HABER ARAMA
  • DOLAR5,8342
  • EURO6,5570
  • ALTIN239,8864
  • BIST 10096.861
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
22 Nisan 2019 Pazartesi
Fındık Fiyatı


14 TL-15 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
11 Şubat 2019 Pazartesi Saat: 19:18

Camiye giden ödüllendirildi

Ünye Çevre Eğitim Kültür Spor ve İzcilik Kulübü Derneği (ÜNÇEK), “Haydi Çocuklar Camiye” projesine destek vererek camiye giden çocukları ödüllendirdi.
Camiye giden ödüllendirildi

 “Namazını camide kıl, puanları topla, ödülünü kap" sloganıyla Server Gençlik ve Spor Kulübü Derneği tarafından yarıyıl tatilinde çocukları camiye alıştırmak ve namazı sevdirmek amacıyla Türkiye genelinde gerçekleştirilen "Haydi Çocuklar Camiye" projesine; Ünye Çevre Eğitim Kültür Spor ve İzcilik Kulübü Derneği (ÜNÇEK), İlçe Müftülüğü’nün de katkılarıyla Ünye’deki 11 camide yaklaşık 250 öğrencinin katılımıyla büyük destek verdi.

-“İnsanlar, namaza ve camiye karşı gereken ilgiyi gösterememektedir”-

ÜNÇEK Başkanı Hüseyin Dikici, teknolojik aletlerin insanları Allah’a kulluktan uzaklaştırdığını söyledi.

Günümüzde caminin ve cemaatle namaz kılmanın önemi unutulmaya yüz tuttuğunu ifade eden Dikici, “Teknoloji çağında insanları meşgul eden bilgisayar, telefon, televizyon gibi elektronik aletler insanları asli vazifesi olan Allah’a kulluktan uzaklaştırmaktadır. Yapılan her türlü gayretlere rağmen insanlar, namaz ve camiye karşı gereken ilgiyi gösterememektedir. Namazı ya geciktirmekte ya da hiç kılmamaktadırlar. Namaz ve camiyi insanların gündemine getirmek için böyle bir proje düşünüldü.” dedi.

Hüseyin Dikici, projeyle amaçlarının çocuklara camide cemaatle namaz kılma bilinci kazandırmak, camilere gitmenin milli ve manevi sorumluluk olduğu bilincini vermek ve güzel ahlaklı nesiller yetişmesine katkı sağlamak olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

“Çocuklarımızın henüz hayatlarının başlangıcında cami ve namazın en önemli görevimiz olduğunu öğrenmeleri, cemaatle namaz kılmanın zevkini ve kolaylığını tatmaları, Müslümanların birlik ve beraberlik şuurunu anlamaları ve hayatlarına aktarmaları hedefledik. Bu duygu ve düşüncelerle projeye katılan ve destek veren ilçe müftülüğümüze, din görevlilerimize, vatandaşlarımıza, gönüllülerimize ve ‘Haydi Çocuklar Camiye’ çağrısına uyarak camilerimizi neşelendiren sevgili öğrencilerimize ve velilerimize çok teşekkür ediyorum. Ödülleri cennet olsun inşallah.”

-“Çocuklar, her namaz vakti için farklı puanlar topladı”-

İl sorumlusu Halil İbrahim Uygur, projede çocukların her namaz için farklı puan topladıklarını belirterek, şunları söyledi:

“21 Ocak 2019 Pazartesi günü sabah namazı ile başlayıp, 31 Ocak 2019 Perşembe günü yatsı namazı ile sona eren 'Haydi Çocuklar Camiye' projesi ile 6-13 yaş arası erkek çocukların camiye alıştırılıp beş vakit namazın camide cemaatle kılınmasının sevdirilmesi amaçlandı. Proje hakkında her türlü bilgiye www.haydicocuklarcamiye.com sitesinden ulaşılabiliyor, ayrıca web sayfasında belirtilen camilerden birini seçen ve on bir gün boyunca beş vakit namaza gelen çocuklar her vakit namaz için puan aldı ve proje sonunda puanlarına göre ödül almaya hak kazandılar. Yarışma şeklinde düzenlen projede, çocukların katıldıkları namazlar ve ezberledikleri surelerden puan kazanması planlandı. Projeye katılan çocuklar her namaz vakti için farklı puanlar topladı. Sabah namazı 10 puan, öğle namazı, ikindi namazı ve akşam namazı 5 puan, yatsı namazı ise 8 puan olarak değerlendirildi. Ayrıca 6-7 yaş “A kategorisi”, 8-9-10 yaş “B kategorisi”, 11-12-13 yaş çocukların da “C kategorisi” olarak değerlendirildi. Yarışmada A grubu için 7, B grubu için 16 ve C grubu için de 23 sure belirlendi. Çocukların puan kazanabilmek için her katıldıkları namaz sonrası cami görevlilerinin yoklamasına katıldılar. Farklı camilerde namaz kılması durumunda ise cami görevlisi ile görüşerek asıl kayıtlı olduğu camideki görevliyi bilgilendirerek aynı puanı aldılar.”

-“Projeyi yaygınlaştırmak istiyoruz”-

ÜNÇEK Yönetim Kurulu Üyesi Ceyhan Gür, yarışmayı gelecek yıllarda daha da yaygınlaştırmak istediklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Ünye’de onbir camide ve gönüllülük esasına göre uygulanan projeyi gelecek yıl ilçemizdeki tüm camilerde yaygınlaştırmak istiyoruz. Proje sonunda dereceye giren öğrencilere ödülleri projenin uygulandığı camilerde düzenlenen törenle takdim edildi. Ödül olarak; projenin uygulandığı tüm camilerde A,B ve C kategorilerinde birinci olanlara tablet, ikinci olanlara kameralı drone, üçüncü olanlara akıllı saat ve kumandalı araba, projeye kayıtlı olup dereceye giremeyen tüm öğrencilere ise futbol topu hediye edildi.”

-“İstikbalimizin sahiplerinin bu yeteneği edinmesi çok önemli”-

Projenin cami merkezli olduğunu ifade eden Gür, “Camiler, Allah’ın evidir ve burada insan, ahiret ile yaşam arasındaki dengeyi kurabileceği enerjiyi edinir. İstikbalimizin sahiplerinin bu yeteneği edinmesi çok önemli. İyi bir geleceğin güzel ahlaklı ve iç huzura sahip kişiler yetiştirmekle olacağına inanıyoruz. Genç arkadaşlarımızı milli ve manevi duygularla donatmak, camilerdeki birlik ve beraberlik duygularını küçük yaştan kazanmalarını sağlamanın her Müslüman erişkinin sorumluluğu olduğu görüşündeyiz.” dedi.

-“Camilerimiz çocuk sesleriyle şenlendi”-

ÜNÇEK Yönetim Kurulu Üyesi Selahattin Çakar; projenin, çocuklara cami sevgisini aşılamak amacıyla hayata geçirildiğini söyleyerek, "6-13 yaş arası erkek çocuklara camide cemaatle namaz kılmayı sevdirmek ve bu alışkanlığı hayat tarzı haline getirmelerini sağlamaya çalıştık. Çocukların camide olmadığı bir milletin istikbaliyle ilgili kaygılar taşıması gerektiğini düşünüyorum. Çocukların dini, imanı, ibadetleri sevmesi, Müslüman kimliğinin pekişmesi, aynı safta omuz omuza vererek birlik ve kardeş olmaları, cemaat ruhunu yaşamaları için en güzel yol, onları özellikle karne tatillerinde, ramazanlarda camilere götürmekten geçer. Dernek olarak, camiye torunlarıyla giden bir peygamberin ümmeti olma şuuruyla böyle bir kampanyayı başlattık. Milli Eğitim Bakanlığımızın desteğiyle ve bu kampanyamız sayesinde camilerimiz çocuk sesleriyle şenlendi. Özellikle büyüklerimizin, camilerde çocuklarımızın seslerinden rahatsız olmamaları ve onlara sahip çıkmaları bizleri çok mutlu etti. Çocukların seslerinin gürültü olarak değil, sanki bir 'melek' cıvıltısı gibi algılanması ve cemaatin bu konuda titiz davranıp çocuklara karşı şefkatle yaklaşılması projenin amacına ulaşması bakımından çok faydalı oldu." diye konuştu.

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 314 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Camiye, giden, ödüllendirildi

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler