HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Beğenmedim
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
26 Haziran 2019 Çarşamba
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
10 Ocak 2019 Perşembe Saat: 14:39

“Gazetecilik mesleği kamu vicdanı ile doğrudan örtüşür”

Ünye Belediye Başkan Vekili Mehmet Yaşar Sezgül, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Gazetecilik mesleği, bu özelliği bakımından kamu vicdanı ile doğrudan örtüşür.” dedi.
“Gazetecilik mesleği kamu vicdanı ile doğrudan örtüşür”

Ünye Belediye Başkan Vekili Mehmet Yaşar Sezgül, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Toplumun bilgi alışverişinde önemli bir unsur olan gazetecilik mesleği, bu özelliği bakımından kamu vicdanı ile doğrudan örtüşür.” dedi.

 

 

Ünye Belediye Başkan Vekili Mehmet Yaşar Sezgül, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutladı.

Gazetecilik mesleğinin ilkelerinden en birincil olanın, halkı doğru ve tarafsız bilgilendirme olduğunu belirten Başkan Vekili Sezgül, doğru, tarafsız, aydınlatıcı ve yönlendirici bir ilkecilik anlayışı ile mesleğini yürüten gazetecilerin toplum adına önem arz ettiğini söyledi.

Türk Basın tarihine “Dokuz Patron” olayı olarak geçen ve gazetecilerin haklarının ilk kez yasal güvence altına alındığı gün olan 10 Ocak 1961 tarihinin gazetecilik mesleğinde bir milat olduğunu hatırlatan Ünye Belediye Başkan Vekili Mehmet Yaşar Sezgül, bu tarihle birlikte kamu hakkı gözeten gazetecilerin 212 sayılı kanun ile kendi haklarına da kavuştuğunu belirtti.

Gazetecilik mesleği ile ilgili bazı yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğini düşündüğünü belirten Başkan Vekili Sezgül, şöyle konuştu:

“Günümüzde gazete kurmak prosedür açısından çok kolay ve bu da uzun vadede mesleğini hakkı ile yapan gazetecileri zora sokmakta. Günümüzde özellikle internet ve sosyal medya aracılığı ile bilgiye ulaşmak kolaylaştı ancak bu aynı zamanda bilgi kirliliğinin de önünü açtı. Habercilik anlayışının merkezinde kamuyu doğru bilgilerle aydınlatmak ve yine kamu vicdanını ön planda tutan bir bakış açısı olması gerektedir. Toplumun bilgi alışverişinde önemli bir unsur olan gazetecilik mesleği, bu özelliği bakımından kamu vicdanı ile doğrudan örtüşür. Bu duygu ve düşüncelerle yerel ve genel medya olmak üzere tüm basın çalışanlarının ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ kutlu olsun.”

Bu haber toplam 356 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler