HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ordu reklam ajansı akıllı ev sistemleri akıllı ev
11 Ocak 2022 Salı Saat: 14:41

Yeni yılın ilk Yunus Emre etkinliği yapıldı

Yunus Emre’nin 700. Yılı kapsamında 2021 yılında düzenlenen programların ardından Ünye’de 2022 yılının ilk Yunus Emre etkinliği gerçekleştirildi.
Yeni yılın ilk Yunus Emre etkinliği yapıldı

Ordu Büyükşehir Belediyesi Ünye ORMEK Kurs Merkezi müzik öğretmenlerinin hazırlayıp sunduğu “Yunus’un Şiirlerinden Ezgiler” programı beğeniyle izlendi.

Vefatının 700. Yılı münasebetiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen Yunus Emre ve Türkçe Yılı dolayısıyla düzenlenen etkinlikler kapsamında 2021 yılı Aralık ayında, Ordu Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Ordu Üniversitesi, Ünye Belediyesi ve Yunus Emre Derneği işbirliği ile Ünye ve Ordu’da Yunus Emre anma programları, sempozyum, söyleşi, vb. etkinlikler düzenlenerek dolu dolu bir yıl geçirildi.

Ünye’de kabri bulunan Yunus Emre ile ilgili program ve etkinlikler ara vermeden devam ediyor. 2022 yılının ikinci haftasında ilk program gerçekleşti. Ordu Büyükşehir Belediyesi Ünye ORMEK Kurs Merkezi müzik öğretmenlerinin hazırlayıp sunduğu “Yunus’un Şiirlerinden Ezgiler” programı düzenledi.

Ünye Adnan Menderes Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi çok amaçlı salonunda gerçekleşen programda Yunus Emre’nin şiirlerinden bestelenen tasavvuf musikisi eserleri Ünyelilere sunulurken, etkinlikte yine Yunus’un şiirleri okundu.

İzleyicileri duygulandırarak manevi bir atmosfere sokan programın sonunda Ünye Yunus Emre Derneği Başkanı Yaşar Argan, programın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Yunus Emre’yi doya doya andık

Argan konuşmasında, “UNESCO tarafından 2021 Yunus Emre yılı ilan edildi. Cumhurbaşkanımız 2021/1 nolu kararname ile Yunus Emre ve Türkçe yılı ilan etti. Biz de Ordu’da Valiliğimiz ile Büyükşehir Belediyemiz, Ünye Kaymakamlığımız, Ünye Belediye Başkanlığımızla Yunus Emre’yi anlama ve anlatma programları düzenledik. Bir yıl boyunca doya doya Yunus Emre’yi andık.

Yunus Türkiye’nin Dünya’daki bir değeridir

Türkiye Dünya’ya Yunus Emre üzerinden sesleniyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla Yunus Emre Vakfı kuruldu. Bu Vakfa bağlı olarak da Dünya’da 47 ülkede Yunus Emre Enstitüleri kuruldu. Bu enstitülere gelen yabancı insanlar Türkçe öğreniyorlar. Türkçe öğrendikten sonra Yunus beyitlerinden öğreniyorlar.  Yunus Emre Derneği olarak, Ordulular olarak bizim amacımız bu enstitülerle iş birliği yaparak Yunus’un adını duyan, Türkçe öğrenen yabancı insanları ilimize getirmek, Ünye’mize getirmek. Onlarla Yunus Sohbetleri yapmak. Onların bereketinden de Ünyeli, Ordulu kardeşlerimizin faydalanmalarını sağlamak.” dedi.

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 229 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Yeni, yılın, ilk, Yunus, Emre, etkinliği, yapıldı

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler