HABER ARAMA
  • DOLAR6,0802
  • EURO6,8436
  • ALTIN251,2445
  • BIST 10086.072
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
25 Mayıs 2019 Cumartesi
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
24 Nisan 2019 Çarşamba Saat: 20:59

"Ünye'ye turizm desteğimiz sürecek"

Vali Yavuz; "Ünye'miz sadece tabii özellikleriyle öne çıkan bir ilçemiz değil tarihi ve kültürel değerleriyle öne çıkan bir ilçemiz." dedi.
"Ünye'ye turizm desteğimiz sürecek"

 “Ünye'nin, bir kez daha turizm konusunda önemli bir potansiyele sahip olduğunu tespit ettiklerini belirten Vali Yavuz; "Ünye'miz sadece tabii özellikleriyle öne çıkan bir ilçemiz değil tarihi ve kültürel değerleriyle öne çıkan bir ilçemiz." dedi.

Ziyaretleri sırasında tentürük çeviren, Hacivat Karagöz oynatan, ahşap oymacılığı yapan Vali Yavuz, Bakırcılar Arastası'ndaki Bakırcı ustalarla sohbet etti.

Ordu Valisi Seddar Yavuz, bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Ünye’de geldi. İlk olarak Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney ve Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı’yı makamlarında ziyarete den Vali Yauz, Ordu Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOP) ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından Ünye’de yapılan kültür ve turizm yatırımlarını yerinde inceledi.

Tentürük çevirdi, Hacivat-Karagöz oynattı

İlk olarak restorasyon çalışması devam eden ve 2019 yılının sonunda bitirilmesi hedeflenen Ünye Kefelihan’ı ziyaret eden Vali Yavuz burada yüklenici firma yetkilileri ve görevlilerden bilgi aldı. Ardından Bakırcılar arastasındaki bakırcı esnaflarını ziyaret eden Vali Yavuz, bakırcı esnafları ile kısa süre sohbete etti. İncelemelerin devamında, Ünye Kadılar Yokuşu ve Ünye Yaşayan Kültürel Miras Müzesini ziyaret eden Vali Yavuz, Müze Ev girişinde tentürük çevirdi, orta oyunu perdesinin arkasına geçerek Hacivat Karagöz oynattı. Sonrasında Ünye Yaşayan Kültürel Miras Müzesini gezen Vali Yavuz, Halkbilimci Elif Güngör Akbulut’tan bilgi aldı.

Saray Hamamı bir an önce açılmalı

Kültür ve Turizm yatırımlarını yerinde incelemeye devam eden Vali Yavuz, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyon çalışması tamamlanan ancak açılışı yapılamayan Saray Hamamı'nda incelemelerde bulundu. Vali Yavuz incelemeler esnasında buranın bir an önce açılarak hizmete alınması için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile gerekli görüşmelerin yapılacağını söyledi.

Ahşap oymacılığı yaptı

İncelemelerin bir sonraki ayağında Burunucu Yarım Adasında DOKA desteği ile restorasyon çalışmaları devam eden tescilli evlerle ilgili incelemelerde bulundu. Ünye ziyareti esnasında Ünye’nin tek bayan muhtarı Seyhan İhtiyaroğlu’nu ziyaret eden Vali Yavuz bir süre İhtiyaroğlu ile sohbet etti. Vali Yavuz ardından Ahşap oyma sanatçısı Ali Rıza Ateş’i ziyarete ederek eline aldığı falçata ile ahşap oymacılığı yaptı. Vali Yavuz son olarak Yalı Kilisesi ve Ünye Kalesini ziyaret edip incelemelerde bulunarak Ünye’den ayrıldı. 

Ünye'nin turizm potansiyeli yüksek

Ziyaret ve incelemeler sonrasında açıklama yapan Ordu Valisi Seddar Yavuz, Ünye’nin turizm noktasında ciddi bir potansiyele sahip olduğunu söyledi.

Yavuz açıklamasında, “Ünye'mizin bir kez daha turizm konusunda önemli bir potansiyele sahip olduğunu tespit ettik. Ünye'miz sadece tabii özellikleriyle öne çıkan bir ilçemiz değil tarihi ve kültürel değerleriyle öne çıkan bir ilçemiz. Bu anlamda Kültür ve Turizm Bakanımızın desteği ile Kadılar Yokuşu başta olmak üzere önemli restorasyon çalışmaları hayata geçirildi. Bu vesile ile Prof. Dr. sayın Numan Kurtulmuş'a teşekkür ediyorum . Bunun dışında Ordu Valiliği olarak özellikle Ünye'de ve Ordu merkezde YİKOB aracılığıyla birçok tarihi eseri  restore  ediyoruz ve  turizm ile buluşturuyoruz.”dedi.

Turist sayımız artıyor

2018 yılında Ordu’yu 111 bin yabancı turistin ziyaret ettiğini bu yıl ise hedefin 200 bin yabancı turist olduğunu ifade eden Vali Yavuz, “Önümüzdeki süreçte yine DOKA destekleri ile bu faaliyetlerimiz artarak devam edecek Ordu geçen yıla itibariyle 850 bin turiste ev sahipliği yaptı.Bunların 111 bin'i yabancı idi. Bu yıl içerisinde rakamlara baktığımızda çok ciddi bir yabancı turist ziyaretçinin arttığını görüyoruz. Bu rakamlar geçen yılın yüzde 50’nin  üzerindedir. Çok büyük bir aksilik olmaz ise bu sene yabancı turist sayısını 200 bin rakamına ulaşacağımızı da görüyorum.”diye konuştu.

Yabancı dil çok önemli

Turizm ve hizmet sektöründe faaliyet gösterenlere yabancı dil öğrenmeleri noktasında çağrıda bulunan Vali Yavuz şunları kaydetti, “Bu vesileyle turizm ve hizmet sektöründe uğraşan kardeşlerimizin özellikle dil öğrenmeleri konusunda teşvik edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu anlamda da üniversiteler , Halk Eğitim Merkezleri ile iş birliği yaparak daha fazla dil öğrenmenin yollarını bulmalıyız. Bu konuda eksiklerimiz var ve  bunları telefi etmeliyiz.  Ordu'yu önümüzdeki 5 yıl içerisinde hiç kimse tanıyamayacak.  Özellikle potansiyel itibariyle Karadeniz'deki en yüksek potansiyele sahip şehir Ordu'dur. Bu potansiyeli ortaya koyabilecek olanda bizleriz. Dolayısıyla Ordu'da yaşayan herkesin bu alanda elinden gelen gayreti göstereceğini biliyoruz. Biz de devlet olarak elimizdeki tüm imkanları seferber edeceğiz.” 

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 217 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : "Ünye'ye, turizm, desteğimiz, sürecek"

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler