HABER ARAMA
  • DOLAR6,0842
  • EURO6,8187
  • ALTIN251,3213
  • BIST 10086.072
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
24 Mayıs 2019 Cuma
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
17 Nisan 2019 Çarşamba Saat: 19:34

Samsun-Sarp Hızlı Tren Projesi son derece verimlidir

Karadeniz Kent Konseyleri Birliği tarafından çalışmaları yürütülen Samsun-Sarp Hızlı Tren Projesi'nin son derece verimli bir proje olduğu belirtildi.
Samsun-Sarp Hızlı Tren Projesi son derece verimlidir

ODÜ Ünye İİBF tarafından hazırlanan ‘Samsun-Sarp Hızlı Tren Projesi’ raporunda; bölgeye gerek demiryolu taşımacılığı gerekse hızlı tren taşımacılığı ile başta istihdam olmak üzere ekonomik sorunların çözümünde önemli bir katkı sağlayacağı belirtildi.

Karadeniz Kent Konseyleri Birliği tarafından yapılan başvuru üzerine Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanlığı, ‘Samsun-Sarp Hızlı Tren Projesi’ ile ilgili rapor hazırladı. ODÜ Ünye İİBF tarafından hazırlanan ‘Samsun-Sarp Hızlı Tren Projesi’ raporunda; bölgeye gerek demiryolu taşımacılığı gerekse hızlı tren taşımacılığı ile başta istihdam olmak üzere ekonomik sorunların çözümünde önemli bir katkı sağlayacağı belirtildi.

Samsun-Sarp Demiryolu projesi ile Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki illerde ticaretin hızlanacağı ifade edilen raporda, söz konusu illere daha fazla turistin geleceğine dikkat çekildi. Raporda, Sarp’a kadar uzanacak demiryolu sayesinde Gürcistan ve Azerbaycan gibi ülkelerle ticari faaliyetlerin güçleneceğini belirtildi. Raporda şu ifadelere yer verildi:

6 ili doğrudan etkiliyor

Bir bölgenin gelişmişlik düzeyi ile o bölgedeki ulaşım ağı arasında güçlü bir ilişki vardır. Proje, Orta Karadeniz’den Karadeniz’in doğu ucuna kadar Türkiye’nin kuzeyindeki Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin'den oluşan 6 ili doğrudan birbirine bağladığı gibi, anılan illerin hinterlandında kalan illeri de kısa sürede bu ulaşım hattına eklemleyebilecektir. Bu bölgede anılan illerin ortak özelliği Türkiye’de en çok iç göç veren iller olmasıdır. Bunun en önemli nedeni ise istihdam imkânlarının kısıtlı olmasıdır.

Sosyo-ekonomik hayata katkı sağlar

Bölgeye gerek demiryolu taşımacılığı gerekse hızlı tren taşımacılığı ile başta istihdam olmak üzere ekonomik sorunların çözümünde önemli bir katkı sağlayacaktır. Yaratacağı istihdam olanakları nedeniyle ortaya çıkacak tersine göç ile göç çeken diğer iller açısından da ekonomik, sosyal, kültürel, çevresel açıdan oluşan basınçlar azalacaktır. Bu durum, tüm Türkiye açısından daha dengeli bir şehirleşme, yatırım dağılımı, yaşam olanakları ve sosyal adalet açısından daha dengeli bir toplum yaratacaktır.

Otoyoldan daha ucuz, daha karlı

İki hatlı modern bir demiryolunun kapasitesi, 6 şeritli bir otoyolun kapasitesine eşittir. 6 şeritli bir otoyolun platform genişliği 37,5 metre iken, 2 hatlı demiryolunun platform genişliği sadece 13,7 metredir. Hem coğrafi açıdan hem de istimlak maliyetleri ve inşa maliyetleri açısından platform genişliği daha dar olan bir ulaşım aracının tercih edilmesi daha avantajlı olacaktır. YHT projesinin tam bir şeffaflık içinde, ilgili veriler, bilgiler ve endişeler gözetilerek planlanması ve halka tanıtımı gereklidir.

Bu haber toplam 865 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Samsun-Sarp, Hızlı, Tren, Projesi, son, derece, verimlidir

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler