HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ordu reklam ajansı akıllı ev sistemleri akıllı ev
18 Aralık 2021 Cumartesi Saat: 16:00

Yunus Emre ve Türkçe Yılı’nda anlamlı final…

Vefatının 700. Yılında Yunus Emre ve Türkçe Yılı kapsamında Ünye’de düzenlenen programlar anlamlı bir final programıyla sona erdi.
Yunus Emre ve Türkçe Yılı’nda anlamlı final…

2021 Yılı içinde ardı ardına yapılan çalışmalar ve düzenlenen programlarla Ünye’den dünyaya Yunus Emre düşünce ve mesajları yayıldı.

 

Düzenlenen son etkinlikte Ünye Mürüvvet  Vidinli Halk Eğitim Merkezi Gönül Dostları Tasavvuf Musikisi Gurubunun, Yunus Emre’nin eserlerinden oluşan tasavvuf musikisi dinletisi, izleyicileri adeta büyüledi.

Düzenlenen etkinliklerin son konferansını sunan Yıldırım Beyazıd Üniversitesi Edebiyat Bölüm Başkanı Doç. Dr. Oğuhan Aydın Yıldırım, ‘Anadolu’yu Mayalayan Sufiler ve Yunus Emre’ temasıyla gerçekleştirdi.

 

Yunus Emre’nin vefatının 700. Yılı olması dolayısıyla UNESCO 2021 yılını Yunus Emre’yi Anma Yılı olarak kabul etmiş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da bu yıl Yunus Emre ve Türkçe Yılı ilan edilmişti. Cumhurbaşkanlığının konuyla ilgili kararnamesinde yıl içinde ülkemizde Yunus Emre etkinlikleri düzenlenmesi, Yunus Emre’nin en yaygın şekilde anılması ve anlatılması kararlaştırılmıştı.

Yunus Emre’nin kabrinin bulunduğu Ünye’de de Yunus Emre’nin yıl içinde düzenlenecek ard arda programlarla anılması ve anlatılması için çalışma başlatıldı. Ünye Yunus Emre Derneği tarafından başlatılan çalışmalarda Kültür Bakanlığı, Ordu Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Ordu Üniversitesi, Ünye Belediyesi işbirliği ile çok sayıda program gerçekleştirildi.

Programlar kapsamında alan çalışmaları yapılarak birçok yere Yunus Emre adı yazıldı. Ziyaretler yapıldı Yunus Emre anlatıldı. Halka açık ve okullarda konferanslar düzenlendi. Kitaplar ve tanıtıcı broşürler bastırıldı, tanıtım yazıları dağıtıldı. Yunus Emre Türbesi’nde anma programı gerçekleştirildi. 14 akademisyenin katılımıyla Karadeniz’de Yunusun İzi temalı 4 oturumlu konferans düzenlendi. Ünye Yunus Emre Kitap Fuarı açıldı. Okullarda Yunus Emre’yi tanıtım programları düzenlendi.

 

Yunus Emre’nin vefatının 700. Yılı münasebetiyle Yunus Emre ve Türkçe Yılı etkinlikleri kapsamında Ünye’de düzenlenen son etkinlikte  Ünye Mürüvvet  Vidinli Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Gönül Dostları tasavvuf musikisi gurubunun Yunus Emre’nin eserlerinden oluşan tasavvuf musikisi dinletisi, izleyicileri adeta büyüledi.

Ünye’deki Yunus Emre ve Türkçe yılı etkinlikleri, “Anadolu’yu Mayalan Sufiler Yunus Emre” konulu konferans ile sona erdi.

 ‘Anadolu’yu Mayalayan Sufiler ve Yunus Emre’ konferansı

 

2021 yılı Yunus Emre'yi anma ve kutlama etkinlikleri kapsamında son program 17 Aralık 2020 Cuma akşamı düzenlenen Anadolu’yu Mayalayan Erenler ve Yunus Emre konferansı oldu. Konferans Ünye Belediyesi Sosyal Tesislerinde Yıldırım Beyazıd Üniversitesi Edebiyat Bölüm Başkanı Doç. Dr. Oğuhan Aydın Yıldırım’ın sunumuyla gerçekleşti.

 

Onlar her yere Müslüman Türk’ün mührünü vurdular

Doç. Dr. Oğuzhan Aydın, “700 yıldır gönüllerde Türk Dünyası’nın bütün bucaklarında okunan Yunus ilahilerini dinlerken hem ruhumuz hem bedenimiz hem  Ravzâ-i Tâhire’yi, Peygamber Alehisselamı anlatıyordu Yunus. Peygamber aşkını anlatıyordu Yunus. Anadolu’yu ve Balkanları mayalayan öncü şahsiyetler aşkla Anadolu’yu Anadolu yaptılar. Bu muhabbetle Balkanları Balkanlar yaptılar. Bu muhabbet vizyonu ile Dünya’nın her tarafına Müslüman Türk’ün mührünü vurdular.” dedi.

Argan: 2022’de daha heyecanlı yeni etkinlikler gerçekleştireceğiz

”2021 yılı Yunus Emre’yi anma ve kutlama etkinlikleri kapsamında son programımızı ifa ettik. İnşallah 2022 yılında daha da heyecanla yeni etkinliklere imza atacağız. Bu akşam Ünye gönül dostları tasavvuf grubunu zevkle ve de coşkuyla dinledik.  Yıldırım Beyazıd Üniversitesi Edebiyat bölümü başkanı Doç. Dr. Oğuzhan Aydın Yıldırım Hocamızın verdiği konferans Bizleri adeta Anadolu Erenleri ile buluşturdu. Yunus dan nasibi izi alarak konferansı sonlandırdı. Allah tekrarını nasip etsin. Sanatçılarımıza muhterem Hocamıza başta Kaymakamımız olmak üzere tüm katılımcılara teşekkür ederim” dedi.

Program Kaymakamı Ayhan Işık, Ünye Belediye Başkan Yardımcıları Ahmet Şahin ve Orhan Gürel, Milli Eğitim Müdürü Özgür Tokgöz, Ünye Yunus Emre Derneği Başkanı Yaşar Argan, siyasi parti başkan ve temsilcileri, STK Başkan ve temsilcileri ile Ünyeli vatandaşların katılımı ile gerçekleşti.

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 272 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Yunus, Emre, ve, Türkçe, Yılı’nda, anlamlı, final…

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler