HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
23 Kasım 2021 Salı Saat: 17:36

Önceliğimiz mevcut yolun yapılması…

Ünye Akkuş Niksar yolunun yatırım programına alınmasının müjdeli bir haber olduğunu belirten ÜSTP 1. Dönem Sözcüsü Adnan Sobi, buradaki önceliklerinin mevcut yolun yapılması olduğunu söyledi.
Önceliğimiz mevcut yolun yapılması…

Bölünmüş yol projesinin uzun vadeli bir çalışma olduğuna işaret eden Adnan Sobi, “Karayolları standardına göre projelendirilen ve kısa sürede yapılabilecek mevcut yol acilen ihale edilsin, yapım çalışması başlasın.” dedi.

ÜSTP olarak bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da yolun sıkı takipçileri olacaklarına değinen Sobi; “İhale süreci ve yapım aşamasında üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız.” ifadelerinde bulundu.

Ünye Sivil Toplum Platformu (ÜSTP) 1. Dönem Sözcüsü Adnan Sobi Ünye Akkuş Niksar yolunun yatırım prgramına alınmasıyla ilgili olarak basın açıklaması yaptı.

Adnan Sobi yaptığı basın açıklamasında konuyla ilgili olarak şunları söyledi;

Yatırım programı haberi müjde oldu…

Bölgemizin en temel sorunlarından Ünye Akkuş Niksar Yolu ile ilgili gelen son haber bizler için adeta müjde oldu. Ulaştırma Bakanlığının 2022 yılı bütçesinin Meclis görüşmeleri sırasında Ünye Akkuş Niksar yolu için bütçeye ödenek konuldu, yatırım programına alındı. Bu bölgemizin uzun zamandır çözülmesini beklediği ve çözülmesi için ÜSTP olarak bizim de yoğun gayret gösterdiğimiz en önemli sorunumuzdu.

Yolun yatırım programına alınması kararı başta Ordu ve Tokat ili olmak üzere ülkemiz için hayırlı olsun.

Bu mücadelede emeği geçen siyasilerimize, sivil toplum teşkilatlarımıza, gerek sosyal medya hesaplarından gerekse karşılaştıkları her durumda ilgililerden bu yolun yapılmasını ısrarla isteyen vatandaşlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.

Güzergahta iki ayrı proje bulunuyor

Bilindiği gibi bu güzergahta Karayolları tarafından hazırlanan iki proje bulunuyor. Bunlardan birincisi Akdeniz’den Karadeniz’e uzanan bölünmüş yol projesi. İkincisi ise mevcut Ünye Akkuş Niksar yolunun karayolları standardına uygun hale getirilerek, ulaşımın rahatlatılması projesi.

Bölünmüş yol projesi uzun vadeli büyük bir projedir

Bölünmüş yol projesi, Akdeniz ile Karadeniz arasında limanlar arası  ulusal ve uluslararası hizmet verecek büyük bir projedir. Yolda, Akdeniz Bölgesinden başlayan çalışma Niksar’a kadar ihale edilmiş, önemli bir kısmı yapılmış, bir kısmında ise çalışmalar devam ediyor. Niksar ile Ünye arasındaki yaklaşık 85 km uzunluğundaki bölümde ise henüz çalışma başlamamıştır. Niksar-Ünye arası zorlu bir coğrafya olup burada yol yapmak ta son derce zor ve zahmetli bir iştir. Bu yolda çalışma başlatılmış olsa ilgili teknik insanların ifadesiyle bitmesi en az 10 yıl sürer. Bu öngörüye ÜSTP olarak biz de katılıyoruz.

Önceliğimiz mevcut yolda çalışma yapılması

Bu yüzden diyoruz ki; Ünye-Niksar arasında mevcut yolun karayolları standardına göre düzenlenmesi için de proje yapılmış, yapımı için ihale edilmeyi beklemektedir. Ulaştırma Bakanlığı bütçesine konulan yatırım ödeneğinin bu yol için planlanması, öncelikle bu yolun yapılması için son derece önem arz etmektedir. Dediğimiz gibi bölünmüş yol projesi uzun vadeli bir projedir ve Ünye Niksar arasındaki ulaşım sorununu uzun vadede çözebilecektir. Ancak artık tahammül kalmamıştır, mevcut yolda yaşanan ulaşım zahmeti insanları canından bezdirmekte, bir o kadar kaza riski yaşanmaktadır.

Parçalı ihale edilirse daha çabuk biter

Bu nedenle mevcut Ünye Akkuş Niksar yolu yatırım programı dahiline alınarak, bir an önce çalışma başlatılmalı; ayrıca daha hızlı bitmesi için yaklaşık 100 km olan güzergah parçalı ihale edilmeli, 25 km mesafeler kapsamında en az 4 yükleniciye ihale edilerek, böylelikle yol en kısa sürede bitirilmeli, hizmete sokulmalıdır. Bu durumun özellikle göz önünde bulundurulmasını bekliyoruz.

Bundan böyle yapım çalışmaları için mücadele edeceğiz

Verilen mücadeleler ve yapılan çalışmalar sonucu bu güzergahın yatırım programına alınması çok önemli bir eşiğin geçilmesi anlamı taşımaktadır. Biz ÜSTP olarak bu zamana kadar yol ile ilgili mücadelemizi artık bundan böyle yolun bir an önce ihale edilmesi ve yapım işine başlanması için sürdüreceğiz.

Siyasilerimiz işin yakasını bırakmasın

Bu mücadele sürecinde hep önümüzde olan ve bu zamana kadar yolun öncelikle projesinin yapılması, devamında yatırım projesine alınması için çalışan siyasilerimizin, bundan böyle de işin yakasını bırakmamasını, ihalenin yılın hemen başında yapılması için Bakanlıkla sürekli temas halinde olmalarını önemle ve özellikle istiyor ve bekliyoruz.

Üzerimize düşeni yapmaya hazırız

Ünye Sivil Toplum Platformu olarak bu yolu Ordu ve Tokat illeri için, her iki ilimizin gelişip büyümesi için olmazsa olmaz bir çalışma olarak gördük, görmeye de devam ediyoruz. Bu anlamda üzerimize düşen hangi görev olursa olsun almaya, elimizi taşın altına koymaya her zaman hazır olduk, olmayı sürdürüyoruz.

 

 

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 237 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Önceliğimiz, mevcut, yolun, yapılması…

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler