HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
19 Ekim 2021 Salı Saat: 10:07

Vali Sonel, TEKNOFEST’e ilgi katlanarak büyüyor

Vali Tuncay Sonel, Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nin (TEKNOFEST) bu yıl 4. sünün düzenlendiğini ve dünyanın en büyük teknoloji festivaline ilginin her yıl katlanarak büyüdüğünü söyledi.
Vali Sonel, TEKNOFEST’e ilgi katlanarak büyüyor

Vali Tuncay Sonel, İl Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen "Teknofest, Tübitak, Twinning İyi Örnekler Sergisi" ve "Teknofest Bilgilendirme Programı"na katıldı.

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Ordu Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen programa, Vali Tuncay Sonel, ODÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan, Vali Yardımcısı Zafer Karamehmetoğlu, Altınordu Kaymakamı Erkan Karahan, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Fatih Vargeloğlu, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

 

Vali Tuncay Sonel, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı tarafından düzenlenen ve Türkiye’nin millî teknolojilerini geliştirmeyi hedefleyen ilk ve tek festival olan Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nin bu yıl 4. sünün düzenlendiğini ve dünyanın en büyük teknoloji festivaline ilginin, merak ve heyecanla her yıl katlanarak büyüdüğünü söyledi.

 

Nobel Ödülü alacak yeni Aziz Sancarlar, Selçuk Bayraktarlar yetişecek

 

Ordu'dan Teknofest’e 2020 yılında 216 başvuru, 2021 yılında 425 takımın başvuru yaptığını söyleyen Vali Tuncay Sonel, ”Bu sayıları 2022 yılında kat kat arttırmamız gerekiyor. 2022 yılında Teknofest, komşumuz Samsun merkezli olarak Karadeniz’de yapılacak. Ordu’da da etkinlikler olacak. Geçen gün çok kıymetli Selçuk Bayraktar beyefendi ile video konferans sistemiyle bir toplantı yaptık. Ordu’da, ilçelerde, sahilde yapabileceğimiz etkinlikler olacağını belirttik. 25 Eylül'de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın, Gençlik ve Spor Bakanlığımızın, Tübitak ve Türkiye Teknoloji Takımıyla yapılan, Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde İlimizde Deneyap Teknoloji Atölyesinin açılışını yapmıştık. Deneyap Atölyelerinde de, millî teknoloji hamlesine katkı yapacak, Nobel Ödülü alacak yeni Aziz Sancarlar ve gururumuz Selçuk Bayraktarlar yetişecektir.” dedi. 

 

Samsun’da yapılacak Teknofest’te daha güzel bir katılım sağlayacağız

 

Vali Sonel, ”Ordu, Karadeniz’imizin ve ülkemizin en nadide şehirlerinden bir tanesi. 19 ilçemizde Kaymakam arkadaşlarımızla, Büyükşehir Belediyemizle, İlçe Belediyelerimizle, Milli Eğitim camiamızla, Üniversitemizle, ‘Ordu Ailesi’ ile bir bütün, birlik ve beraberlik içerisinde çalışıyoruz. Samsun’da yapılacak Teknofest’e daha da güzel bir katılım sağlayacağımıza yürekten inanıyorum” diyerek, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

“Ordu’dan Tekonofest’ e 2018 yılında 2 takım, 2019 yılında 103 takım, 2020 yılında 216 takım, 2021 yılında 425 takım başvuru yapmıştır. Önümüzdeki sene bu sayının katlanarak artmasını temenni ediyoruz. İlimiz 81 il içinde 425 başvuru sayısı ile 15., finale kalan 28 takım sayısı ile 18. sırada yer almaktadır.”  

 

Konuşmaların ardından, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Fatih Vargeloğlu eğitime verdiği büyük destek ve katkıları dolayısıyla Vali Tuncay Sonel’e bir tablo takdim etti.

 

Program, Teknofest sorumlusu Burçak Özyurt Çankırılı tarafından Teknofest ile ilgili bilgilendirme sunumu yapılmasıyla devam etti. Daha sonra İyi Örnekler sunumuna geçildi.

 

Teknofest'te yarıştıkları kategorilerde iyi derece elde eden ulaşımda Yapay Zekâ kategorisinde 48 takımdan Türkiye 3. sü olan takımın danışmanı öğretmen Tuncay Yılmaz ve takım arkadaşları ile Eğitim Teknolojileri kategorisinde En İyi Sunum Yapan Takım ödülünü alan Akıllı Harita projesiyle Ünye BİLSEM Müdürü Murat Solakoğlu öğrencileri ile, Biyoteknoloji İnavosyon yarışmasında fikir kategorisinde lise seviyesinde 81 takımdan Türkiye 9. su olan takım danışmanı Dr Mehmet Hilmi Güler BİLSEM'den Selahattin Özbucak hazırladıkları projelerle ilgili bir sunum gerçekleştirdiler.

 

Vali Tuncay Sonel, Teknofest, Tübitak, Twinning İyi Örnekler Sergisi'nin yer aldığı stantlarının açılış kurdelesini de öğrencilerle birlikte kesti.

 

Vali Sonel, İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması, Ulaşımda Yapay Zekâ Yarışması, Sürü İHA Yarışması, Akıllı Ulaşım Yarışması, Eğitim Teknolojileri Yarışması, Tarım Teknolojileri Yarışması, Sağlıkta Yapay Zekâ Yarışması, Bioteknoloji İnovasyon Yarışması, Savaşan İHA Yarışması Sabit Kanat Kategorisi, Savaşan İHA Yarışması Döner Kanat Kategorisi ile İnsansız Sualtı Sistemleri Yarışmalarında açılan stantları tek tek gezerek takım kaptanı öğretmen ve öğrencilerden hazırladıkları bu projelerle ilgili detaylı bilgi aldı.

 

Vali Sonel, yarışmaya katılan tüm ekiplere teşekkür ederek, başarılarının devamını diledi.

 

Ünye KENT Haber/Bülten

Bu haber toplam 258 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Vali, Sonel, TEKNOFEST’e, ilgi, katlanarak, büyüyor

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler