HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
14 Ocak 2022 Cuma Saat: 14:19

Adli Görüşme Odaları hizmete açıldı

Ünye Cumhuriyet Başsavcılığı, suç mağdurlarının sanıkla yüz yüze getirilmeyerek uzman desteğinde ifadelerinin alınabilmesine imkan tanıyan Adli Görüşme Odalarının hizmete açıldığını duyurdu.
Adli Görüşme Odaları hizmete açıldı

Adli Görüşme Odaları’nın (AGO) daha çok; mağdur, tanık ve suça sürüklenen çocuklar,  cinsel suç ve aile içi şiddet suçu mağdurları ile diğer kırılgan gruba mensup mağdurlar tarafından kullanıldığı ifade edildi.

Ünye Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, adli görüşme odalarının suç mağdurlarının sanıkla yüz yüze getirilmeyerek uzman desteğinde ifadelerinin alınabilmesine imkan tanıdığı vurgulandı.

-Adli Görüşme Odaları üç odadan oluşan özel alanlardır-

Adli Görüşme Odalarının üç özel alandan oluştuğu belirtilen açıklamada, “Adli Görüşme Odaları, görüşme yapılacak kişilerin ikincil mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamak üzere “Bekleme Odası”, “Görüşme Odası” ve “Gözlem Odası” şeklinde üç odadan oluşan özel alanlardır.” dedi.

-Bekleme Odası nedir? -

Bekleme odasına ilişkin açıklamada, “Mağdurların kaygı düzeylerini azaltmak amacı ile tanzim edilmiş ve özel ortamlardır. Burada ifade süreci öncesinde rahatlama imkanı bulmaktadırlar.” denildi. 

-Görüşme Odası nedir? -

Mağdur veya mağdurların sanıkla yüz yüze gelmeden, uzmanlar eşliğinde ifadesinin alındığının vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

 “Görüşme odası, yüksek çözünürlüklü kameralar ile donatılmış, ortam dinleme cihazı ile duruşmaya veya yandaki gözlem odasına ses ve görüntü sisteminin aktarıldığı oda olup; bu odalarda esaslı ifade öncesinde mağdur ile uzman psikolog, pedagog veya sosyal çalışmacılarımız tarafından kendileri ifadeye hazırlanmakta ve uzmanlar aracılığı ile ifadeleri alınmaktadır. Böylece duruşma stresinden uzak, faille yüz yüze gelmeden ifadelerini verebilmektedirler.

Cumhuriyet savcısı, hakim, avukat ya da diğer ilgililer tarafından, görüşme yapılan kişiye anlayabileceği şekilde sorulmak üzere adli görüşmeciye kulaklık vasıtasıyla iletilen soruların adli görüşmeci tarafından sorulduğu, cevapların alındığı ve yapılan bu işlemin yüksek çözünürlüklü kamera ile kayıt altına alındığı odadır. Bu sayede mağdurun ifade sırasında yüz ve mimikleri de rahatlıkla gözlemlenebilmektedir.”

-Gözlem Odası nedir? -

Gözlem Odasının fonksiyonuna ilişkin açıklamada, “Gözlem odası ise, Hakim, Cumhuriyet savcısı, avukat, zabıt katibi gibi ilgililerin görüşme odasında yapılan görüşmeyi izledikleri, mikrofon ve kulaklık aracılığıyla adli görüşmeciye, sorulmasını istedikleri soruları ilettikleri odadır.” denildi.

-Mağdurların tekrar mağdur olmalarının önüne geçildi -

Adliyelerde hizmet verilen bu odalar sayesinde mağdurların tekrar mağdur olmalarının da önüne geçilmiş olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Cinsel suçlar başta olmak üzere özellikle hassas soruşturma ve kovuşturmalarda bu odaların kullanılması ile birlikte, adli süreçlerde mağdurların tekrar mağdur olmalarının da önüne geçilmiş olmaktadır. Bu odalarda mağdurlar, uzman psikolog, pedagog ve sosyal çalışmacıların desteği ile rahat bir ortamda ifadelerini verebilmektedirler. Artık kırılgan suç mağdurları yaşadıklarını duruşma ortamında, sanık ve diğer kişilerin huzurunda anlatmak durumunda kalmamakta ve kaygılanmadan online duruşma erişimi ile beyanlarını verebilmektedirler.”

-110 adliyede 40 bin ifade ve beyan alındı -

Daha önce 110 adliyede kurulu bulunan Adli Görüşme Odalarında bugüne kadar 40 binin üzerinde ifade ve beyan alındığı, Adalet Bakanlığı desteğiyle Ünye Adliyesi’nde bu odaların kurulması ile birlikte, adli süreçte mağdurların ikincil örselenmelerinin önüne geçen uygulamalara imza atılacağı ifade edildi.

Konuya ilişkin açıklamada şunlar kaydedildi:

“Adli Görüşme Odaları (AGO) daha çok; mağdur, tanık ve suça sürüklenen çocuklar,  cinsel suç ve aile içi şiddet suçu mağdurları ile diğer kırılgan gruba mensup mağdurlar tarafından kullanılmaktadır.

Soruşturma aşamasında Cumhuriyet savcıları ve kovuşturma aşamasında mahkemelerimiz fail ve mağdurun yüz yüze gelmemeleri gerektiğini değerlendirdikleri her vakada, bu odaları kullanarak uzman desteği ile mağdur beyanını alabileceklerdir. Soruşturma aşamasında Cumhuriyet savcıları özellikle çocukların ve işlenen suçun etkisi ile kendisini rahat ifade edemeyen mağdurların beyanlarını bu odalarda uzmanlarımızın desteği ile alabilmektedir. Böylece maddi gerçeğin ortaya çıkarılabilmesi noktasında daha ayrıntılı bir beyan delili elde edebilmektedir.

Özellikle cinsel suçlara ilişkin davalarda, cinayet gibi ağır suçlara tanık çocuk beyanlarının alınmasında bu odaların aktif şekilde kullanılması beklenmektedir.  Yine Aile mahkemelerinde de AGO kullanılmakla, çocuklar duruşma ortamında anne babası veya velayet hakkında beyanda bulunmak zorunda kalmamakta, çocukların ikincil bir örselenmesinin önüne geçilebilmektedir. Adli görüşme odalarındaki online duruşma bağlantısı, mağdura hakim, savcı ve avukatların da uzmanlar aracılığı ile soru yöneltebilmesine olanak tanımakta ve savunma hakkı da gözetilmiş olmaktadır.”

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 83 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Adli, Görüşme, Odaları, hizmete, açıldı

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler