HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
13 Nisan 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
8 Mart 2019 Cuma Saat: 13:08

“Çiçeklerle anılan değil, sorunların çözüldüğü bir günü kutlayalım”

Ünye Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Türk Kadınlar Birliği Derneği üyeleri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün sadece çiçeklerle anılan değil, sorunların çözüldüğü bir gün olarak kutlanması temennisinde bulundular.
“Çiçeklerle anılan değil, sorunların çözüldüğü bir günü kutlayalım”

Ünye Kent Konseyi Başkanı Adnan Sobi, Ünye Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Sevindik Diktepe Demir ve yönetim kurulu üyeleri ile Türk Kadınlar Birliği Derneği Ünye Şube Başkanı Neşe Tiyaloğlu ve Yönetim Kurulu üyeleri, Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı önüne 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla çelenk koydu.

-“Sadece çiçeklerle anılan bir gün değil!” -

Kadın Meclisi Başkanı Demir, Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada  “Sonraki yıllarda sadece çiçeklerle anılan değil, sorunların çözüldüğü bir günü kutlamak istiyoruz” temennisinde bulundu.

8 Mart tarihinin kadın emekçilerin sömürgeye, baskıya, zulme, şiddete, haksızlığa, eşitsizliğe, özgür birey olma ve geleceği birlikte koruma adına Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü olarak anıldığını ifade eden Demir, kadınların dünyanın her yerinde, daha iyi yaşama ve çalışma koşulları ve şiddete dur demek için mücadelesini sürdürdüğünü söyledi.

-“Kadınlar erkeğe karşı ikincil konumda kalmaya devam ediyor” -

Ünye Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Sevindik Diktepe Demir, tüm düzenlemelere rağmen kadınların siyaset, ekonomi ve karar mekanizmalarında erkeğe karşı ikincil konumda kalmaya devam ettiğine dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Kadınlarımız, eğitim, kültürel, siyasal, dinsel, ideolojik nedenlerden dolayı ayrımcılığa uğramakta ve dışlanmaktadırlar. Dünyada yaşanan insan hakları ihlallerinin de en yoğun şekilde muhatapları kadınlardır. Şiddet gören kadınların oranı ne acıdır ki her geçen gün artmaktadır. Ülkemizde her 3 kadından 1’i şiddete maruz kalmakta; engelli kadınlarımız ve kızlarımız eğitim, sağlık, ekonomik ve sosyal alanlarda çoklu ayrımcılığa uğramaktadırlar. Ülke gündeminden inmeyen kadın cinayetlerini, çocuk gelinleri, çocuk anneleri, çocuk istismar ve kadına yönelik şiddeti engelleyen, savaş ve göç mağduru kadın, çocukların ve kız çocuklarının haklarını koruyan yasal düzenlemelerin ve bu konuda imzalanan uluslararası sözleşmelerin gereği yerine getirilmelidir.”

- “Toplumun tamamı eğitilmelidir” -

Demir, kadınların güçlü olabilmesi, eşitsizliğe, adaletsizliğe karşı, yenidünya koşullarında söz sahibi olmak ve haklarına sahip çıkabilmeleri için kız çocukları okutulması ve eğitimin önünün açılması gerektiğini vurgularken; “Kadının toplumdaki yerinin ve değerinin artırılması için, sadece kadın değil erkekler de dahil olmak üzere toplumun tamamı eğitilmelidir. Eğitilen ve güçlenen kadın; aile ve toplumda birey olarak yer almalı, sahip olduğu hakların değerini bilmeli ve hakların korumalıdır.” dedi.

-Kadın erkeğin yaptığı her işi yapabilecek beceri ve kabiliyettedir” -

“Kadına sadece anne olmak gibi tek bir rol verilmemelidir.”diyen Demir, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Kadın çalışmalıdır; sosyal hayatın içerisinde olmak, yaşamın bir parçası olmak ve mutlu olmak, kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmek için çalışmalıdır. Kadın güç gerektiren işler hariç, erkeğin yaptığı her işi yapabilecek beceri ve kabiliyettedir. Kadın kariyer veya çocuk sahibi olmak arasında karar vermek zorunda kalmamalı. Çünkü annelik ve kariyer birbirinin alternatifi değil, bir bütünün diğer parçası, kadının gücü ve becerisi ile birlikte yürütebileceği tercihlerdir. Bizler özgüvenli ve öz değerlerine sahip kadınlar yetiştirmeliyiz. Kadınlar olarak hak aramamalı, olan haklarımıza sahip çıkmalıyız. Kadının toplumlumdaki yerine ve önemine; bilimde, sporda, sanatta, siyasette, ekonomide kadının gücüne ve başarısına sadece 8 Mart’ta değil her gün inanıyoruz ve inanmalı ve güvenmeliyiz. Kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlar;  özgür, sevgi barış ve adaletli, mutlu bir yaşam, başarılı ve umutlu bir gelecek dilerim.”

Açıklamanın ardından Cumhuriyet Meydanı’nda Fatsa-Ünye ve Çevre İlçeleri Şehit Aileleri ve Gaziler Dayanışma Derneği tarafından açılan kermeste görev alan kadınlar ziyaret edildi.

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 629 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler