HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ordu reklam ajansı akıllı ev sistemleri akıllı ev
30 Mart 2019 Cumartesi Saat: 13:57

5 yıl için 5 dakika düşünelim...

Türkiye Teknikerler Birliği Ordu İl temsilcisi Musa Kıranlı seçimlere son birkaç saat kaldığını hatırlatarak için “5 yıl için 5 dakika düşünelim, 5 yıl daha beklemeyelim” dedi.
5 yıl için 5 dakika düşünelim...

Ah keşke dememek için seçmenlere çağrıda bulunan Kıranlı, “Hukuka saygılı, toplumcu ve halkçı, kamu yararını gözeten, katılımcılığa ve paylaşıma açık, şeffaf, kent ve kentlinin çıkarlarını ön planda tutan, yerel yönetimler ve belediye başkanları istiyoruz.”diye konuştu.

Seçimlere son birkaç gün kaldığını hatırlatarak seçmenlere çağrıda bulunan Türkiye Teknikerler Birliği (TTB) Ordu İl Temsilcisi Musa Kıranlı, “Karar vermek için bir kaç saatimiz kaldı. Kaybedecek zamanımız yok. Bir 5 yıl daha beklemeyelim. Ah keşke dememek için 5 yıl için 5 dakika düşünelim. Kendimiz için değil kentimiz için, geleceğimiz için karar verelim.Toplumun her kesimini ilgilendiren konularda yüksek teknik eğitim görmüş olan ülkemizin üretici işgücü, sağlıklı beslenme, tarım ve ziraatın teknoloji ile bütünleşmesi, modern sağlıklı güvenli konutlar kaliteli yaşam alanları vs. kısacası masa başında değil sahada görev yapan, her taşın altında eli olan Teknikerler olarak sesleniyoruz;Temel hedefinizin alt ve üst yapısıyla, çevresel ve tarihsel değerleriyle, kültürel çoğulculuğuyla yaşanabilir bir kentin oluşturulması olmasını istiyoruz.”dedi.

Sorunlara ortak yaklaşım

Şeffaf, hesap vermeye ve demokratik denetime açık, gücünü  halktan alan  yönetimler istediklerini ifade eden Kıranlı, “Yaşadığımız kentimizin üst ve altyapısı ile çevre kalitesinin arttırılmasının, tarihi, doğal, sosyal ve kültürel değerlerin korunmasının, sağlıklı, güvenli, kaliteli, ekonomik ve çağdaş yaşam ortamlarının oluşturulmasının temel hedefiniz olmasını istiyoruz. Ben değil biz mantığıyla konulara yaklaşmak olmasını istiyoruz. Yerel yönetimlerin katılımcılığı benimseyen, temel kentsel sorunları toplumun tüm katmanlarının mutabakatı ile çözüleceğine inanan, şeffaf, hesap vermeye ve demokratik denetime açık, gücünü bir takım kişi ve gruplardan değil halktan alan yönetimler olmasını istiyoruz.”dedi.

 Kente yaşayanların müşteri değil kentsel hizmetlere eşit ulaşma hakkına sahip bireyler olarak görülmesini istiyoruz ifadesini kullanan Kıranlı, “Yönetişim kavramı çerçevesinde kenti ilgilendiren tüm kararların kapalı kapılar arkasında pazarlanmasını değil, halkın önünde tartışılmasını istiyoruz. Meclis toplantılarının halka açık olmasını, alınan kararların kent içinde oluşturulacak noktalarda halka duyurulması, encümen kararları hakkında bilgi verilmesini istiyoruz.Kenti ilgilendiren kararların belediye meclislerinden önce kent konseylerinde, ilgili meslek odaları ve STK da tartışılmasını ve şekillendirilmesini istiyoruz.” Diye konuştu.

Kar ve rant temelinde imar olmamalı

Kentleşme politikalarının ve imar planlarının kâr ve rant temelinde değil insan merkezli olması gerektiğine dikkat çeken Musa Kıranlı, “Kent Konseyinin yapısında da şehri yakından ilgilendiren, şehrin sorunlarını bilen, şehirde halk ile iç içe yaşayan, konularında bilgili, tarafsız kişilerin sayısının çoğaltılmasını, meslek odaları ve sivil toplum örgütlerinden oluşmasını istiyoruz.Kentleşme politikalarının ve imar planlarının kâr ve rant temelinde değil, önce insan ilkesi temelinde geliştirilmesini istiyoruz. Kentin, kamu yararına aykırı, yasa dışı plan değişiklikleriyle talan edilmesinin önlenmesini istiyoruz.Kentimizde ve yakın çevresinde bulunan kamuya ait arazi ve yapıların satışı yada özelleştirilmesi yöntemleri ile elden çıkarılmasına son verilmesini istiyoruz.”dedi.

Odalarda yer almalıyız

Ünye ve Ordu’ya katkı sağlayacak projelerle ilgili beklentilerini dile getiren Kıranlı şunları kaydetti, “Belediyelerin İmar Komisyonlarında meslek odalarının yer almasını istiyoruz.  Artık kamu yararına aykırı plan uygulamalarını durdurmak için yargıya başvurmak değil, kentimizde yapılan örnek uygulamaları tüm Türkiye‘ye duyurmak istiyoruz.Oldu bittiye getirilerek değil, yerbilimsel verilerin planlamayla entegrasyonunun sağlanması istiyoruz. Kentimizin kamu alanlarının, tarım topraklarının, sit alanlarının kaçak ve ruhsatsız yapılaşmaya teslim dilerek, birbir elden çıkarılmasını istemiyoruz. Yerel yönetimler tarafından kaçak yapılaşma ile etkin ve caydırıcı bir mücadele yürütülmesini istiyoruz. Mevcut kaçak yapılaşmalarla oluşmuş bölgelerde yaşayan halka sağlıklı, planlı konut alanları ile ucuz arsa üretilmesini istiyoruz.Kentsel dönüşüm projelerinde bugüne kadar görülen rant odaklı uygulamaların aksine, demokratik ve katılımcı bir anlayışla, halkın barınma ihtiyacı temelinde, kültürel, tarihi, yerel ve özgün dokuyu koruma ve kent çıkarlarını gözetmesini istiyoruz.”

“Kentsel ulaşımın kamusal bir hizmet olarak algılanmasını, araç değil, insan odaklı politika ve projeler üretilmesini istiyoruz. Özel araç odaklı çözümler yerine toplu taşımacılığa önem veren ulaşım sistemlerinin planlanmasını, raylı ve denizyolu ulaşım sistemlerinin geliştirilmesine öncelik verilmesini istiyoruz.Hukuka saygılı, toplumcu ve halkçı, kamu yararını gözeten, katılımcılığa ve paylaşıma açık, şeffaf, kent ve kentlinin çıkarlarını ön planda tutan, yerel yönetimler ve belediye başkanları istiyoruz.İlimiz ve ilçelerimizde birbirinden kıymetli, deneyimli, birikimli, devletin değişik kademelerinde etkin yerlerde görev yapmış ve yaptıkları görevlerinde başarılara imza atmış bugün yerel yönetimlerde adaylarımız olması büyük bir şanstır. Ordulular, Ünyeliler, Fatsalılar, düğer tüm ilçelerimiz bu şansı iyi değerlendireceklerinden kimsenin şüphesi olmasın. “

 

Bu haber toplam 733 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : 5, yıl, için, dakika, düşünelim...

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler