HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
25 Kasım 2021 Perşembe Saat: 13:27

Baro, kadına uygulanan şiddete dikkat çekti

Ordu Barosu Kadın Hakları Komisyonu üyeleri, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla kadına uygulanan şiddete dikkat çekti.
Baro, kadına uygulanan şiddete dikkat çekti

Ordu Barosu Kadın Hakları Komisyonu üyeleri,  25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla  Adliyesi  önünde  basın açıklaması yaptı.

Kazanımlar ortadan kalkıyor

Komisyon adına açıklama yapan Av. Tuğba Değer, “Maalesef ülkemizdeki yasal düzenlemeler uygulamalara yansımamakta, siyasilerin üniversitelerin, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, kamu kurum ve kuruluşlarının kadına yönelik açıklamalarının kadınların yasalarla elde ettiği kazanımların uygulanabilirliği ortadan kalkmaktadır.” dedi.

Bugün, kadına uygulanan şiddete karşı herkesi göreve davet günü

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla Ordu Barosu Kadın Hakları Komisyonu adına açıklama yapan Av Tuğba Değer şöyle devam etti; “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete karşı Uluslararası Mücadele Gününde Kadınlar dünyanın her yerinde yaşamın her alanında karşılaştıkları ayrımcılığa, sömürüye, cinsiyet eşitsizliğine, ev içi şiddete, toplumsal şiddete dikkat çekerek, mücadele ve dayanışma ruhuyla kadınlara yönelik şiddetin önlenmesi için etkin, sürdürülebilir mücadele için toplumu, ilgili kurum ve kuruluşları görevlerini yapmaya yasaları uygulamaya çağırmaktadır.

İstanbul Sözleşmesinden çekilmek hukuka aykırı…

Ülkemizde kadınların hukuki kazananlarına karşı yürütülen sistematik çalışmalar sonucunda, kadına yönelik şiddetin giderek arttığını, en temel insan hakkı olan yaşan, hakkının vahşice ihlal edildiğini endişeyle gözlemlemekleyiz.  İstanbul Sözleşmesinden hukuka aykırı bir şekilde çekinilmesi, laik ve bilimsel eğitimden uzaklaşılması, toplumsal cinsiyet eşitliğine aykırı açıklanmaların desteklenmesi, toplumsal cinsiyet derslerinin müfredatlardan çıkartılması buna örnektir. Ülkemizdeki yasal düzenlemelerin uygulamalara yansımadığını belirten Değer,  kadına karşı şiddetin ortadan kaldırılması  için mücadelelerinin devam edeceğini vurgulayarak şunları kaydetti,

Yasal mevzuatlar önemli

Kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesinde yasal mevzuatın önemini biliyoruz.  Ancak bunun yanında mevcut yasal düzenlemelerin ve uluslararası mevzuatın eksiksiz ve tutarlılıkla uygulanmasının daha da önemli olduğunun farkındayız. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi Devletin kadınları korumaya yönelik önlemleri ve  şiddete yönelik politikalarıyla birebir ilgilidir.

Mücadelemiz devam edecek

TÜBAKKOM ve Ordu Barosu Kadın Hakları Komisyonu olarak. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde, her gün olduğu gibi, kadınların Cumhuriyetimizle, Anayasamız, yasalarımız ve uluslararası sözleşmelerle elde ettiği kazanımlar, ihlal edecek veya ortadan kaldıracak düzenleme ve değişikliklerin karşısında olmaya ve İstanbul Sözleşmesinin yeniden yürürlüğe sokulması için talepkar olmaya devam edeceğimizi, yasaların eksiksiz olarak uygulanması konusunda tüm kamu kurum ve kuruluşlarının uygulamalarını takip edeceğimizi, kadına karşı şiddetin ortadan kaldırılması için mücadelemizi dayanışma ruhuyla sürdüreceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz.”

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 146 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Baro, kadına, uygulanan, şiddete, dikkat, çekti

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler