve spor etkinliklerine yönlendirilmeli

Eğitim İş Ordu Başkanı Neşet Sayman, yaptığı yazılı açıklamada, Eğitim İş olarak 2021/2022 eğitim öğretim yılında açılan ve açılacak olan Destekleme ve Yetiştirme Kurslarının (DYK) sadece akademik derslerle belirli sınıflarla sınırlandırılmasını doğru bulmadıklarını açıkladı.

Bu uygulamanın koronavirüs salgını nedeniyle 1.5 yıl gibi uzun bir süre eğitim öğretim ortamından uzak kalan çocukların sosyal psikolojik ve akademik anlamda desteklenmesi için değiştirilmesi gerektiğini vurgulayan Sayman, “Okullarda spor, sanat ve kültürel aktiviteler akademik çalışmalar kadar önemlidir.” dedi.

Öğrencilerin okulların kapalı kaldığı sürede akademik eğitimden uzak kaldıkları gibi sosyalleşme ortamından da uzak kaldıklarını belirten Sayman, kursların tüm sınıf seviyelerine yayılması ve resim, müzik ve spor gibi alanları da kapsaması gerektiğini belirterek, şu açıklamayı yaptı:

“Eğitimin en önemli yapıtaşlarından olan kültürel, sportif ve sanatsal aktivitelerden uzak kalan çocuklarımızın sosyokültürel ihtiyaçlarının da karşılanması gerektiğinin önemle hatırlatıyoruz.  Hatta akademik dersler çevrimiçi olarak yapılmaya çalışılmış ama sosyal ve kültürel etkinlikler hiç yapılamamıştır. Yarınlarımızın güvencesi olan çocuklarımızın dingin, eleştirel düşünebilen, yaratıcı, sorgulayıcı ve sağlıklı bireyler olarak yetişebilmeleri için akademik dersler kadar sosyal ve kültürel etkinliklere de önem verilmelidir. Bunun yollarından biri de DYK’nın tüm sınıf seviyelerine yayılması ve resim, müzik ve spor gibi alanları da kapsamasıdır. Eğitim İş 6. dönem 1. Başkanlar Kurulunda da konu gündeme alınmış ve yeni eğitim öğretim yılında açılan DYK’ların, öğrencilerin ilgi, istek ve yeteneklerine göre talep edecekleri spor ve sanat içerikli dersleri de kapsayacak biçimde; görsel sanatlar, müzik ve beden eğitimi derslerinin de çocuklar için önemli olduğu unutulmayarak gerekli düzenlemenin yapılması MEB’ten istenmiştir.”                                                                                                                  

 

Ünye KENT Haber/Bülten

Bu haber toplam 160 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler