HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
14 Ocak 2022 Cuma Saat: 13:46

Fındık üreticisine kozalak uyarısı…

Ordu Tarım İl Müdürlüğü fındık üreticilerini fındık kozalak akarları konusunda uyardı.
Fındık üreticisine kozalak uyarısı…

Tarım İl Müdürlüğünce yapılan uyarıda şöyle denildi; “Fındık kozalak akarları fındık bitkisinin meyve, yaprak ve sürgününü oluşturacak olan tomurcukları tahrip ederek, ürün kaybına ve yoğunluğun fazla olduğu bahçelerde uç kurumalarına neden olarak fındığa zarar vermektedir. Bu zararlılar gözle görülemeyecek kadar küçüktür.

Fındık kozalak akarı fındığa özel bir zararlı olup sadece fındık çeşitleri üzerinde beslenmekte, başka konukçuları bulunmamaktadır. Bu yaşam döngüleri içerisinde doğal düşmanlarından olan tripsler, örümcekler fındık bahçelerinde yaygın olarak bulunmakta ve fındık kozalak akarlarıyla beslenmektedir. Yıl boyunca faaliyetlerini sürdürerek kozalak akarlarını baskı altında tutmaya çalışmaktadırlar.

Nasıl mücadele edilmeli?
Mekanik mücadele dediğimiz elle toplama kozalak akarlarına karşı oldukça etkili bir yöntemdir. Kışın yapraksız dönemde kozalaklar toplanıp bahçe içinde bir yere bırakılmalıdır. Kesinlikle yakılmamalı veya gömülmemelidir. Kozalakların içi diğer faydalı akar ve böcekler için de bir barınak yeridir. Fındık kozalak akarları çok yavaş hareket ettikleri ve olumsuz çevre şartlarından çok çabuk etkilendikleri için kozalakları terk edemezler ve kuruyan kozalaklar içinde besin bulamadıkları için ölürler.
Kimyasal mücadelede ise üreticilerimize kimyasal mücadele zamanı ayrıca bilgi verilecek olup kışı kozalak içinde geçiren akarların, buradan çıkıp sağlam tomurcuklara göç ettiği dönem olan bahar aylarında fındık kurdu mücadelesi ile aynı dönemde yapılır.
Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için Ordu İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimizi ziyaret edebilirsiniz.

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 88 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Fındık, üreticisine, kozalak, uyarısı…

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler