HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
6 Kasım 2021 Cumartesi Saat: 15:17

Üniversiteden fındık üreticisi için anlamlı proje!

Fındık üreticisinin en büyük sorunlarından fındık toplama ve kurutmasında yardımcı olacak makine için KTÜ harekete geçti.
Üniversiteden fındık üreticisi için anlamlı proje!

Üniversite olarak hedeflerinin fındık kurutma ve toplama makinesi yapmak olduğunu belirten Karedeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, bu yönde çalışmalara hız verdiklerini söyledi.

KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, "Fındık konusunda bir kurutma cihazı tasarımımız var. Bunu endüstriyel ölçeklerde büyük fındık fabrikaları yapıyor. Ama benim düşüncem acaba köyler için bunu prototip yapsak, millet ürününü hiç harmana götürmeden kurutabilse, buna benzer kurutma makineleri lazım. Bu çalışmanın belli bir fonunu Tarım Kredi desteklese, bölge insanı da biraz katkı sunsa. Bunu geliştirmek istiyoruz. Bu konuda hocalarımıza fon sağlıyoruz.

En büyük hayalim…

Ayrıca benim en büyük hayalim fındık toplama makinesi. Biz fındığı daldan topluyoruz. Fındığı vakumla toplayan makineler var. Buna akademik yönüyle bu cihazları nasıl geliştiririz diye uğraşıyoruz. 300 bin lira fon sağlıyoruz, yeter ki hocamız fındık kurutma ve toplama cihazı yapsın. Ama ekonomik olacak, düşük olacak, insanların kullanımına uygun olacak. Ucuz ve insanların kullanacağı şekilde olacak. Böyle olacak ki üretici de tercih etsin, kullansın." dedi.

Ordu Olay

Bu haber toplam 225 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler