HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
3 Aralık 2021 Cuma Saat: 18:08

Fındık bahçelerinde dönüşüm…

Ünye’de verim ve kaliteyi artırmak için “Fındık Yetiştiriciliğinde “Cep Teras Uygulama Projesi" ve fındık bahçelerini gençleştirmek için “Sıra Arasına Dikim Projesi” hayata geçirildi.
Fındık bahçelerinde dönüşüm…

Ordu Tarım ve Orman İl Müdürü Kemal Yılmaz, dünya fındık üretiminin yüzde 25’ini karşılayan Ordu ilinde fındıkta verim ve kaliteyi artırmaya yönelik ‘cep teras uygulama projesi” ile “sıra arasına dikim projesi”ni hayata geçirdiklerini söyledi.

İl genelinde 3 binin üzerinde uygulama bahçesi yaptıklarını belirten Yılmaz, Ünye’de iki bahçede cepte teras uygulaması, dört bahçede ise sıra arasına dikim uyguladıklarını açıklayarak bunları yaygınlaştıracakların ifade etti.  

-Cep terasla ocağın bakım ve beslenmesinde avantaj…-

Cep Teras projesine ilişkin İl Müdürü Yılmaz, “Mevcut bahçelerimizde verim ve kaliteyi artırmak adına meyilli arazilerimizde cep teras uygulaması gerçekleştirdik ki, bu proje ilimizde bu sene ilk defa uygulanıyor. Bu projede meyilli arazilerde mevcut ocağın alt tarafına bir kafes telle kapatarak, ocağın üst kısmındaki toprağı ocağın alt tarafına aktardık. Ocağın bulunduğu yerde düz bir zemin oluşturduk. Bu düz zemin ile yağan yağmur sularının ve atılan gübrenin yüzey akışı ile beraber akıp kaybolmasının önüne geçtik. Bu oluşturduğumuz düz ortamda fındık bitkisinin yağan yağmurdan ve atılan gübreden çok daha iyi istifade etmesi sağlanacak ki, bu da verim ve kalitenin artmasını sağlayacak. Yine cep teras uygulaması yaptığımız bahçelerde oluşturduğumuz bu düz zeminde dip sürgünü alma gibi uygulamalar çok daha rahat bir şekilde gerçekleştirilecek. Bu anlamda da bize kolaylık sağlıyor.” dedi. 

-Ünye’de 6 örnek bahçe… -

Yılmaz, Ünye’de cep teras ve fındık bahçelerinin yenilenmesi projesinin uygulandığı toplam altı örnek bahçe olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Ünye ilçemizde cep teras uygulamasını iki üreticimizde, sıra aralarına dikim uygulamasında ise 4 üreticimizin bahçesinde örnek uygulama gerçekleştiriyoruz. Önümüzdeki yıllarda yeni projelerle bu uygulamaların sayısını artıracağız. Ordu, dünya fındığının yüzde 25 ‘ini tek başına üreten bir il. Dünyaya örnek olacak, model olacak ve biz dünyayı değil, dünya bizi örnek alacak. Bu yönde emin adımlarla devam ediyoruz. İnşallah önümüzdeki süreçte de fındık konusunda verim ve kaliteyi artıracak yeni projelerle üreticilerimizin karşısında olmaya devam edeceğiz.”

 


 Ünye KENT Haber/Yücel ARSLANTEKE


Bu haber toplam 454 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Fındık, bahçelerinde, dönüşüm…

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler