HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
27 Kasım 2021 Cumartesi Saat: 14:22

Yunus Emre Kitap Fuarı kitapseverleri bekliyor

Ünye’de yazar-okur buluşmasına ev sahipliği yapan kitap fuarının 2. si ‘Yunus Emre Kitap Fuarı’ ismiyle açıldı.
Yunus Emre Kitap Fuarı kitapseverleri bekliyor

27 Kasım 5 Aralık tarihlerinde gezilebilecek, yazar söyleşileri ve imza günleri düzenlenecek fuar Ünye Atatürk Parkı Sosyal Tesislerinde kitapseverleri bekliyor.

Ünye Kaymakamlığı, Ünye Belediye Başkanlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Yunus Emre Derneği ve Ünye’de bulunan bazı kitapevi ve kırtasiyelerin destekleriyle hazırlanan kitap fuarı Yunus Emre Kitap Fuarı adıyla açıldı. Fuar 27 Kasım-5 Aralık tarihlerinde devam edecek.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan açılış töreni protokol konuşmaları ile devam etti.

Tokgöz: Her zamankinden daha çok kitap okumalıyız

Programın açılış konuşmasında kitap okumanın önemine değinen Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürü Özgür Tokgöz, “Kitaplar her türlü bilginin kaynağı olduğu gibi kültürel mirasın gelecek nesillere ulaşmasında önemli bir etkendir. Son yıllarda iletişim araçlarının ve internetin hayatımızın olmazsa olmazı haline gelmesinden dolayı kitaplara olan ilgi azalmaktadır. Oysa her zamankin den daha çok kitap okumamız gereken bir çağda yaşıyoruz. Bu yüzden millet olarak kitaplara gereken değeri vermeli özellikle geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza küçük yaşlardan itibaren kitap okum alışkanlığı kazandırmalı kitaba dokunmaktan ve okumaktan zevk alan nesiller yetiştirmeliyiz sadece kitapla ilgili tavsiyede bulunmak değil, hep birlikte kitap okuyarak rol model olmamız ve doğru mekanlarda kitaplarla çocuklarımızı buluşturmamız gerekmekte. Bu nedenle bizler ilçemizde kitap okuma bilincini kazandırmak amacı ile öğrencilerimizin ve velilerimizin  kitapla buluşturma parolasıyla birlikte kitap fuarı düzenliyoruz

Fuarımızın adı Yunus Emre oldu…

Bu yıl ikincisini düzenleyeceğimiz kitap fuarımızın ismini 2021 yılının Yunus Emre ve Türkçe yılı ilan edilmesi nedeniyle Yunus Emre Kitap Fuarı olarak belirledik. Fuarımız kapsamında Türkiye’nin yakından tanıdığı değerli yazar, şair ve düşünce dünyasından önemli isimler ilçemize gelecektir. Bu isimler imza, söyleyiş, panel gibi etkinliklerle öğrenci, öğretmen ve velilerimizle bir araya gelecektir. Kitap fuarının kapanışı ilçemiz öğretmen ve öğrencilerimizin hazırladığı programla yapılacaktır. Fuar sonrası kırtasiyelerimizin desteğiyle bir okulumuza bir kütüphane kurulacaktır.” dedi.

Tavlı: Her kitap bir alimdir

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı konuşmasında şöyle dedi, “Analiz etmek geçmişine sahip çıkmak değerlerine sahip çıkmak ve bu bilgi birikimini harmanlayarak geleceği şekillendirmekten geçiyor. Geleceğimizin teminatı olarak gördüğümüz çocuklarımızın ve gençlerimizin kitap fuarını ziyaret etmeleri ve bu bili deryasından nasiplenmelerini özellikle arzu ettiğimi belirtmek istiyorum. Kitap bir alimdir, eğer yüzlerce kitabınız varsa yüzlerce alimin dostusunuz ve onların ilminden faydalanıyorsunuz demektir. Zira biz her alimin gölgesinden istifa edilmesi gereken bir cennet ağacı kitapları da o ağacın meyveleri olarak gören bir medeniyetin mensuplarıyız. Bu da bir nevi dünya da cennet hayatı yaşamak cennet meyvelerin den tatmaktır. İlk emri “ikra” yani oku olan bir dinin bilenle bilmeyenin eşit olmadığı vaaz eden bir inancın mensuplarıyız. Beşikten mezara kadar ilim tahsil ediniz buyuran ve mescide girdiğinizde zikir halkası yerine ilim halkası ile oturmayı tercih eden bir peygamberin ümmetiyiz. Bugün İslam dünyasının içinde bulunduğu fetret, acı, kan ve gözyaşının en önemli sebeplerinden bir tanesi bizim okumaktan ilimden irfandan uzaklaşmamız ve maalesef çoraklaşmamızdır. Unutulmamalıdır ki her başarının ardın da büyük bir bilgi birikimi vardır. İlim ve irfan sahibi olmak bilgi birikimi emek ve gayret ister.”

Işık: Okumaya, öğrenmeye, bilmeye ihtiyacımız var…

Ünye Kaymakamı Ayhan Işık açılıştaki konuşmasında; “Bilindiği üzere UNESCO tarafından Yunus Emre’yi anma ve Türkçe yılı olarak ilan edilmiştir. Bu kapsamda Yunus Emre şehri Ünye’mizde çeşitli programlar etkinlikler düzenlenmektedir. Kitap Fuarında bunlardan birisidir. Yunus Emre söylediği şiirlerinde hep sevgiden hoşgörüden bahsetmiştir. Bir çok üniversitede kurulan Yunus Emre Enstitülerinde şiirler ve eserleri incelenmektedir. Günümüz insanların sorunlarının çözümünde de Yunus Emre’nin söylemi katkı sunacak mahiyettedir. “İlim ilim bilmektir ilim kendini bilmektir sen kendi bilmezsen bu nice okumaktır diyor,  Hepimizin okumaya kendimiz ve yaşadığımız dünyayı bilmeye ihtiyacı vardır.” dedi.

 Argan: Yıl içi programlarımız devam edecek

İçinde bulunduğumuz yılın Yunus Emre ve Türkçe Yılı olarak ilan edilmesi ile bu yıl içinde düzenledikleri ve düzenleyecekleri programlarla ilgili bilgi veren Ünye Yunus Emre Derneği Başkanı Yaşar Argan,   Biz dernek olarak bu yılı anlamak ve anlatmak için gayret sarf ediyoruz. İlk programımızı türbemize yaptık. Yunus Emre’yi andık daha sonra 2 gün boyunca ilim adamlarımız Yunus Emre üzerinden sempozyumlar düzenledi. Bugün de Kaymakamlığımızın, Belediye Başkanımızın, Milli Eğitim Müdürlüğümüzün desteğiyle Yunus Emre Kültür Edebiyat ve Kitap Fuarını açıyoruz. İlçemize, öğrencilerimize hayırlı olsun. Yunus Emre’yi anma, anlama programlarımız bitmiyor, devam edecek. Aralık ayının 17’sinde Ünye’de bir programımız daha var. Bu programımızda Doç. Dr. Oğuzhan Aydın bey Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesinden gelmek süretiyle burada halkımızla buluşacak. Ayrıca kendisini bazı liselerimize de götürmek suretiyle öğrencilerimizle buluşturmak istiyoruz. Aynı gün Ünye’mizde hizmet eden Gönül Dostları Tasavvuf Müziği Konseri düzenlenecek. Bu konserimizle de bu yıl ki programlarımızı inşallah hep birlikte taçlandırmış bulunduracağız.” şeklinde konuştu.

Protokol konuşmalarının ardından kitap fuarına destek veren kitap ve kırtasiye işletmesi sahiplerine Ünye Kaymakamlığı tarafından plaket verildi. 

Yunus Emre Derneği’nden teşekkür plaketi…

Ünye Yunus Emre Derneği tarafından ise Yunus Emre’yi anma programlarına sağladıkları katkıdan dolayı Ünye Kaymakamı Ayhan Işık’a, Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı’ya ve Milli Eğitim Müdürü Özgür Tokgöz’e teşekkür plaketi verildi.

Plaketlerin ardından Ünye protokolü tarafından Kitap Fuarının açılış kurdelesi kesilerek fuar alanı ziyaret edildi.

Program Ünye Kaymakamı Ayhan Işık, Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Mehmet Vargeloğlu, İl Gençlik ve Spor Müdürü Mustafa Genç, Ünye Milli Eğitim Müdürü Özgür Tokgöz, kurum amirleri, siyasi parti ilçe başkan ve temsilcileri, öğrenci, veli ve vatandaşların katılımı ile gerçekleşti.

Ünye KENT Haber/Yücel ARSLANTEKE

Bu haber toplam 244 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Yunus, Emre, Kitap, Fuarı, kitapseverleri, bekliyor

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler