HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
20 Kasım 2021 Cumartesi Saat: 17:55

Fındıkta 3 B kuralı

Ziraat Mühendisi İbrahim Hakan Gün fındıkta 3 B kuralına dikkat çekti.
Fındıkta 3 B kuralı

”Fındık hasadının ardından yeni sezon hazırlıkları için bahçe bakımı ve budama çalışmalarına başlanılmalıdır” uyarısında bulunan Ziraat Mühendisi İbrahim Hakan Gün açıklamalarına şöyle devam etti.

3B kuralı; budama, besleme, bakım

Bakım ve budamada, güneş ışığından yararlanmayla birlikte ocak ve dal bakımından en iyi havalandırma düzeyinin sağlanması gerekmektedir. Ocaklarda budama yaparken öncelikle hastalıklı, daha sonra yaşlı ve son olarak güneşlenmeyi engelleyen dallar kesilerek çıkartılmalıdır. Ocağın içinde dal bırakılmayarak, ocak içi boşaltılmalıdır. Dallar kesilirken dipten kesime dikkat edilmeli ve kesilen yüzeyde su tutmaması için hafif bir eğim ile kesilmelidir.
Kesilen dalların yerine bırakılan ikame dalların bağımsız köklerden oluşması ve ocağın dış kısmında olması gerektiği unutulmamalıdır. Budama atıkları bahçede bırakılmamalı, hastalık ve zararlılara karşı bir an önce mutlaka bahçeden uzaklaştırılmalı ve imha edilmelidir. Sık dikim yapılmış bahçelerde ve dal sayısının fazla olduğu ocaklarda istenilen düzeyde verim almanın imkansız olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle sık dikimden ve ocaktaki fazla dal sayısından kaçınılmalıdır. Bir ocaktaki dal sayısının altıyı geçmemesine özen gösterilmelidir.
Doğru budama ile; düzgün ve kuvvetli taç oluşumu, dallarda daha uzun verim çağı, ışık ve hava alımı, karanfillerdeki tozlanma oranında artışlar, hasatta ve zararlılarla mücadelede kolaylıklar, gübreden yararlanma oranında artışlar sağlanacaktır. Tarım vazgeçilmezimiz Fındık geleceğimiz.”

Ordu gazete

Bu haber toplam 364 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Fındıkta, 3, B, kuralı

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler