HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
14 Ocak 2022 Cuma Saat: 13:37

Fındıkların kışlık bakımı yapılamadı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi, Perşembe Ziraat Odası Başkanı Arslan Soydan, fındık üreticisinin gübre ve ilaç zammı nedeniyle bahçesinde kışlık bakım yapamadığını söyledi.
Fındıkların kışlık bakımı yapılamadı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi, Perşembe Ziraat Odası Başkanı Arslan Soydan, Bölge Ziraat Odaları Başkanları Altınordu Ziraat Odası’nda bir araya gelerek, fındıkta girdi maliyetlerindeki artış konusunda basın açıklaması yaptı.

Soydan, dünyada fındık denince akla gelen ilk ülkenin Türkiye olduğunu hatırlatarak, “Dünya fındık üretiminin yüzde 70’i ülkemizde üretilmekte, Dünya fındık talebinin yüzde 87’sini tek başına Türkiye karşılamakta olup, ülkemize 2 milyar doların üzerinde döviz girdisi sağlamaktadır.” dedi.

-Ordu fındığın üçte birini üretiyor” -

Türkiye’de fındık üretiminin üçte birinin Ordu ilinde üretildiğini vurgulayan Soydan, “Ordu ilimiz Türkiye fındık üretiminin 227 bin hektarda ortalama 200 bin ton üretimle 127 bin kayıtlı üreticisi ile ülkemiz fındığının üçte birini üretmektedir. Fındık dışında bu kadar fazla ihracat yaptığımız başka bir tarım ürününe sahip değiliz. Bu kadar önemli bir üründe yeri doldurulamaz bir konumda bulunmamızı kim sağlıyor diye baktığımızda, bölgemizdeki 500 bin fındık üreticisi aileyi görüyoruz. Fındık, Ordu ilimizde, sadece fındık üreticisini değil, işçisinden nakliyesine, fındık işleyeninden, ticaretine on binlerce kişinin ve ailenin de en önemli geçim kaynağıdır. Ordu ilimiz insanının işi de aşı da fındıktır. İlimizde hayat, fındık üzerine kurulmuştur. Herkes fındıkla yatıp, fındıkla kalkmaktadır.”

Soydan, değerli bir ürün olan fındıkta üreticinin bahçesine bakım yapacağı bir dönemde artan gübre, ilaç ve girdi fiyatları karşısında kışlık bakımını yeterli yapamadığını belirterek, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bu kadar değerli ürünü üretiyoruz ama bir türlü fiyatını biz belirleyemiyoruz. Hasattan sonra serbest piyasa fiyat istikrarsızlığı ve bir de fındıkta bakım işleri düzenli olarak hasattan sonra Eylül ayından itibaren başlamaktadır. Üreticilerimizin tarlasında, bahçesinde atacak olduğu dönemde artan gübre, ilaç ve girdi fiyatları karşısında kışlık bakımlarını yeterli seviyede yapamamışlardır.”  

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 92 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler