HABER ARAMA
  • DOLAR5,8898
  • EURO6,5827
  • ALTIN241,7351
  • BIST 10096.142
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
25 Nisan 2019 Perşembe
Fındık Fiyatı


14 TL-15 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
9 Kasım 2018 Cuma Saat: 14:12

“Ordu’da, bağımlılık ve uyuşturucu ile etkin bir mücadele yürütüyoruz”

Ordu Valisi Seddar Yavuz, “Ordu’da, bağımlılık ve uyuşturucu ile etkin bir mücadele yürütüyoruz” dedi.
“Ordu’da, bağımlılık ve uyuşturucu ile etkin bir mücadele yürütüyoruz”

Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Vali Seddar Yavuz başkanlığında gerçekleştirildi.

Valilik toplantı salonunda yapılan Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Toplantısına, Vali Seddar Yavuz’un yanısıra Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Ordu Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Aktaş, Vali Yardımcısı Ekrem Ballı, Ordu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Tevfik Noyan, İl Emniyet Müdürü Mehmet Erduğan, İl Jandarma Komutan Vekili Albay Mehmet BALCI ve kurul üyeleri katıldı. 

Toplantının açılışında bir değerlendirme yapan Vali Seddar Yavuz, bağımlılığın ve uyuşturucunun, dünyanın mücadele etmek zorunda kaldığı en önemli tehdit unsurlarından bir tanesi olduğunu söyledi.  

“Uyuşturucu ile mücadelede etkin bir kontrol ve denetim sağlanmaktadır”

Türkiye’nin, uyuşturucu konusunda transit ülke konumunda iken, hedef ülke konumuna geldiğini ifade eden Vali Seddar Yavuz, “Son yıllarda Sayın Cumhurbaşkanımızın emir ve talimatlarıyla oluşturulan proje ve mücadele yöntemi son derece etkili olmaktadır. Uyuşturucunun hem yakalanması, hem uyuşturucu ticareti yapanların cezalandırılması, hem de bağımlılığa neden olan etkenlerin ortadan kaldırılmasına yönelik almış olduğumuz tedbirler de etkili olmaktadır. Bu kapsamda özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde olmak üzere uyuşturucunun geçiş noktalarında etkin bir denetim mekanizmasıyla kontrol sağlanmış, Afganistan-İran bağlantısı üzerinden Türkiye'ye akan ve uyuşturucu bunların yakalanma oranları önemli bir seviyeye ulaşmıştır” şeklinde konuştu.

“2017 Yılında Emniyet ve Jandarma 620 operasyon gerçekleştirdi”

Ordu’da da uyuşturucuya geçit verilmediğini ve ciddi operasyonlar yapıldığına dikkat çeken Vali Yavuz, ”Ordu’da, 2017 yılı içerisinde emniyet ve jandarma birimlerimiz tarafından 620 operasyon gerçekleştirildi. Bu operasyonlarda,  891 şüpheli şahıs gözaltına alındı ve 128’i tutuklandı. 34 çocuk hakkında da işlem yapıldı. 2017 yılın içinde 7.742 adet ekstazi, 22.749 gram esrar, 4.713 kök kenevir ve 3.638 gram sentetik kannabinoid maddesi ele geçirilmiş,  çok az miktarda da metamfetamin ile skank maddesine de rastlanılmıştır” dedi.

 “2018 Yılında 620 operasyon yapıldı”

2018 yılında da uyuşturucuyla mücadele konusunda etkin tedbirler alındığını ifade eden Vali Yavuz, “2018 yılında, 490 operasyon gerçekleştirildi. Bu operasyonlarda 634 şüpheli şahıs gözaltına alındı. Bunlardan 76'sı tutuklandı. 16 çocuk hakkında da yasal işlem yapıldı. 2018 yılında uyuşturucu maddelerin yakalanması konusunda artan bir performans gösterilmiştir. 708 adet ekstazi hap ele geçirilmiştir. Özellikle esrar maddesinde ciddi bir yakalama oranına ulaşılmıştır. Şu ana kadar ilimizde 136.458 gram esrar maddesi, 28.509 kök hintkeneviri, 1.239 sentetik kannabinoid maddesi ve çok az miktarda da metamfetamin ve scanc’a rastlanılmıştır. 2018 yılında güvenlik birimlerimizin yoğun saha ve istihbarata dayalı çalışmalar neticesinde Kenevir bitkisine yönelik operasyonlarımız son derece başarılı oldu. Esrar maddesi de piyasaya sürülmeden yine güvenlik güçlerimizin dikkati ve başarılı çalışma neticesinde ele geçirilmiştir” diye konuştu.

 “Geleceğimizi zehirleyen hain çetelere yönelik çalışmalarımızı titizlikle yürütüyoruz”

“Bu şehre geldiğimiz ilk günde ifade ettiğimiz gibi, uyuşturucuyla etkin bir mücadele yapacağımızı her seferinde ifade ettik. Bunu da kamuoyuna deklare ettik” diyen Vali Seddar Yavuz, “Geleceğimizi zehirleyen gençlerimizi elimizden çalan bu hain çetelere yönelik çalışmamızı dikkatle, titizlikle yürüteceğiz. Bağımlılıkla mücadelenin en önemli ayaklarından bir tanesi elbette polisiye tedbirler. Ancak, tek başına polisiye tedbirler ile bağımlılıkla mücadele edemeyeceğimizi de hepimiz biliyoruz. Bu kapsamda değerli kurul üyeleri ile alt teknik komitelerin yoğun bir çalışma içinde olduğunu sizinle paylaşmak istiyorum” şeklinde konuştu ve ÖNEM projesiyle ilgili olarak da şuana kadar 13 Bin 500 çocuğa ulaşıldığını kaydetti.

Vali Yavuz, önem projesinin bir şefkat projesi olduğunu kaydederek, “Bu proje kapsamında 1250 civarında hamimiz bulunuyor. Bu gençlerimize birebir bu şehrin önemli insanlar ile vakit geçirmelerini, doğru rol modellerle bir araya gelmelerini,  hayattan zevk almalarını, yalnız olmadıklarını ve bu toplumun onlara şefkat gösterdiğini özellikle göstermek istiyoruz. Toplumların en büyük sorunlarından bir tanesi yalnızlık, şefkat ve sevgi eksikliğidir. Bu açığı bizim süratle kapatmamız nezaketi ve zarafeti toplumun her kesimine yaymamız en önemlisi de çocuklarımızın elini sımsıkı tutmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

 “Bağımlılıkla ve uyuşturucuyla mücadelemiz, etkin şekilde devam edecektir”

Vali Seddar Yavuz, “Uyuşturucuyla mücadelenin bir diğer tarafı da terör örgütlerine finansman sağlanmasıdır. Türkiye’de yurtdışı ve yurtiçi uyuşturucu transferlerinin büyük çoğunluğu maalesef terör örgütleri tarafından organize edilmekte ve buradan elde edilen karlarla, gelirlerle de Türkiye Cumhuriyeti Devletine ve Aziz Türk Milleti’ne kastedilmektedir. Bu ülkenin her bir ferdinin bu gerçekle yüzleşmesi,  bunların finans kaynaklarının kurutulması, bizim açımızdan olmazsa olmaz bir durumdur. Kaçakçılık da dahil olmak üzere bu tür konuların üzerinde hassasiyetle duracağız. Bağımlılıkla ilgili görev alan bütün kurul üyelerimize, uzmanlarımıza, ÖNEM projesinde görev alan ve bu projeye katkı sunan kurum ve kuruluşlarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu projenin Türkiye genelinde uygulanmasına yönelik birtakım çalışmalar devam ediyor. Mahalli idarelerimizin, sivil toplum kuruluşlarımızın, işadamlarımızın,  medyamızın bu projeye sahip çıkarak, farkındalık oluşturması noktasında destekleri söz konusu olursa, çok önemli gelişmeler elde edeceğimize gönülden inanıyorum” dedi ve Ordu'da bağımlılıkla ve uyuşturucuyla etkin bir mücadele edileceğini bir kez daha altını çizerek konuşmasını tamamladı. 

Toplantıda, Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu sekretaryasını yürüten İl Sağlık Müdürlüğü tarafından bir sunum yapılarak, 2017 ve 2018 yıllarında bağımlılık ve uyuşturucu ile mücadele kapsamında yürütülen çalışma ve faaliyetler hakkında kurul üyelerine bilgilendirmede bulunuldu.

 2019 yılında uygulanacak bağımlılık ve uyuşturucu ile mücadele eylem planının belirlenmesi için kurul üyelerinin görüş, öneri ve düşüncelerini alan Vali Seddar Yavuz, “Sizlerin dile getirdiği fikir, düşünce, görüş ve öneriler doğrultusunda 2019 yılının eylem planını hazırlayacağız. Bu konuda Türkiye’ye örnek olacak tedbirleri, uygulamaları içeren bir eylen planı yapacağız. Hazırlayacağız eylem planı doğrultusunda da kamu kurumları, yerel yönetimler, sivil toplum örgütlerinin de desteği ve katkısıyla daha etkin bir mücadele yürüteceğiz. Bu konuda çok kararlıyız. Geleceğimiz olan gençlerimizin, çocuklarımızın zehirlenmesine, heba olmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Ordu Valiliği

Bu haber toplam 243 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler