HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
25 Eylül 2020 Cuma
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
8 Aralık 2018 Cumartesi Saat: 18:17

Ünye’de Baro, Atay’a emanet

Ordu Barosu Ünye Temsilciliği görevine, genç Avukat Gökhan Atay atandı.
Ünye’de Baro, Atay’a emanet

Ordu Barosu Ünye Temsilcisi Avukat Murat Şener’in dönemini doldurtmasının ardın Baro’nun Ünye Temsilciliğine Avukat Gökhan Atay atandı.

Gazetemize özel açıklamalarda bulunan Avukat Atay, kendisine verilen görevi en iyi şekilde yerine getirmeye çalışacağını belirterek, Ünye’deki avukatların donanım bakımından görevlerini layıkıyla yerine getirdiklerini ifade etti.

-“Ünye kadılar şehridir”-

Ünye’nin geçmişte günümüze başarılı hukukçular yetiştirdiğini ve kadılar şehri olduğunu belirten Atay, “Ünye’mizde şuanda 80’in üzerinde meslektaşımız var. Ünye’nin gelenek ve kültürlerinde hukuka ilgi hep yer almıştır. ‘Kadılar Şehri Ünye’ denir, Ünye’nin unvanlarından bir tanesi  ‘Kadılar Şehri’ olmasıdır. Dolayısıyla bir çok meslektaşımız, mesleğe dahil oldular ve olmaya da devam edecekler. Mesleğimizin özünde hak ararken, bir haksızlığa uğrayanı savunurken hem hak arama hem de savunucu olarak bir misyonu ve görevi vardır. Ünye’deki tüm meslektaşlarımız hem hukuk alanında hem de ceza anlamında yeterli bilgi ve donanımına sahip ve mesleklerini laiki ile yerine getiren meslektaşlarımızdır.” dedi.

-“Bazı kişiler avukatların yapması gereken işleri yapmaya kalkışıyor”-

Ünyelilere uyarılarda da bulunan Baro Ünye Temsilcisi Atay, bazı kişilerin avukat olmadığı halde avukatların yapması gereken işleri yaptığını ve burada vatandaşların hak kaybına uğrayıp mağdur olduklarını ifade ederek, şunları söyledi:

“Sadece avukatların yapacağı belli başlı işler var. Bunlar Avukatlık Kanununda da düzenlenmiş ki bunlar, dava açmak, savunmak, adli işlemleri yerine getirmek, adli işlemlerle ilgili takip yapmak, bunlarla ilgili tüm evrakları düzenlemek gibi. Bu işler sadece avukatların yapabileceği işlerdir. Bu işleri Barolara kayıtlı olmayarak avukat sıfatıyla veya avukat olmadıkları halde yapmaya kalkanlar suç işlemiş olur. Bunların takipçisi olacağız. Bu birçok hukuki ve hak kaybına yol açtığı için vatandaşlarımız mağdur alabilirler ve mağdur olanlar olabiliyor. Örneğin, adli yardıma başvururken vatandaşların herhangi bir ücret ödemelerine gerek yoktur. Baro’ya, adliyeye gittiklerinde orada avukat sekretaryası vardır. Başvuru yapıldığında orada ne yapması gerektiği şifa-i olarak söylenecektir. O yüzden bir aracıya veya bu işleri halletmesi için birine veya bir yönlendirilmeye ihtiyaçları yoktur. Şayet böyle bir ihtiyaçları varsa mutlaka avukatlarla iletişime geçmelidirler. Aksi halde hem mağdur olmuş olurlar, hak kaybına uğramış olurlar. Hem de bir suça ortak olmuş olurlar.”

-Arabuluculuk-

Arabuluculuk ve uzlaştırıcılarla ilgili de bilgi veren Atay, arabuluculuk ve uzlaştırıcılık sisteminin işleri hızlandırmak için oluşturulduğunu belirterek, “Son dönemde hukukumuzda uzlaştırma ve arabuluculuk olarak iki kurum yer aldı. Zaman zaman vatandaşlarımız bunun ne olduğu ile ilgili bize soru yöneltebiliyorlar. Vatandaşlarımızın uzlaştırma ve arabulucular açıcından kaygılanmalarına gerek yok. Arabuluculuk, mesleğinde 5 yıllık kıdeme sahip avukatlar tarafından yerine getirilebilir. Uzlaştırmacılar da Bakanlığa bağlı ve gerekli eğitimi aldıktan sonra Bakanlık onaylı olarak yerine getirilebilinen bir meslek. O yüzden uzlaştırmacılar ve arabuluculukla iletişimde vatandaşlarımızın herhangi bir kaygı duymalarına gerek yoktur.” diye konuştu.

-Avukat Gökhan Atay kimdir?-

1990 Ünye doğumlu olan Av. Gökhan Atay, ilkokul eğitimini Ünye İnönü İlkokulu’nda tamamladı. Babasının görevinden dolayı Türkiye’nin değişik illerinde ortaokul ve lise eğitimini tamamlayan Atay, 2008 yılında başladığı Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2012 yılında mezun oldu. 1 yıllık avukatlık stajını 2013 yılında bitiren Atay, 5 yıldır Ünye’de serbest avukat olarak faaliyet gösteriyor.

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 1.196 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ünye’de, Baro, Atay’a, emanet

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler