HABER ARAMA
  • DOLAR5,9492
  • EURO6,6450
  • ALTIN245,2012
  • BIST 10094.010
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
25 Nisan 2019 Perşembe
Fındık Fiyatı


14 TL-15 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
8 Kasım 2018 Perşembe Saat: 12:46

İtfaiye ekipleri kış öncesi uyarı!

OBB İtfaiye Dairesi Başkanlığı yetkilileri, yaklaşan kış ayı nedeniyle vatandaşları yanlış kullanım yüzünden kaynaklanacak doğalgaz, soba, şofben ve bacalardan meydana gelecek vakalara karşı uyardı.
İtfaiye ekipleri kış öncesi uyarı!

Ordu Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı yetkilileri, yaklaşan kış ayı nedeniyle vatandaşları yanlış kullanım ve ihmal yüzünden kaynaklanacak doğalgaz, soba, şofben ve bacalardan meydana gelecek vakalara karşı uyardı.

Konuyla ilgili itfaiye yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, soba ve doğalgaz vakalarına karşı gerekli tedbirlerin alınmasının can ve mal kaybını önlediğinin vurgusu yapıldı.

-Doğalgaz kullanıcılarının alması gereken önlemler-

Bacaların kış sezonu öncesi birkaç kez temizlettirilmesi gerektiğini ifade eden yetkililer, doğalgaz kullanımı için bacalı cihaz almadan önce bacaların yetki almış kontrol denetim firmalarına test ettirilmesi ve olumlu rapor alınması gerektiğinin altını çizerek u uyarılarda bulundu:

Bacalı Cihaz İçin Alınması Gereken Önlemler:

Bacalı cihazlara, yetkili servis çağrılarak bakım yaptırılmalıdır. Cihaz bacalarına kesinlikle aspiratör bacası bağlatılmamalıdır.Cihazlara baca sensörü taktırılmalı, çalışır durumda olduğu kontrol ettirilmelidir. Cama takılan havalandırma (ventilasyon) kesinlikle kapatılmamalı,cihazın bulunduğu yerin kapısı çalışırken kapalı tutulmalıdır. Bacalara şapka taktırılmalıdır.”

Evde gaz kaçağı hissedildiğinde yapılması gerekenler:

Paniğe kapılmadan ortam dışına çıkılmalıdır. 24 saat hizmet veren Alo 110 ve Alo 187 aranarak yetkili ekip gelene kadar doğalgaz vanaları kapatılmalıdır. Pencereler açık tutulmalıdır. Patlama ve yangın ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Elektrik sigortaları kapatılmalı ve ortamda telefon kullanılmamalıdır. Çökme veya yangın tehlikesinin bulunduğu durumlarda derhal 110 numaralı telefondan İtfaiye Servisi aranmalı ve ortaya çıkabilecek acil sağlık sorunlarında ise 112 numaralı telefondan Acil Yardım Servisi aranarak yardım istenmelidir.”

-Soba kullanıcılarının alması gereken önlemler-

Kış aylarında sobaların aşırı doldurulmaması sonucunda ortaya çıkabilecek vakalara da değinilen açıklamada, aşırı doldurulan sobanın duman yolunu daraltacağı, bu nedenle soba içinde düzensiz ısı dağılımı oluşacağı ve baca çekişi zayıflayacağı vurgusu yapılarak, sönmekte olan sobaya asla tutuşması için güç yakıtlarının konulmaması gerektiğinin de altı çizilerek şu uyarılarda bulundu:

“Yakıt yavaş yavaş ilave edilmeli, yatmadan önce sobaya kesinlikle yakıt eklenmemelidir.İyi ısınmayan ve alttan yakılan kömür sobalarında karbonmonoksit riski artacağından soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanmalıdır. Özellikle alçak basınçlı rüzgârlı havalarda ölüm olaylarında artış görüldüğü için eğer bacalar standartlara uygun değilse alçak basınçlı havalarda soba yakılmamalıdır. Yakılması zorunlu ise gece yatarken mutlaka tam olarak söndürülmelidir. Soba borularının birbiriyle birleştirilmesinde hava ve baca gazı sızdırmazlığı sağlanmalıdır. Sobanın bulunduğu yer sürekli havalandırılmalıdır. Bacalar standartlara uygun ve yalıtımlı olmalı, düzenli olarak temizletilmelidir. Dumanın geri tepmesini önlemek için bacaların en üst noktasının çatının en üst noktasından 1 metre daha yüksekte olması sağlanmalı ve baca şapkası mutlaka takılmalıdır. Binaların yangından korunması hakkındaki yönetmelik hükümlerine uyulmasına özen gösterilmelidir. Bilgisizlik, yanlış kullanım ve ihmal yüzünden doğalgaz, soba, şofben ve bacalardan kaynaklı vakalar hemen her yıl kış döneminde özellikle alçak basınçlı havalarda tehlikeli boyutlara ulaşmaktadır. Güneyden esen kuvvetli rüzgâr nedeniyle her yıl onlarca kişi özellikle sobadan olmak üzere sızan karbonmonoksit gazı ile hayatını kaybetmektedir.”

Ordu Büyükşehir Belediyesi

Bu haber toplam 233 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : İtfaiye, ekipleri, kış, öncesi, uyarı!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler