HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ordu reklam ajansı akıllı ev sistemleri akıllı ev
19 Ocak 2022 Çarşamba Saat: 08:30

Sokaktaki canlara yüzünüzü çevirmeyin

Pati Dostları Ünye Hayvansever Gurubu, kışın yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanları ve kuşlar için pencere ve kapı önlerine bir kap mama ve su bırakmaları için vatandaşlara çağrı yaptı.
Sokaktaki canlara yüzünüzü çevirmeyin

Pati Dostları Ünye Hayvansever Gurubu kendilerinin düzenli olarak besleme yaptıklarını, ancak sokakta yaşayan her canlıya ulaşmak için herkesin kendi mahalle ve sokaklarında canlara sahip çıkmasını istediler.  istediler.

Gurup kurucu üyesi Habibe Argan, gazetemiz Ünye Kent’e yaptığı açıklamada, Pati Dostları Ünye Gurubu gönüllüleri olarak sokakta yaşayan hayvanlar için düzenli besleme yaptıklarını söyledi.

Yaralı hayvanların tedavileri için uğraştıklarını da anlatan Argan, “Ancak tüm Ünyelilerin kendi mahalle ve sokaklarında sokak hayvanlarına sahip çıkmalarını, kapılarının önüne bir kap yiyecek ve su koymalarını istiyoruz. Bu sayede tüm canlılara ulaşabiliriz.” dedi.

-Bir kap su ve yemek bırakın -

Soğuk kış şartlarında zor şartlarda yaşamaya çalışan sokak hayvanlarına kimsenin duyarsız kalmamasını isteyen Habibe Argan, şunları söyledi:

“İçinde bulunduğunuz şartlar bir sokak hayvanını sahiplenmek için elverişsiz olsa da soğuk kış aylarında onları yardıma muhtaç bir şekilde gördüğünüzde onlara bir el uzatabilir ya da yetkililere haber verebilirsiniz. Hayvanların sağlığı ve güvenliği ile ücretsiz olarak ilgilenen kurumlar aracılığıyla birçok sokak hayvanına yardımcı olabilirsiniz. Sadece soğuk kış aylarında değil, her mevsim onlar için kapınızın önüne bir kap su ve yemek bırakmanız önemli. Mama alamayacak olsanız bile o gün sofranızdan artan yemeklerinizi sokaktaki canlarla paylaşabilirsiniz.

-Camlarınızın önünü doldurun -

Sokak hayvanları denildiğinde her ne kadar gözümüzün önünde kediler ve köpekler canlansa da kuşların da unutulmaması gerekir. Camlarınızın önüne bir kap su ve kuşların tüketebileceği türden yiyecekler koyabilirsiniz.”

-Arabanızın kaputunu kontrol edin -

Özellikle soğuk kış günlerinde sokak hayvanlarının araç kaputlarına sığındığını hatırlatarak sürücülerin kaputlarını kontrol etmeleri gerektiğini belirten Argan, “Sokakta yaşayan hayvanların soğuk günlerde ısınmaları için en uygun ortamlardan biri de yeni park etmiş arabaların motor bölümleridir. Yeni kapatıldığı için sıcak olan bu ortamlara sığınan kedi ya da köpekler çoğu zaman dikkatsizlik sebebiyle ciddi şekilde yaralanabilirler. Bu nedenle özellikle karlı günlerde arabanızı çalıştırmadan önce mutlaka kaputu kontrol edin ve motor bölümüne, lastik üstlerine ve aracın altına bir göz atın.” diye konuştu.

 

 Ünye KENT Haber/Yücel ARSLANTEKE

Bu haber toplam 151 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Sokaktaki, canlara, yüzünüzü, çevirmeyin

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler