HABER ARAMA
  • DOLAR6,0830
  • EURO6,8264
  • ALTIN251,2878
  • BIST 10086.072
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
27 Mayıs 2019 Pazartesi
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
12 Mart 2019 Salı Saat: 16:11

İstiklal Marşımız 98 yılı geride bıraktı

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde İstiklal Marşı’nın kabulünün üzerinden 98 yıl geçti. 98. Yıl anısına ve İstiklal Marşı Yazarı Mehmet Akif Ersoy’u Anmak üzere yurdun her yanında olduğu gibi Ünye’de de programlar düzenlendi.
İstiklal Marşımız 98 yılı geride bıraktı

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) İstiklal Marşı’nın kabulünün üzerinden 98 yıl geçti. 98. Yıl anısına ve İstiklal Marşı Yazarı Mehmet Akif Ersoy’u Anmak üzere yurdun her yanında olduğu gibi Ünye’de de programlar düzenlendi.

 

Ünye Yusuf Bahri Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından düzenlenen İstiklal Marşı’nın Kabulünün 98. yılı ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı Ünye Yusuf Bahri Anadolu İmam Hatip Lisesi konferans salonunda gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program,

“Milli marş varsa millet vardır”

Ünye Yusuf Bahri Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Muammer Öztürk programda, milletleri millet yapan manevî değerlerin başında bayrak ve millî marş geldiğini, bu iki değerin bir milletin onuru ve namusu olduğunu söyledi.

İstiklal Marşı’nın derin anlamlar taşıdığını ifade eden Öztürk, “Bir milletin bayrağına yapılmış bir saldırı, o millete; milletin millî marşına yapılmış saygısızlık da yine o millete yapılmıştır. En acısı da bayrak ve millî marş kavramlarının anlamını idrak edememiş toplumların kendi kutsallarını önemsizleştirmeleri, sıradanlaştırmalarıdır. İstiklal Marşı’nın ifade ettiği derin anlamlar ve şiir kalitesi yeryüzündeki diğer milli marşlardan üstün bir konumdadır. Onun bu üstünlüğü yüreği vatan ve istiklal sevgisiyle dopdolu bir şairin, milletin ruhunda yer bulan derin ıstırabın tercümanı olmasından ileri gelmektedir. İstiklal Marşı, milli mücadelenin bütün heybetini ve canlılığını başarıyla yansıtır. Onun bu başarısındaki en önemli unsur Mehmet Akif’in şahsiyeti ve milli mücadele yıllarındaki konumudur.” dedi.

“Ersoy, milletimizin milli şairidir”

Mehmet Akif’i anlamak konusuna değinen ve Mehmet Akif’in kişiliği ilgili bilgiler veren Öztürk, “Mehmet “Akif’i uzaktan gören ondaki incelikleri fark edemezdi. Akif detaylarda gizli, derin bir insandı. Ömrünün son 3 yılını Kuran-ı Kerim tefsirini yazmaya adamış değerli bir ilim adamıydı. Mehmet Akif bize hakkı, adaleti, direnmeyi, özgürlüğü, bağımsızlığı ve özünü İslam dininden almış değerlerimizi öğreten bir öğretmendi O. Aynı zamanda Mehmet Akif Ersoy, halkın tescillediği milli bir şair, ideal bir muallim, müfessir, ilim adamı, branşına hâkim bir veteriner, cesur bir gazeteci, kurtuluş savaşında iyi bir asker, Türk gencine ufuk çizen fikir ve aksiyon adamı, bir politikacı, bir gönül insanı, hayatı vatan hasreti ile biten ve vefa beklediği gözlerden cefa çeken bir garipti o. Hayata veda edeceği anda, ‘’hocam kalk bir İstiklal Marşı daha yaz ki kıymetini anlasınlar’’ diye haykıran talebesine “Allah bir daha bu millete İstiklal Marşları yazdırmasın” diyen kutlu bir vatanperverdir o.” diye konuştu.

“İstiklal Marşı bağımsızlığımız, onurumuzdur”

 “İstiklâl Marşı’nı sevmek, ülkemizi sevmektir. İstiklâl Marşını coşkuyla söylemek, ülkemize sahip çıkmaktır. İstiklâl Marşını vakur bir şekilde okumak, bağımsızlığımıza sahip çıkmaktır.”diyen Öztürk, “Bağımsızlığımıza sahip çıkmak ise, onurumuza sahip çıkmaktır. Sahipsiz olan memleketin batması haktır, Sen sahip olursan, bu vatan batmayacaktır. Bugün 12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulünün 98. yıl dönümü münasebeti ile Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve minnetle anıyoruz.” dedi.

Program, lisenin öğretmen ve öğrencilerince hazırlanan ‘Mehmet Akif oratoryo gösterisi ile devam etti.

Ardından Mehmet Akif’ten şiirler ve Mehmet Akif’in hatıraları ile devam eden program Ünye Milli Eğitim Müdürlüğü’nün İstiklal Marşı’nı Güzel Okuma ve Kompozisyon Yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ile sona erdi.

Programa Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Ünye Belediye Başkan Vekili Yaşar Sezgül, Ünye Cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün, Ünye Garnizon Komutanı Personel Binbaşı Bünyamin Dönmez, Ünye Jandarma Komutanı Yüzbaşı Esat Can Öztürk, Ünye Emniyet Müdürü Ahmet Aksu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Özgür Tokgöz, AK Parti Ünye Belediye Başkan adayı Hüseyin Tavlı, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 364 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : İstiklal, Marşımız, 98, yılı, geride, bıraktı

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler